Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


   In sfarsit ; dupa patru ani ,marti 10 07 2018 .am prima infatisare la tribunal cu hotu care mi-a furat stupii. Greu ,foarte greu .

serban

Ați reușit să recuperați ceva?

ioanardelean55

Putem sa recuperez lazile dar am refuzat ,ori totul ori nimic , voi merge pana la capat .

MirceaCalin

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 08, 2018, 03:32:43 PM
Putem sa recuperez lazile dar am refuzat ,ori totul ori nimic , voi merge pana la capat .

Mult succes !!!  :hi:

ioanardelean55

Multumesc. Hotii trebuie sa fie pedepsiti.

stefan1

 Cum sa se intarzie 4 ani cercetarea unui astfel de caz??? Se sterg toate urmele, dispar martori, hotii mai pot face mari pagube ! Oare nu s-a prescris fapta?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55

Politia a tot amanat finalizarea dosarului , nu stiu din ce motive nici procuratura nu a actionat cum trebuie , probabil hotul are relatii tari ,cum de fapt au majoritatea lor.Vom vedea ce va fi maine , .

ioanardelean55

Ieri 20 10 /2018 am facut al cincelea tratament de toamna .numai acesa arata asa din 60 de pe aceasta vatra ,unii nimic alti doi - trei .

ioanardelean55

Arata destul de bine .

bucovineanu

Pentru al cincilea tratament nu prea arata bine. Probabil aceasta familie a avut puiet pana tarziu. Oricum acea familie ar mai trebui tratata, cel putin odata.

jonny_it

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 21, 2018, 01:02:01 PM
Ieri 20 10 /2018 am facut al cincelea tratament de toamna .numai acesa arata asa din 60 de pe aceasta vatra ,unii nimic alti doi - trei .

De la al 3-lea incolo nu trebuia sa mai cada nimic. Daca erau facute cum trebuie.
Cu ce tratati?

ioanardelean55

E adevarat ca trebuie sa sti cand sa faci tratamentu si cu ce dar si vanatorii mai rateaza tinta si pescarii la fel ,fotbalisti mai dau si ei in bara iar noi apicultorii ? nu santem tot oameni ?
Afirmatia care o faci nu cred ca e una potrivita .  ;  dece spun lucrul acesta ? pentru-ca  ;In uni ani au fost suficiente doua tratamente in altii au cazut si dupa sase , iar D-ul Bobocea anul asta a tratat ( daca  nu ma insel ) de opt sau zece ori .ce scrie pe prospectul varachetului nu prea se mai potriveste .       

bucovineanu

Asa este. daca atunci cand a aparut varahetul erau suficiente 2-3 tratamente toamna tarziu  unul in lipsa puietului, in ultima vreme daca procedam astfel, in toamna nu prea mai avem ce trata. Sunt necesare 1-2 tratamente la sfarsitul lui iulie, inceput de august, iar in toamna trebuie facute atatea tratamente pana nu mai cad paraziti. Foarte impotrtant e sa mai folosim inca un produs din cele cu actiune prelungita, ex mavrirol, varostop etc.

jonny_it

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 01, 2018, 08:59:01 PM
E adevarat ca trebuie sa sti cand sa faci tratamentu si cu ce dar si vanatorii mai rateaza tinta si pescarii la fel ,fotbalisti mai dau si ei in bara iar noi apicultorii ? nu santem tot oameni ?
Afirmatia care o faci nu cred ca e una potrivita .  ;  dece spun lucrul acesta ? pentru-ca  ;In uni ani au fost suficiente doua tratamente in altii au cazut si dupa sase , iar D-ul Bobocea anul asta a tratat ( daca  nu ma insel ) de opt sau zece ori .ce scrie pe prospectul varachetului nu prea se mai potriveste .       

Da, toti gresim, eu doar va atentionam ca ceva nu a fost bine.
Nu stiu cine este dl Bobocea dar daca a tratat de 8 ori sigur problema este altundeva, ori este la varachet(nu as crede) ori la modul in care sunt facute traratentele.
La 8 tratamente cu varachet pe o familie inseamna ca a cam nenorocit albinele si reginele in special, in special daca a dat mai multe in lipsa de puiet.
Fiecare face cum crede dar este pacat de albine. Le omoram noi cu chimicalele mai repede decat o face varroa.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 01, 2018, 09:10:59 PM
Asa este. daca atunci cand a aparut varahetul erau suficiente 2-3 tratamente toamna tarziu  unul in lipsa puietului, in ultima vreme daca procedam astfel, in toamna nu prea mai avem ce trata. Sunt necesare 1-2 tratamente la sfarsitul lui iulie, inceput de august, iar in toamna trebuie facute atatea tratamente pana nu mai cad paraziti. Foarte impotrtant e sa mai folosim inca un produs din cele cu actiune prelungita, ex mavrirol, varostop etc.

Eu fac 3 sau 4 tratamente pe an. Sa dau de 8 ori cu varachet pe 280 de familii si nu mai stiu cati roi ar insemna sa dorm langa stupi cateva zile pe an.
2 sau 3 de contact cu actiune prelungita si unul toamna tarziu(oxalic sau alt tratament de contact).
1 primavara(contact+minim 20 zile eficienta), 1 la sfarsitul verii(contact+minim 20 zile eficienta) si unul toamna(oxalic SAU contact+minim 20 zile eficienta; in functie de temperatura il aleg). In plus mai poate fi unul la sfarsitul verii(cel mai probabil pe baza de amitraz sau formic) in cazul in care inca mai este mult varroa.
Nu folosesc varachet. Este prea scump raportat la eficienta.