Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Unul este gata   =D>

ioanardelean55

 :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

ioanardelean55

 :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

tinumaftei

Felicitari!!
Foarte ingrijit lucrat.

serban


Gamma


ioanardelean55


In sfirsit .....astazi a fost audiat primul martor ...harnici politisti  =D> =D> =D>

oroles

Daca sesizai si Parchetul era terminat procesul. Parchetul le punea in vedere sa termine dosarul intr-un anumit timp. Daca nu terminau la timp polițiștii erau amendați. Nu e tarziu nici acum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Octombrie 24, 2016, 08:11:53 PM
Daca sesizai si Parchetul era terminat procesul. Parchetul le punea in vedere sa termine dosarul intr-un anumit timp. Daca nu terminau la timp polițiștii erau amendați. Nu e tarziu nici acum.
Te inseli!. Am sesizat eu pe o speta Parchetul de 5 ani!!!! Am facut proces separat, in civil, am castigat, executorul a finalizat actiunea si parchetul tot nu a finalizat cercetarea!!!

serban

     TOATE dosarele penale se înregistrează la parchet,după care se repartizează spre cercetare poliției. În funcție de genul infracțiunii și de competență,cercetările sunt făcute de către procuror sau de către polițist. Infracțiunile grave, (omor,tentativă de omor,etc) sunt de competența procurorului,dar de obicei,cele mai multe activități sunt făcute de către polițist,vând delegare de la procuror (ex: știri de genul: procurorii DNA au descins,au făcut...,de fapt un procuror are în lucru multe dosare iar perchezițiile,audieri și altele sunt făcute de polițiști judiciari care sunt delegați pe lângă DNA).Să revenim la albinele noastre: polițistul care are în lucru furtul de albine trebuia să dea o soluție în 60 de zile de la identificarea autorului. În condițiile în care stupii au fost identificați cu certitudine,trebuiau ridicați,cred totuși că cel la care au fost găsiți a declarat că i-a cumpărat de la o persoană necunoscută. :mad: În lipsa unor probe că el a comis furtul,scapă.În codul de procedură penală scrie clar: orice persoană este nevinovată,până când se emite o hotărâre judecătorească. Hoțul nu trebuie să dovedească că este nevinovat,are dreptul să nu spună nimic, anchetatorul trebuie să dovedească cine a comis furtul. Fiecare cu harul lui.
Totuși,dați-mi mesaj privat cu mai multe amănunte și vă pot da niște sfaturi. :hi:

ioanardelean55


Asa este ;politia are dosarul de la procuror ,dece  a trecut atit nu stiu , probabil credeau ca voi renunta ,eu am cerut sa fie audiati doi martori iar ei au audiat doar unul ,adica pe martorul principal care stia totul nu l-au chemat .
dece ??? urmeaza ca avocatu sa ceara sa fie audiat si celalalt martor . Asa este ,hotul in prima faza a declarat ca a facut stupii la timplar pe urma si-a schimbat declaratia (cum nu stiu ) si a zis ca i-a cumparat ,si el si politia ma asteapta si acum sa ma duc dupa lazi desi eu am declarat ca nu ii mai vreau .

yulian

Citat din: tinumaftei din Octombrie 24, 2016, 08:41:13 PM
in civil, am castigat, executorul a finalizat actiunea si parchetul tot nu a finalizat cercetarea!!!
Salut, poti sa imi dai in privat care sunt pasii dupa ce ai castigat in civil, cu executorul?? Am si eu un proces castigat si nu stiu ce sa fac in continuare...ma uit la hotarare  :uimit:

serban

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 24, 2016, 10:28:23 PM

Asa este ;politia are dosarul de la procuror ,dece  a trecut atit nu stiu , probabil credeau ca voi renunta ,eu am cerut sa fie audiati doi martori iar ei au audiat doar unul ,adica pe martorul principal care stia totul nu l-au chemat .
dece ??? urmeaza ca avocatu sa ceara sa fie audiat si celalalt martor . Asa este ,hotul in prima faza a declarat ca a facut stupii la timplar pe urma si-a schimbat declaratia (cum nu stiu ) si a zis ca i-a cumparat ,si el si politia ma asteapta si acum sa ma duc dupa lazi desi eu am declarat ca nu ii mai vreau .
Sfatul meu este să mergi și să ridici lăzile cu sau fără albinele furate.Chiar insist. Respectivul își poate schimba declarația fără probleme,dar recuperarea chiar și parțială a bunurilor furate,constituie o probă importantă la dosar. Nu trebuie să dai bani la avocat în acest moment pentru ceva ce poți face și personal,soliciți în scris polițistului care instrumentează cauza să audieze ce martori doriți și este obligat să facă acest lucru. În cursul urmăririi penale,polițistul are obligația să administreze probatoriul solicitat ,atât pro cât și contra vreunei părți :hi:

ioanardelean55


Gata si acesta,; :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

ioanardelean55

Si;