SECTIUNEA III Nutritia si alimentatia albinelor

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:37:52 PM

« precedentul - următorul »

D006


stefan1

Zahar invertit
Se cunosc efectele negativa ale consumului de zahar rafinat. De aceea unii recomanda folosirea zaharului invertit.
Dau aici doua retete, cu mentiunea ca eu nu le-am folosit, stiind ca cea mai buna invertire a zaharului din nectar o fac albinele. Mentionez ca eu nu stimulez albinele decat in cazuri deosebite.
Reteta 1
Un kg de zahar tos se fierbe in 150 ml apa. Se adaugao lingurita de sare de lamaie. Se fierbe doar in oala smaltuita, fara pete de rugina si numai cu lingura de lemn, cam 10 minute, luindu-se spuma formata. Grija ca siropul sa nu-si schimbe transparenta. Atunci se reduce putin focul. Dupa racire se baga in borcanesi cu el se indulceste ceaiul sau se fac prajituri. Se poate aduce la dilutia dorita si sa se stimuleze albinele .
Reteta 2
Cine contesta prima reteta se bazeaza pe faptul ca procesul de invertire (ruperea moleculei de zaharoza in tr-o molecula de fructoza si una de glucoza) se face greu si numai in anumite conditii. Albinele sau ciupercile au enzime care faciliteaza invertirea. In lipsa acestora, invertirea se face la temperatura inalta (82 gr) si in prezenta unor acizi destul de puternici (de obicei se foloseste acidul clorhidric sau acidul sulfuric). In cazul folosirii acidului clorhidric se procedeaza astfel: la 82 grade se baga in sirop acidul clorhidric. Temperatura creste cat dureaza reactia (cam 15 min). Se pune 3,1ml/kg HCl(acid clorhidric) la o concentratie de 40%. Dupa reactie se reduce temperatura la 60 gr si se adauga 2,7 g bicarbonat de sodiu sa neutralizeze acidul ramas, apoi se raceste mai departe. Se realizeaza o invertire in proportie de 95% (masurabila cu un refractometru).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Interesanta formula si procesul dar carbohidrati zaharosi/mierea sunt combustibilul albinei pt zbor si mentinere si nu pt crestere.
Albina in natura se hraneste su polen pe care il inmagazineaza sub forma de pastura pt zile fara asa hrana. Ca inlocuitor pt polen ar fi diverse produse proteice cat mai naturale pe care albina nu le depositeaza ci le consuma sau hransc larvele cu el.
Faina de soia, drojdia de bere, laptele praf, faina de peste sau carne, ouale, pot fi folosite in anumite combinati pt hranirea artificiala a albinelor.
Nu este asa de buna ca hrana oferita de natura dar sunt situati in care pot fi ajutate.

stefan1

Subiectul "Nutritia albinelor" e destul de vast si e pacat ca organizarea forumului nu permite deschiderea altor topicuri la aceasta sectiune, cum ar fi: hranirea proteica, inlocuitori proteici, hrenirea de iarna, stimularea, hranirea de completare, noutati in hranire si alte subiecte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Puterea de indulcire
a zaharului invertit se zice ca ar fi cu 40% mai mare decat la zaharul brut.
Fructoza insa indulceste numai 70% fata de zaharoza.
Indulcirea nu e cumulativa deci daca ai doi indulcitori, puterea lor de indulcire nu este suma celor doua. E o chestie de perceptie gustativa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Putem deschde topicuri noi gen IIIa , III b , etc. dar cred ca se imprastie prea mult informatia . Poate ar fi bine sa prezentam aici hranirile in functie de sezon.
  Acum  ne pregatim de iarna si putem vorbi de hranirile de peste iarna.

D006

Buna ziua, a intrebuintat cineva produsul  "Feedbee" ? Este inlocuitor de polen,produs de o firma canadiana,este comercializat de Eurohoning si Nektarking.Poate or fi si altii.Ma intereseaza daca l-a intrebuintat cineva, in ce proportie se utilizeaza pentru turte si cam ce concluzii a tras. :uimit:

D006

Aici cred ca este locul potrivit ca Pupemea sa ne explice in amanunt cum se administreaza un VAGON  de apiinvert la o stupina medie intr-o perioada relativ scurta de timp.
  Pe bune , ar fi  o dezbatere extrem de importanda pentru toti apicultorii de pe net.

Guist Ioan

Aveti toate detalile, variantele de lucru in acest link:
http://stuparitul.3xforum.ro/topic/25/H ... TIFICIALA/
Domnule Dragos,
Felul si "izul" textului dumneavoastra, inchide orice fereastra de dialog.Pacat.Reusiti cu brio sa vitregiti net-ul de o expunere deschisa.Nimeni nu se mai risca sa se deschida cu variante de lucru noi sau vechi si necunoscute.Ca...se prea poate sa intre in coltul "vesel".Si nu-l mai spala nici Ariel'u.Nu-i asa? ce conteaza?!!! reiting-ul sa creasca.
eu propun
Sa ramanem la...eu citesc,dumneata citesti, toata lumea citeste, suntem fericiti.
Eu sunt cu ale mele, dumneata cu ale lu matale, si toata lumea e ....fericita.
Doar bine
Sanatate

D006

Citat din: dragos2006
cum se administreaza un VAGON  de apiinvert la o stupina medie intr-o perioada relativ scurta de timp.
Desigur este o exagerare aici.

D006

Citat din: pupemea
1. Aveti toate detalile, variantele de lucru in acest link:
http://stuparitul.3xforum.ro/topic/25/H ... TIFICIALA/
2. Domnule Dragos, Felul si "izul" textului dumneavoastra, inchide orice fereastra de dialog.
3. ce conteaza?!!! reiting-ul sa creasca.
4. eu propun
Sa ramanem la...eu citesc,dumneata citesti, toata lumea citeste, suntem fericiti.
Eu sunt cu ale mele, dumneata cu ale lu matale, si toata lumea e ....fericita.
1. Nu joci corect.
2. Nu da vina pe altul pt comportamentul propriu si deciziile luate.
3. Asta inseamna ca ai un interes personal in raiting.
4. Idealism. Realitatea implica conflict ideologic si doar cand invatam sa permitem asta am invatat ca nu suntem noi centrul universului.  :hi:

D006

Citat din: pupemeaAveti toate detalile, variantele de lucru in acest link:
http://stuparitul.3xforum.ro/topic/25/H ... TIFICIALA/
Domnule Dragos,
Felul si "izul" textului dumneavoastra, inchide orice fereastra de dialog.Pacat.Reusiti cu brio sa vitregiti net-ul de o expunere deschisa.Nimeni nu se mai risca sa se deschida cu variante de lucru noi sau vechi si necunoscute.Ca...se prea poate sa intre in coltul "vesel".Si nu-l mai spala nici Ariel'u.Nu-i asa? ce conteaza?!!! reiting-ul sa creasca.
eu propun
Sa ramanem la...eu citesc,dumneata citesti, toata lumea citeste, suntem fericiti.
Eu sunt cu ale mele, dumneata cu ale lu matale, si toata lumea e ....fericita.
Doar bine
Te stiu om serios ....
Acolo sunt in majoritate  metode de stimulare .
Acest tip de raspuns este pentru amatori .
  Eu am intrebat cum se da o cantitate mare pe apiinvert intr-o perioada scurta de timp.
  Domnu Pupe tot nu inteleg cine s-a legat PE NEDREPT  de dumneavoastra aici ?
  Daca sunt carcotasi pe aici dati-le peste nas cu un raspuns fundamentat si nu cred ca va mai pune cineva la indoiala pregatirea dumneavoastra profesionala in domeniul apiculturii.
  Hai sa fim seriosi !!  va e frica de coltul vesel ! ?

Guist Ioan

"Hai sa fim seriosi !!  va e frica de coltul vesel ! ?"
Da !
Sunt obisnuit cu alt fel de dialog.
Nu este locul si momentul sa detaliez
Intre oameni sa poate (eu pierd incet incet aceasta speranta) purta un dialog si fara "zacusca"  ...puerila  dupa parerea mea.
Mai ales pe internet unde in ecuatie intra si ... "umbrele"..
Sanatate la toata lumea!
Sanatate

D006

Odata cu lepadarea de sine scapi si de frica ca ce o sa creada lumea despre mine. Frica care nu te lasa sa fi onest. Tu ar trebui sa sti cel mai bine la acest subiect.

Guist Ioan

Citat din: AndreiRN
Citat din: pupemea
1. Aveti toate detalile, variantele de lucru in acest link:
http://stuparitul.3xforum.ro/topic/25/H ... TIFICIALA/
2. Domnule Dragos, Felul si "izul" textului dumneavoastra, inchide orice fereastra de dialog.
3. ce conteaza?!!! reiting-ul sa creasca.
4. eu propun
Sa ramanem la...eu citesc,dumneata citesti, toata lumea citeste, suntem fericiti.
Eu sunt cu ale mele, dumneata cu ale lu matale, si toata lumea e ....fericita.
1. Nu joci corect.
2. Nu da vina pe altul pt comportamentul propriu si deciziile luate.
3. Asta inseamna ca ai un interes personal in raiting.
4. Idealism. Realitatea implica conflict ideologic si doar cand invatam sa permitem asta am invatat ca nu suntem noi centrul universului.  :hi:
1 Joaca? pai cin'o inventat regulili? Io... "joc" dupa urechea mea.
2 Nu dau vina ci arat cu degetul inspre motivul (motivele) care ma ajuta sa iau decizia.Decizie pe care mi-o asum.Asta e ca si cum ploua si eu trebuie sa ma ...acopar.Base explica la Nasu de ce nu mai poate sta fata in fata cu niste oameni care au avut ca si job , defaimarea gratuita si badarana a presedintelui.
3Pentru mine este,=. Nu am nimic de castigat.ba din contra! si de aici si ...povestile.
4 Nu am inteles.Pe bune ca ma depaseste. Nu mai recitesc ca mi se gripeaza reductoru.
Sanatate