SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: milu56
Citat din: bucovineanuPentru a sti in orice moment varsta reginelor e foarte important ca acestea sa fie marcate. Acest lucru ne ajuta sa luam hotarari corecte atunci cand le schimbam.
Aveti perfecta dreptate.
Oare ce s-o fi intamplat? Cu putin timp in urma "stimabilul" ma trimitea la oi.

D006

Orice minune tzine trei zile.Depinde de cand incepeti numaratoarea. :hi:

D006

Citat din: milu56
Citat din: dragos2006
Aici este secretul !!!
Sa sti ca e secret,chiar daca ai vrea sa il dai la altu nu te polate intelege.Inmultirea familiilor de albine nu este la indemana orcui.
Mai omule cu postari de genul asta spulberi farama de credibilitate de apicultor virtual. De cati ani tot postezi mare lucru concret eu nu am citit.
Posteaza tu "secretul" divizari in 12 a unei famili slabe.
Acuma iar o sa faci pe mutul si de aceea esti vazut ca o clona.

D006

Daţi-i pace.
   Numai un om care nu  a lucrat în viaţa lui cu albinele, care nu ştie ce e pe ramele unei familii poate face astfel de afirmaţii.
Probabil a văzut albine pe la prieteni, au avut părinţii sau familia lui, a citit câte ceva despre ele şi visează să aibă cândva şi el.
    Acestor oameni nu li se poate reproşa decât faptul că nu se tratează.
Li se spune MITOMANI şi lumea imaginară pe care şi-o crează e singura în care cred cu toată fiinţa lor şiîn care  se regăsesc. Tot ce fac ei  aici este deosebit, magnific iar metodele lor sunt întotdeauna cele mai bune. Nu concep să greşească,de aceea sunt chiar aroganţi şi autosuficienţi.E  un fel de paranoia incipientă.
   Până la un punct crează împrejurări şi activităţi plauzibile dar firul logic se rupe la un timp. Cum a fost şi faza cu tratamentul antivaroa  făcut numai cu produse din interiorul stupului.
  Nevoia de atenţie cu orice preţ, de aprobare, este cea care îi face să provoace reacţii din partea semenilor.Merg pe ideea "înjură-mă dacă vrei numai nu mă ignora".

ioanardelean55

eu am zis demult ca,, atuparii au trecut inaintea vinatorilor si a pescarilor, ,

nea milu multumim ,nu stiam dece noi nu putm ajunge la asa nr, mare de stupi in asa timp scurt ca d-voastra ,am descoperit care sint secretele ,
  1, roii trebuiesc facuti in ianuarie,
  2, nu mai mult de o rama la formare ,
3, in primavara dupace si-au dat duhul extractie ,
        , bravos stimabile ,nota 10,,

milu56

Citat din: ioanardelean55eu am zis demult ca,, atuparii au trecut inaintea vinatorilor si a pescarilor, ,

nea milu multumim ,nu stiam dece noi nu putm ajunge la asa nr, mare de stupi in asa timp scurt ca d-voastra ,am descoperit care sint secretele ,
  1, roii trebuiesc facuti in ianuarie,
  2, nu mai mult de o rama la formare ,
3, in primavara dupace si-au dat duhul extractie ,
        , bravos stimabile ,nota 10,,
Aici in Spania ma refer,nu in Romania,o sa vedetti ca o sa filmez tot,in ianuarie vine si dl.Tanase.

D006


[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/--VEcbxVlOE[/youtube]
Dl. Milu cand veniti in Romania daca o sa treceti pe la o manastire, o sa gasiti apicultori care nu au citit o carte in viata lor.Teoria dumneavoastra si practica lor vor face minuni.

ioanardelean55


prisecarul

Citat din: milu56
Citat din: ioanardelean55eu am zis demult ca,, atuparii au trecut inaintea vinatorilor si a pescarilor, ,

nea milu multumim ,nu stiam dece noi nu putm ajunge la asa nr, mare de stupi in asa timp scurt ca d-voastra ,am descoperit care sint secretele ,
  1, roii trebuiesc facuti in ianuarie,
  2, nu mai mult de o rama la formare ,
3, in primavara dupace si-au dat duhul extractie ,
        , bravos stimabile ,nota 10,,
Aici in Spania ma refer,nu in Romania,o sa vedetti ca o sa filmez tot,in ianuarie vine si dl.Tanase.
de cand ne "ameninti" cu filmele..............
am ajuns la concluzia ca nu vom mai vedea niciodata nimic.
dar speranta moare ultima!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

milu56

Citat din: ioanardelean55astazi ALMERIA 11 grade
Acum la 7,30 ora Spaniei in Almeria sunt 15 grade.

D006

Nu e chiar asa.
Milu are o colectie vasta de filme apicole si o va mari curand si cu material mai proaspat.
Doar sa fie atent de unde o aduna.
Acum ora 12.33 ora Los Angeles sunt 24C.
Stricam si topicul asta din cauza lui Milu.

PACO

DOMNU MILU DESI NU IMI VINE SA MA BAG IN ACEST SUBIECT CAND VAD CAT DE HILARA ESTE POSTARE DUMNEAVOATRA, VA ROG SPUNETI NE MATEMATIC IN CAT TIMP DINTRO RAMA DE ALBINE SE POATE FACE UN STUP DE PRODUCTIE.

apicmd

BPR!!!!

apicmd

BPR!!!!

dedu

Milu are stupii in Spania deci poate sa faca roi in luna ianuarie...albina pe acolo nu cred ca ierneaza,iese la cules tot timpul anului deci poate sa faca stup pt productie dintr-o rama de albine+matca....cand i mare culege,nu vine zapada prea devreme:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!