SECTIUNEA VII Baza melifera

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 11:47:48 PM

« precedentul - următorul »

D006


D006

Pe nici un forum nu am gasit o descrie amanuntita a teiului chiar daca acest arbore este foarte important pentru apicultura .
  Sa incercam sa dezvoltam subiectul .
    Di punct de vedere botanic  teii fac parte  din ordinul MALVALES (syn. Columniferae) , famila TILIACEAE  si genul  TILIA .
    Genul Tilia  este singurul reprezentant  al familiei in Europa  si ocupa  al doilea loc  din punct  de vedere melifer  pentru  apicultura din tara noastra.
    Denumirea genului  de care apartine  teiul  vine  de la grecescul "ptilon" care inseamna in romaneste  "aripa" si se refera  la bracteele  de pe pedunculii florali  in forma de aripa.
   genul Tilia  are cel putin  25 de specii , care de cele  mai multe ori  sunt destul de greu  de deosebit . In Romania  se intalnesc  in principal  trei specii cu imortanta apicola , respectiv , teiul pucios , teiul argintiu  si teiul  cu frunza mare .
  De maine voi incerca  descrierea pe fiecare specie in parte.

D006

Baza melifera mi se pare la fel de importanta ca si albinele in sine.
Varietatea in perioada de inflorire ma intereseaza in special aici.
De aceea am inceput mica mea pepiniera si invat si in acest domeniu pe cat pot.
Am cumparat seminte de tei de provenienta ungureasca si caca se tin la frigider umede 30 de zile si apoi se seamana si le am deja in frigider.
Am deja vreo 20 de puieti de golden shower, un var al evodiei care este pe aici pe strada si infloreste aug- sept si e vizitat mult de albine.
Am vreo 5 de evosia si sunt nemultumit de semintele cumparate sau nu stiu eu cum sa le germinez inca.
Am vrei 15 puieti de soc care imi plac mie.
Si astept ceva rasaduri de salcam.
As gasi cred loc sa plantez 100 de pomi pe unde imi tin stupi si o sa incep sa o fac cat mai repede posibil.
Aici iarna se planteaza fiind perioada ploioasa.

stefan1

PROPORTIILE FRUCTOZA, GLUCAZA, ZAHAROZA IN NECTAR
Se stie ca nectarul de la diferite specii de plante are o mai mare sau mai mica concentratie in zaharuri. Dar si proportia diferitelor feluri de glucide in nectar variaza si chiar foarte mult de la specie la specie, insa nu am gasit pana acum date exacte.
Am gasit acum , dar numai pentru cateva specii:
      Specia                             Fructoza    Glucoza    Zaharoza
                                              (%)          (%)           (%)
         Hippocastanaceae
Aesculus hippocastanum   ____ 2,6            1,1           96,3
         Rosaceae
Pyrus communis (Par salbatic)_ 41,3           54,8          3,9
Pyrus Malus (Mar salbatic)_____15,8           15,8         68,4
Prunus avium (Ciresul salbatic) 22,2            22,1        56,7
Prunus cerasus  (Visinul)______42,1            40,0        17,9
Prunus domestica  (Prunul)____35,3            33,9        30,8
Rubus idaeus  (Zmeura) ______49,7            48,8          1,5
        Leguminoase
Robinia pseudacacia (salcam)  33,6             9,7          56,7
Trifolium repens (Trifoiul alb) 13,3            16,4          70,3
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)