SECTIUNEA VIII Sisteme de stuparit

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 11:49:51 PM

« precedentul - următorul »

D006

Cate bordee atatea obicee !  cate tipuri de stupi exista ?

nicu has

eu ca incepator cunosc doar 3:
vertical .orizontalsi mutietajat poate mai exista dar eu unul nu le cunosc

D006

Si care e diferenta intre vertical si cel multietajat ca nu prea cunosc.
Sau e doar combinatia de orizontal cu caturi sus.

bucovineanu

Orice stup care are mai mult de un corp si corpurile sunt asezate unul peste altul  este considerat stup vertical. Stupul ME este un stup vertical. Acesta foloseste acelasi model de rama in toate corpurile, o rama 3/4 (cu inaltimea de 23 cm) si are mai mult de 2 corpuri identice care pot fi schimbate intre ele. Este derivat din stupul stupul Langstroth, care se foloseste foarte mult in SUA.

D006

Da, pana acum aici am vazut doar stupi Langstroth si chiar sa eliminat magazia de 1/2 aproape complect in favoarea celei de 3/4..

crisbee

stupul vertical pe cate rame ar trebui sa fie in cuib? si de care? si pe cate in corpurile de sus si de asemenea de care?

crombra

Citat din: crisbeestupul vertical pe cate rame ar trebui sa fie in cuib? si de care? si pe cate in corpurile de sus si de asemenea de care?
In cuib 10 sau 12 rame 1/1 iar magazinele de miere se aleg in functie de culesurile la care vor participa stupii stationar sau pastoral.
Concret: Daca preconizezi un cules bogat monofloral folosesti corpuri si rame 3/4, iar daca ai un cules de scurta durata si doresti ca mierea sa fie cat mai monoflorala folosesti corpuri si rame 1/2. Numarul de rame din magazinele de miere va fi identic cu cel din cuib.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

ioanardelean55

in general la stupii verticli cu magazii nu se pun acelasi numar de rame din mai multe motive ,se pune cu una s.au doua mai putin ,intradevr la multietajat este acelasi numar de rame in toate corpurile

bismark

Doamne fereste si aici ati bagat-o pe politica.NOI SINTEM  oameni cu simtul harniciei nu cu simtul hotiei. :nod:  :nod:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

milu56

De exemplu:layens se poate numi stup vertical,ce parere aveti?

D006

Vertical este stupul care are cuti detasabile ce se pot folosi pt a mari spatiul de locuit al unei famili de albine.
Pt mine este ciudat ca va incurcati cu asa de multe modele de stupi dar ....
Aici sa stabilit un standard ieftin si usor de procurat chiar daca exista o minoritate care se joaca cu fel si fel de cutii.
Avand o iarna ca o primavara cules este tot timpul si populatia din stup nu scade considerabil asa ca doar sa scoti ramele capacite cam am de facut.

milu56

Citat din: AndreiRNVertical este stupul care are cuti detasabile ce se pot folosi pt a mari spatiul de locuit al unei famili de albine.
Pt mine este ciudat ca va incurcati cu asa de multe modele de stupi dar ....
Aici sa stabilit un standard ieftin si usor de procurat chiar daca exista o minoritate care se joaca cu fel si fel de cutii.
Avand o iarna ca o primavara cules este tot timpul si populatia din stup nu scade considerabil asa ca doar sa scoti ramele capacite cam am de facut.
Ce ai de facut?
Cati stupi ai?

D006


milu56

Citat din: AndreiRN34
Dar tu?  :hi:
Eu 600,

D006

Da, am citit ca VREI SA CUMPERI 600 sde cutii.
Am vazut ca vrei sa cumperi tu multe dar ...... nu sa intamplat inca nimica.