stup12 rame ouat tot

Creat de dragos2006, Mai 06, 2010, 02:04:21 AM

« precedentul - următorul »

D006

am 11 stupi iar 10 au inceput sa si traga botci de roire am taiat azi de ma doare spatele,cei mai multi dintre ei au ouat toate ramele din cuib adica 12 inclusiv ultima rama si fata exterioara a acestuia la cat timp dupa ce le am taiat o sa fie refacute si capacite?vreau sa fac roi ca sa ai mai slabesc si sa pun cate 2 rame cu puiet  si una de albine la fiecare roi,daca iau o rama de la un stup si alta din altul cum fac cu botca?cam la cate rame cu puiet sa ai las pe cei de baza ca sa nu mai traga botci?caturile le am doar din faguri artificiali si le cladesc destul de greu?ce ma sfatuiti?cum e mai bine?multumesc anticipat.
p.s am uitat ceva ,azi am scos ceva miere de rapita si multa din cea capacita era deja cristalizata,voi cum faceti la extractie?

stefan1

Daca e hotarat sa roiasca, greu il vei scoate din aceasta stare. Un cules bun poate insa sa faca ceea ce stuparul cu greu reuseste. Deci daca apare un cules puternic, isi poate schimba planul de roit, in sensul sa nu mai faca alte botce. Prezenta botcelor insa poate determina matca batrana sa plece cu un roi. Deci ai facut bine ca ai rupt botcele, dar e greu sa le vezi pe toate si daca scapa o botca, poti sa ai surprize.
  Daca vrei sa continui sa rupi botcele, daca o botca se capaceste la 8 zile si larva apare la 3 zile dupa depunerea oului, inseamna ca dintr-un ou de 3 zile, care trece usor neobservat intr-o botca, poate sa rezulte botca la capacire dupa 5 zile. Deci macar la saptamana trebuie sa verifici daca sunt sau nu botce capacite.
  Spui ca stupul are oua pe 12 faguri. Importanta este cantitatea totala de puiet, nu cateva oua insirate pe 12 rame. Cel putin matcile mele nu pot oua mai mult de 8 rame bune de puiet in maximul de dezvoltare. Sigur ca daca iei din puietul capacit, reduci presiunea de roire, dar uneori asta nu-i suficient.
Daca ei faguri cu botce si albine din mai multi stupi si formezi un roi, sigur vor ramane unele din ele din care sa-si traga matca. Ar fi indicat sa nu fie botce in subsolul fagurilor ci in partea superioara, ca roii artificiali pe aceeasi vatra se depopuleaza si botcele de jos pot sa fie afectate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Eu  fac roiurile cand e aproape terminat salcamul. Acum albinele sunt la rapita.
In cazul in care stupii sunt plini cu puiet, miere, pastura,  maresc spatiul, tai botcile, maresc aerisirea.
Daca nu urca in cat albina, intercaleaza intre fagurii din cat si 2 faguri din cuib.
Mierea cristalizata o descapacesti, si restul fac albinele.
Miere multă şi inimă curată!