SECTIUNEA IX Cresterea REGINELOR

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2009, 12:04:21 AM

« precedentul - următorul »

acidutu


D006



D006

5
     DEZVOLTAREA OVARELOR LA LUCRATOARE
    La 3-4 zile  dupa indepartare matcii , in tuburile ovariene  ale unui numar de lucratoare  apar deja  semnele  vizibile  ale dezvoltarii ovocitelor . Dupa 10 zile exista chiar oua complet dezvoltate .  Dupa 30 de zile  se depun primele oua  , in cazul raselor europene.  Odata cu scaderea cantitatii de puiet  necapacit  are loc o acumulare  de substante de rezerva in glandele faringiene  respectiv , in corpul gras , asemanator  cu cazul albinelor care ierneaza.  Prezenta puietului  necapacit inhiba insa dezvoltarea  ovarelor , chiar si in cazul coloniilor orfane. Acest  efect  de inhibare a puietului  necapacit  este  de multe ori mai puternic decat cel al matcii.
   Odata  cu dezvoltarea ovarelor la lucratoare  progreseaza  dezintegrarea coloniei . O colonie cu  lucratoare outoare  este  "demoralizata" aproape nu-si mai face rezerve , nu se mai apara  ( sau este invers , supraexcitata)  si numai cu interventii  poate fi determinata  sa accepte o matca noua. Astfel de colonii  nu sunt apte  pentru cresterea de matci . De aceea la rasele  la care la scurt timp  dupa orfanizare  apar  lucratoare outoare  ( de ex. albina telica )  cresterea  cu orfanizare  nu poate fi prelungita  mai mult de cateva zile.

andrei_calinescu

Subiect vesnic interesant.
Din ce am practitac, practic si mi-a fost in parte confirmat de o lucrare a lui Karl Weiss(elev al lui Ruttner).
1. Putem face pickingul oriunde in stupina, intr-o camera inchisa uscata sau umeda, pe orice vreme (chiar daca e uscaciune) - laptisorul din jurul larvei e de ajuns pentru mentinerea parametrilor vitali.
Deci nu va chinuiti cu carpe umede peste rame, cu nu stiu ce grad de umiditate in incaperi, etc.
2. Cat ne permitem sa tinem un fagure cu larvele selectionate inainte de picking? E periculos sa tinem larvele mai mult de o ora, 2, 3, etc.
Am facut picking si dupa 4 ore de la recoltarea ramei(ca test) si au fost luate in crestere in proportie de 95%.
Deci daca avem un drum cu masina de facut cu o rama cu larve selectionate pana la "maternitate", nu-i bai.
3. Cand e ideal sa incepem cresterea de matci? Plina  recolta, cules de intretinere, sau fara cules?
Cules de intretinere, in plin cules prevaleaza instinctul de recoltare.
4. Am observat lucrand cu un fermier care exploata buckfast, neagra si carnica , ca carnica(scuzati cacofonia),  devine cel mai tarziu trantorita(e drept ca unele matci erau fiice de selectionate - carnice pure, fecundate de trantori hibrizi).
Deci 1-0 pentru Carnica.
5. Neagra accepta destul de bizar o matca noua.
In sensul ca accepta botca, asteapta ca matca sa fie fecundata, sa depuna prima generatie dupa care matca e inlaturata(ucisa) si albinele isi trag singure botci si-si schimba matca.
6. Amorsez pentru picking cupulele cu saliva mea, inlocuind astfel laptisorul care ar trebui depus in celule. Larvele sunt luate in crestere fara probleme. Atentie sa nu fiti pe antibiotice cand amorsati .Veti avea surprize(neplacute).
In functie de ce imi mai vine pe teava, mai adaug....

andrei_calinescu

Asta vara discutand cu Valter in timp ce controlam stadiul de fecundare la matci:
Ce model de nucleu de fecundare scoate in evidenta buna fecundare a matcii si anduranta acesteia: cele mici sau pe rame normale(Langstroth sau Dadant)?
Evident, ultimele.

stefan1

Foarte interesante observatiile lui andrei_calinescu. Multumim.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

DEZVOLTAREA OVARELOR LA LUCRATOARE...
La 3-4 zile  dupa indepartare matcii.....
Cei care se ocupa de problema spun ca 1% dintre lucratore au ovarele suficient de dezvoltate sa poate oua.
Groso modo se considera ca intr-o familie suficient de bune dezvoltata se gasesc in medie sapte lucratoare ouatoare ....

bucovineanu

La cele spuse de Andrei, mai adaug si eu cate ceva:
Intradevar de preferat este o perioada cu cules de intretinere si nu cu cules intens, pentru ca in cazul din urma botcile sunt neglijate. Se obtin rezultate foarte bune daca dupa transvazare urmeaza o perioada de 3-4 zile cu ploi.
Este important ca in compartimentul unde plasam rama port botci sa avem un mare numar de albine tinere (doici).
La noi perioada foarte potrivita pentru crestere, este perioada de dupa inflorirea ultimilor pomi fructiferi.
Prin dubla transvazare nu se obtin regine net superioare celor obtinute prin transvazare simpla.Daca folosim transvazare dubla numarul larvelor luate in crestere va fi mai mare si cam atat.
Cele mai bune regine sunt cele care se fecundeaza in familii orfanizate anterior.

milu56

Aici din 15 ianuarie se poate incepe cu producerea matcilor atunci vine cel mai mult polen si un cules de intretinere,temperatura e mai ridicata,noaptea e peste 10 grade,merge spre vara si albinele simt.

D006

Citat din: bucovineanu
Cele mai bune regine sunt cele care se fecundeaza in familii orfanizate anterior.
Aici m-am ratacit un pic.
Se fecundeaza sau eclozioneaza?

milu56


bucovineanu

Ce sa-i faci, mai greseste omul. Vroiam sa spun ca reginele crescute artificial care sunt introduse in familii orfanizate anterior vor fi mai valoroase decat cele care sunt introduse in nuclee.

milu56


D006

Mi mi sa parut cel mai usor sa introduc botca in ultimele zile intr-un roi artificial facut cu o zi inainte.
Asta a insemnat ca trebuie sa am la indemana stupi puternici de unde sa iau ramele cu albia si puiet capacit.