nosemoza (diareea albinelor)

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 25, 2010, 08:44:52 PM

« precedentul - următorul »

trantore

am gasit in carte la intoxicatia cu polen, se gasesc materii fecale p capacul stupului dar is galben verzui, la mine is maronii,sau is asa pentru ca is uscate?  si nu am gasit albine moarte

la boala de mai zice ca atunci cand se creste o cantitate mare de puiet, am matci noi care au gasit faguri goi....

la unu p 9 rame  pe 7 creste puiet, cheat ieri l-am deschis, il urmaresc sa vad daca nu am matca trantorita, am foarte mult puiet de trantor in celula de albina, p fiecare rama grupate cate 5-30 de celule, ma tot gamdesc ca am avut albina ouatoare
da nu am observat mai multe oua intro celula numa unu central

trantore

am reusit sa fac pozele, din cate am observat nu au aparut altele noi... am curatit capacele sa vad daca mai apar

bucovineanu

Intradevar din ce se vede in poze nu pare intoxicatie cu polen. Cred ca e vorba de altceva. Posibil o intoxicatie cu ceva chimicale, sau nosemoza.

trantore

la noi se practica  legumicultura intensiva....  si dupa ploi se cam stropeste cu de toate saptamanal daca se poate :mad:

trantore

daca este nozemoza trebuie sa trec la protofil? si daca nu mai gasesc urme pe capac

un batran pe care il ajutam la stupina punea streptomicina toamna in sirop, sau cam asa ceva

afecteaza mierea, nu o sa mai am ce stoarce pana la floare, poate nici atunci ca is vreo 3 km pana la floare


pistol28

Streptomicina este ANTIBIOTIC si creeaza rezistenta la diversi virusi, bacterii daca este administrata dupa ureche, mai putin de 5 zile si in doze insuficiente, este INTERZIA.

Mergeti cu o proba la medicul veterinar, dupa recoltarea acesteia incercati cu protofll de cateva ori.

Eu asa as face.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

trantore

si probele cum le iau?  drebuie duse la laborator dsv sau ajunge un cabinet care face analize pentru trichineloza cand tai porci?

am ajuns la concluzia ca am stupi si nu am hranitoate destule.... tre sa fac o plimbare la arad:d

trantore

a aparut  pe langa asta si puietul lipsa

trantore

ata se poate intampla si din lipsa hranei?  am inteles ca daca nu au miere mananca polen

dorindafi

da , in lipsa de miere consuma pastura numai ca aici pot aparea probleme daca consumul e in proportzii prea mari fara sa fie cules ori stimulari
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

trantore

#70
problema rezolvata

adapator in stupina + hranire cu sirop 1/1 (ca de completare) 15kg zahar la 9 familii

daca nu incepe floarea soarelui curand .....  o fi bai

trantore

am gasit acum intr-o carte din 1965 ,,bolile albinelor si viermilor de matase''  la intoxicatiile cu polen: ,,... un alt simptom estemanifestat prin prezenta pe capacul stupilor a continutului intestinal sub forma de pasta densa, de culoare cenusie-verzuie, care pestreaza perfect forma intestinului  posterior.''  continutul fiind polen nedigerat.

tratament:  500ml sirop zahar 1:2 administrat o data la 2 zile pana la disparitia simptomelor........  de antibiotic nu scriu nimic pentru ca nu folosesc  :D   

pistol28

De aici:
http://apiexpert.ro/nosemoza-albinelor/

adrian gornic, spune:
"Cati dintre noi stim ca de curand un medic veterinar din Romania (Narcisa Merdele) a fost premiata la salonul de inventica de la Geneva pentru un supliment alimentar care previne nosema"

Interesant articol, merită "frunzărit".

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tratament.albine