nosemoza (diareea albinelor)

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 25, 2010, 08:44:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#15
Citat din: catalin_valenii din Februarie 23, 2012, 07:49:34 PM
Decat sa tratam mai bine prevenim! Poate totuso stie cineva cum e normal sa fie culoarea fecalelor albinelor :razz:

Cine a stat dupa fundul lor?? Poate dupa al stapanei!! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catalin_valenii

 =)) =)) :rotfl:
Pai daca spunem cum este culoarea in caz de boala inseamna ca trebuie sa stim cum e normal sa  putem interpreta starea de sanatate a familiei. Daca nimeni nu stie cum este normal incep sa cred ca nu se face bine diagnosticul de boala la familiile de albine. Logic nu? :nono: :nono:
Albine sanatoase si harnice sa avem!

tassevasi

       "" Daca nimeni nu stie cum este normal incep sa cred ca nu se face bine diagnosticul de boala la familiile de albine. Logic nu?  ""





O sa vezi acum la zborul de curatire cum e ,ca se incalzeste si vor iesi  afara .
  Pe zapada va fi numai pete galbui maroni ,pe cutii,pe  tot ce e in jur.
Inportant  e sa observi daca in stup nu sunt aceste pete ( pe rame ).
  In rest nu-ti facea probleme .

catalin_valenii

Am avut zbor de curatire in urma cu 2 zile iar albinele au defecat galben pe zapada dar nu cantitati industriale si nu au murdarit stupii.  Dar daca pe acest topic s-a spus cum e rau sa se spuna si cum e bine sa ne facem o parere , sa stim ce e bine si ce e rau nu numai ce e rau. Eu unul nu stiu cum e cand e bine si de asta vreau sa stiu. O sa ma documentez si o sa informez cum este ca poate mai sunt si altii interesati (incepatori ca mine). :uimit: :uimit:
Albine sanatoase si harnice sa avem!

bucovineanu

E bine atunci cand albinele trec iarna si in stupi nu apar pete de diaree.

tassevasi

 Citeste si aici .


johnysibiu

Raspunsul este simplu : excrementele albinelor sanatoase trebuie sa fie de un galben consistent.Orice variatie majora a culorii excrementelor sunt semne de boala.Albina este o insecta foarte curata, daca se scapa pe ea in lada stupului inseamna ca ai o problema.Nu exista diferenta clara intre nosema si diaree.Nosema poate merge cu diaree iar diareea poate fii si fara nosema.Diareea poate fi cauzata de o multime de factori. Diagnosticul de nosema se pune doar de catre laboratorul specializat prin identificarea protozoarului in abdomenul albinelor moarte. In rest pe romaneste "ne dam cu parerea".

dorindafi

o sa informez cum este ca poate mai sunt si altii interesati (incepatori ca mine).
:hi: catalin
astazi am facut o poza pt. a se vedea cum arata culoarea fecalelor de la albine
shi inca ceva-totzi am foast incepatori dar cu multa rabdare shin intzelegere am reushit  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

catalin_valenii

va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati argumentat curiozitatea de incepator ^:)^
Albine sanatoase si harnice sa avem!

Kov iulian

Faceti-va dragi colegi solarii, spre finalul ierni bagati acolo familiile cu probleme.

Sa vedeti ce frumos ies la curatat .

johnysibiu


Kov iulian

#26
Da zboara in solar bezmetice si isi varsa continutul intestinelor peste tot .( solarul trebuie a fie etans altfel vor iesi prin crapaturi )

Dupa masa cand soarele nu mai are aceasi putere cea mai mare parte a albinelor se intorc in lada, o parte nu vor intra de buna voie ci se vor strange in mici ghemulete pe elementele de sustinere ale solarului .

Se periaza cu ceva intr-o tava si se pun peste ghemul din stup (se vor incalzi si isi vor reveni )

Dupa ce ati terminat le puteti pune si turte deasupra ramelor, apoi acoperiti lada la loc .

Exista si o parte proasta a acestui procedeu, matca isi va incepe ponta mult mai devreme iar daca vremea se intoarece iar in frig si ger e cam naspa pt ele .


Eu aplic acest procedeu doar familiilor pe care sunt sigur ca la voi pierde daca nu le fac ceva .


(eu am salvat mai multe famiili asa , dar inca nu stapanesc bine aceast procedeu , asa ca daca incercati o faceti pe barba voastra si doar ca ultima solutie pt a salva o familie cu neosemoza .)

johnysibiu

Citat din: Kov iulian din Februarie 24, 2012, 10:52:32 PM
Da zboara in solar bezmetice si isi varsa continutul intestinelor peste tot .( solarul trebuie a fie etans altfel vor iesi prin crapaturi )

Dupa masa cand soarele nu mai are aceasi putere cea mai mare parte a albinelor se intorc in lada, o parte nu vor intra de buna voie ci se vor strange in mici ghemulete pe elementele de sustinere ale solarului .

Se periaza cu ceva intr-o tava si se pun peste ghemul din stup (se vor incalzi si isi vor reveni )

Dupa ce ati terminat le puteti pune si turte deasupra ramelor, apoi acoperiti lada la loc .

Exista si o parte proasta a acestui procedeu, matca isi va incepe ponta mult mai devreme iar daca vremea se intoarece iar in frig si ger e cam naspa pt ele .


Eu aplic acest procedeu doar familiilor pe care sunt sigur ca la voi pierde daca nu le fac ceva .


(eu am salvat mai multe famiili asa , dar inca nu stapanesc bine aceast procedeu , asa ca daca incercati o faceti pe barba voastra si doar ca ultima solutie pt a salva o familie cu neosemoza .)





Asa mai zic si eu. Metoda se inscrie la capitolul :"Ce am avut si ce am pierdut?"

Kov iulian

Da asa e ,si asa se pierde familia daca nu se face nimic, dar facand asa cum am facut eu o puteti salva .

dorindafi

Citat din: Kov iulian din Februarie 24, 2012, 11:13:18 PM
Da asa e ,si asa se pierde familia daca nu se face nimic, dar facand asa cum am facut eu o puteti salva .
shi cate familii ai supus acestei metode?
intreb pt. faptul ca ash vrea sa-mi imaginez cat e solarul de mare  :roll:
imi imaginez la o stupina de 100 familii . dar mai bine punetzi ceva poze
CODUL  e   LEGEA
         0763650092