nosemoza (diareea albinelor)

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 25, 2010, 08:44:52 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

Boala parazitara (o maladie grava) care apare cel mai frecvent spre sfirsitul perioadei de iernare .

trantorash

Nosemoza este provocata de protozoarul Nosema apis Zander care patrunde in stomacul albinelor adulte, uneori infectand si matca.
Daca colonia este puternica si albinele sunt bine hranite cu rezerve din corpul gras, fosfatul de calciu care regleaza aciditatea sucului gastricnu permite sporilor din stomacul albinei sa se dezvolte.
O influenta mare in infranarea nosemozei o au ZBORURILE DE CURATIRE pe care  albinele le fac ori de cat ori vremea le permite in cursul iernii.
Atunci cand vremea este insorita, se reomanda fortarea acestor zboruri de curatire, in timpul carora albinele elimina continutul pungii rectale, care contine si milioane de spori.
Daca albinele nu au avut ocazia sa faca zboruri de curatire, si prin ridicarea podisului se observa ca albinele au defecat in stup, si fagurii sunt murdariti, totodata aparand un exces de umiditate, este necesara transvazarea familiei intr-un stup curat cu faguri din depozit.
:smile:
(C.L.Hristea - stuparitul Nou)

dan

cineva care sa sa lovit de acest caz si care sa stie un tratament eficace la indemana noastra?

gore

Am avut această problemă anul trecut, toate ramele erau pătate, albina se mişca greu. Am scos albinele, am dezinfectat stupul prin flambare, am răzuit  celulele pătate, ramele goale le-am topit, apoi am aplicat sirop cu protofil în concentraţie de 20ml la litru, câte 250 ml din 2 î 2 zile. Concomitent am răzuit ceapă în stup timp de 1 săptămână. Siropul l-am făcut numai din mentă. După 2 săptămâni stupul era OK, albina îşi revenise, matca oua din ce în ce mai bine. În toamnă au rămas pentru iernare 7 intervale de albină. Cauza a fost una singură: când au făcut zborul de curăţire după cca 1 lună de ger şi frig, din acest stup nu au ieşit multe afară, iernasem pe 5 intervale de albină iar mierea era o parte cristalizată(cea de floarea soarelui).Acesta este stupul, poza este din primăvara trecută în timpul tratamentului.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bucovineanu

Daca avem asemenea situati, pe langa cele spuse de gore este important sa inlaturam fagurii care sunt foarte patati cu diaree si cat de repede e posibil, sa schimbam toti fagurii care au avut pete de diaree.

filip

Un lucru important trebuie spus
Chiar daca calitatea mierii este exceptionala stupul aflat in zone unde nu ajung razele soarelui pe el este predispus diareei.
De asemeni cel a carui urdinis este blocat de albine moarte.
Deci,nu toate petele de diaree se datoreaza nosemozei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dar daca pe linga aceste pete in timpul zborului observi pe scindura de zbor si puncte verzui acestea ce m-ai inseamna ?

Mihai Sergiu


Ca incepator nu stiu cum arata diareea la albine sper sa nici nu gasesc la mine in stupina, dar cineva nu poate posta cateva poze sa vedem cum arata si ramele patate am citit parca castaniu. La mine acele albine care au iesit afara au facut caca galben mustariu :)
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

 sa te uitzi la  petele de pe capacele stupilor dupa 2 zile shi le vei vedea cu alta culoare - castanie,maronie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

POSTASUL

#9
nu prea inteleg nici eu !! :uimit:  ori au diaree  , sau au nosema , ; e o diferenta ?? intre NOSEMA SI DIAREE ??????????? sau e una si aceiasi problema ?? de e ex. azi leam pus turte de apifonda  si  surpriza  la o familie care ai pusesem turta de apifonda aproximativ acum o luna si era aproape gata  , am gasit pe rame pete maroo [ diarie cred ] si un miros un pic acru dar in acelasi timp si o familie destul de puternica !!   :uimit:  nu leam mai completat cu alta turta , am lasat sa termine ce lea ramas , ; acuma la ce sa ma astept o sa am probleme cu acea familie???  poate turta de apifonda lea incarcat???!!   ca daca as fi dat vina pe mierea de mana   de  asta vara  ar fi fost toti cu diaree!!!  :uimit:  :uimit:  doamne greu e in prima iarna si ce emotii , uiti si de Basescu
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

lasal pe BASESCU , roagate sa-shi faca zbor de curatzire
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mechno

Domnilor! Daca observati pete de culoare maronie este semn de NOSEMOZA, daca petele sunt de culoare galben (galbuie) e calar ca albinele au diaree care poate fi provocata din mai multe cauze ( cum ar fi rezervele de hrana necorespunzatoare )

catalin_valenii

Si in final ce culoare trebuie sa defece albinele pentru a fi bine? Ca vad ca daca e galben e diaree daca e maroniu e nosemoza. Dar nimeni nu a zis cum e normal.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

cristian87

atata timp cat fac pe afara  si nu in stup nu e de rau nu trebuie sa te impacientezi degeaba
la diaree murdaresc ramele
la nosemoza mor pe capete
Nosemoza generalizata in ultim stadiu am tratat-o cu metronidazol in sirop dat peste rame si in hranitor. Maxim o pastila de familie .se gaseste la farmaciile umane si distruge protozoarele.
ajuta si ceaiul  si tinctura de pelin reteta lui Gica Romanescu
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

catalin_valenii

Decat sa tratam mai bine prevenim! Poate totuso stie cineva cum e normal sa fie culoarea fecalelor albinelor :razz:
Albine sanatoase si harnice sa avem!