Varroa a făcut ravagii în Germania

Creat de dragos2006, Mai 23, 2010, 11:23:38 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea


orbanstefan64



filip

Citat din: MAPE 48 din Noiembrie 25, 2010, 07:35:39 PM
De unde cumparati Klartan
La targurile apicole gasesti la 1kg sigilat si in recipienti mai mici fara sigiliu si termen de valabilitate.
Stie cineva daca se gaseste si in cantitati mai mici sigilat cu termen de valabilitate?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64


filip

http://www.nektarking.ro/medicamente-impotriva-acneei-varroa.php
Dar nu sunt sigur daca ambalarea e de fabrica ori in regie proprie.
La targ la Faget am vazut la litru sigilat si la 100g nesigilat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

nu cred ca ii ambalaj  original da pretul ii ,,original" :rotfl: :rotfl:

danut

Tutunul este bun in oarecare masura si nu prea,dar numai la Braula. In urma cu cativa ani aveam matcile pline de braula.Am prins matca am introdus-o intr-un pahar ,si am suflat de 3 ori cate un fum de tigara peste ea in pahar ,tinand de fiecare data mana pe gura paharului 3-4 sec. duapa care dadeam drumul fumului ,dand alta rafala ,in timpul cand tineam mana pe gura lui scuturam energic de cateva ori paharul. Rezultat :toti paduchii de pe matca ramaneau pe fundul paharului,la una i-am numarat:11bucati paduche braula.Dar surpriza ;paduchii erau ametiti si nu morti ,i-am tinut 3 zile in pahar ,in a 4a zi miscau si erau foarte vioi,si iar matcile se impaducheau cu altii din stup.Am reusit sa scap de braula pana la urma prin alta metoda pe care sincer imi este frica s-o expun ptr. ca este periculoasa ptr. sanatatea omului si produce intoxicari sau axfisie daca nu e aplicat corect ,mai m-a gandesc!

mape 48-petru manea

De cand tratez de varroa nu mai am picior de braula.O fi coincidenta ?Spune totus metoda aia periculoasa,doar santem oameni responsabili :hi: :hi:

stefan1

Substanta activa din Klartan/ Mavrik, tau-fluvalinat, ataca si Braula (de asemenea afidele si paianjenii). Varachet Forte contine pe langa amitraz (care ataca pe langa Varroa si Acarapis Woodi sau parazitul traheal, care nu s-a semnalat la noi in tara) si tau-fluvalinat, deci are efect si asupra la Braula.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

danut

Dl.Stefan ,oare asta sa fie cauza disparitiei de cativa ani a lui Braula acum imi dau seama ca atunci cand tratam cu Varachet simplu ,aveam Braula ,dar de cand a aparut cel Forte chiar ca nu am mai vazut ,E oare corect rationamentul ,ce spuneti? :hi:

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)