Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Un raspuns pozitiv la acest subiect il reprezinta colegul bio. Pentru el, se poate.
Miere multă şi inimă curată!

milu56

Niciodata nu am avut indoiala ca nu se poate trai din apicultura....si trebuie sa stim ca din apicultura devenim bogati prin munca cinstita.

dredd

"a trai" nu este egal cu "a supravietui"

daca traiesti intr-o tara civilizata, fie patron, fie angajat cu acte, ca apicultor poti trai lejer doar din asta.

daca traiesti in romania si ai mostenit stupi si o logistica serioasa, iar in ultimii ani te-ai dezvoltat la cateva sute, ai achizitionat utilaje si macar un autovehicul platforma, ai unu-doi angajati pe care ii platesti probabil cu salariul groazei sa fie sclavi pe plantatie (avantaj tu!), ai taria  si curajul sa nu pui la suflet piedicile puse de birocratie si sistem, atunci poti trai.

daca esti incepator, ai cativa stupi, esti angajat in alta parte cu un salariu de 1200-1500/luna din care vrei sa incropesti o afacere cu albine din care sa castigi suficient cat sa intreti o familie, copii in facultate etc, atunci mai ai de asteptat ani buni pana sa ajungi pe plus, daramite sa mai traiesti din asta. aproape imposibil inurmatorii 8-10 ani. piedici: lipsa de experienta,  suma mica disponibila de investit, sistemul, pretul scazut mierii, legislatia si altele

totusi, toate se aplica numai in cazul in care esti sanatos. ori altfel... ramane pasiune si un oareșce venit suplimentar

oroles

Citat"Nu te mai imbogatesti din apicultura, dar poti sa traiesti de pe albine. Daca ai numai cinci stupi, ii intretii tu, daca ai de la 10 stupi in sus te intretin ele pe tine – poti sa nu ai pensie si traiesti de pe spinarea lor", spune barbatul.

sursa: http://www.ziardecluj.ro/apicultor-de-trei-decenii-daca-ai-peste-10-stupi-poti-trai-pe-spinarea-albinelor

M-am amuzat copios.

Candva am vorbit cu un apicultor care spunea ca are aceeasi experienta ca si cel care  a dat interviul. A zis ca de la un stup bun poti scoate produse de vanzare in valoare de maxim 500 de lei (roi si miere). Ar trebui sa scoti cca 27 de kg de miere sau sa vinzi un roi pentru cca 200 de ron si ceva miere ca sa ajungi la aceasta suma. Totusi, cu 5000 ron pe an cred ca as putea sa spun ca stau "pe spinarea albinelor" decat la propriu.

Am 57 de familii, nu 10 si nici vorba de a trai de pe spinarea lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristi75

eu am stupi doar de 5 ani si 80%din veniturile mele provin din apicultura
am 150 familii masina de pastoral si remorca , duc 60 de familii cu mine 2 luni pe an,al treilea an de pastoral
vand miere propolis polen si am accesat 141
nu m-am imbogatit dar nici nu mor de foame
muncesc de-mi sar ochii si fac totul cu mana mea rame lazi etc
miar mai trebui inca 100 de familii alta masina si ziua de lucu de 20 de ore ca sa pot trai numai din albine

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Octombrie 24, 2014, 08:26:01 PM
Citat"Nu te mai imbogatesti din apicultura, dar poti sa traiesti de pe albine. Daca ai numai cinci stupi, ii intretii tu, daca ai de la 10 stupi in sus te intretin ele pe tine – poti sa nu ai pensie si traiesti de pe spinarea lor", spune barbatul.

sursa: http://www.ziardecluj.ro/apicultor-de-trei-decenii-daca-ai-peste-10-stupi-poti-trai-pe-spinarea-albinelor

M-am amuzat copios.

Candva am vorbit cu un apicultor care spunea ca are aceeasi experienta ca si cel care  a dat interviul. A zis ca de la un stup bun poti scoate produse de vanzare in valoare de maxim 500 de lei (roi si miere). Ar trebui sa scoti cca 27 de kg de miere sau sa vinzi un roi pentru cca 200 de ron si ceva miere ca sa ajungi la aceasta suma. Totusi, cu 5000 ron pe an cred ca as putea sa spun ca stau "pe spinarea albinelor" decat la propriu.

Am 57 de familii, nu 10 si nici vorba de a trai de pe spinarea lor.
Pai fa si dumneata 300 de kg de miere per familie, cum fac altii la Cercul Polar in Canada, si sa vezi cum traiesti de bine dupa albine! A, sa nu uit, in ceea ce "culeg"albinele sa bagi si polen, ca altfel nu mai vinzi mierea in vecii vecilor!  :rotfl: Din pacate unii asa traiesc, asa se face miuerea pe plan mondial.O sa ma inttrebi ce plante melifere dau productii de astea.Pai simplu.O planta este furtunul, alta este galeata, alta este rezervorul cu sirop!  :hippo:
Va salut.

bio

... Se observa o scadere a productiei de miere pe familia de albine . Parca in fiecare an se produc cantitati mai mici fata de o medie a anilor precedenti.
Cauzele incercam sa ni le gasim la sfirsit de an... dar este tirziu. Buzunarele sunt goale, poate  la jumatate...poate la sfert din ce am sperat cu o iarna inainte.

cred ca  o marire a numarului de familii ar fi o solutie.

Cind aveam 2 pavilioane cred ca munceam oleaca mai putin decit acum cind am 6 pavilioane.... =)).. randamentul pe familia de albine este mai mic dar per total productia este mult mai "bogata"


e-liza

la intrebarea asta incerc sa gasesc si eu raspuns de ceva timp...  :zzz:

cornelioandanciu

Citat din: PACO din Septembrie 17, 2014, 09:29:14 AM
Depinde ce se intelege prin " a trai din apicultura", daca vrei subzistenta poate ca vei supravietui.
Pe un alt topic cineva isi facea si casa cu 10 mii de euro ( poate din chirpici) dar si asa , tinand cont numai cat costa  utilitatile  si ternenul, nu prea ai cum sa ti faci casa.
  Revenind, in conditiile si la costurile si riscurile pe care le impune apicultura, sub 150 de stupi de productie nu ai cum sa traiesti  din apicultura si asta in conditiile in care ai ceva investitii facute.
Si atunci de ce nu se agita aproape nimeni cand statul impoziteaza, crotaliaza, modifica limite de vecinatati ale stupinelor, te face pfa obligat, si alte binef...teri din astea ?
Va salut.

milu56

Din apicultura devin bogati cinstit cei care stiu sa exploateze albinele si stiu sa faca stuparit,se ocupa doar de stuparit nu de cai verzi pe pereti si iluzii de banii multi de la altii,deviza:nu am nevoie sa imi dai si nu iti dau numai daca vreau.De trait din apicultura nu se mai pune problema pt ca se traieste bine.

catalin_bee

Salutare.eu cred cu tarie ca se poate trai bine din apicultura insa cu niste conditii:experienta si un nr minim de 250 stupi.eu momentan lucrez in italia cu un apicultor ce are 700 stupi si 200roiuri.la ei ingrijim  doar eu si el.bineinteles conditiile de lucru sunt altele fata de ceea ce este acum in romania.dar va spun ca oamenii astia nu au grija zilei de maine in ceea ce priveste banii.deci in concluzie:Se poate trai din apicultura bine si foarte bine cu un nr mare de stupi si experienta.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

catalin_bee

De ce domnule andrei_georgian nu se poate?atunci toti apicultorii de pe acest forum de ce mai fac apicultura?doar din dragostea pentru albine?nu cred
Cum facea un coleg mai sus calculele pt 150 stupi reiesea ca poti trai din apicultura sau cel putin sa iti ramana un salariu decent la sfarsit.mai un pna,mai o masura accesata si se poate.eu nu am zis ca el 150 ci 250. asculta:pt a trai din apicultura ca si in orice alt domeniu trebuie sa muncesti si iar sa muncesti.eu raman la ideea ca sub 250 stupi e pentru amatori,hobby si ce e peste se poate considera apicultura profesionista.

dinupaltinis

Citat din: catalin_bee din August 23, 2017, 02:04:38 PM
De ce domnule andrei_georgian nu se poate?atunci toti apicultorii de pe acest forum de ce mai fac apicultura?doar din dragostea pentru albine?nu cred
Cum facea un coleg mai sus calculele pt 150 stupi reiesea ca poti trai din apicultura sau cel putin sa iti ramana un salariu decent la sfarsit.mai un pna,mai o masura accesata si se poate.eu nu am zis ca el 150 ci 250. asculta:pt a trai din apicultura ca si in orice alt domeniu trebuie sa muncesti si iar sa muncesti.eu raman la ideea ca sub 250 stupi e pentru amatori,hobby si ce e peste se poate considera apicultura profesionista.
Daca crezi ca e asa grozav sa fii apicultor in Ro de ce mai stai sluga in Italia.Vino aici sa fii patron,ia-ti 250 de stupi si dai bice,munceste si iar munceste si arata-ne si noua ca se poate.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

catalin_bee

Raspunde omule pe subiect si nu deraia ca trenu.nu am facut altceva decat sa-mi spun parerea la intrebarea din topic.daca pt tine un om care lucreaza cu un contract de munca se numeste sluga atunci noi doi "avem" multe de impartasit.