Honeysuckle

Creat de dragos2006, Mai 08, 2009, 12:57:06 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu stiu cum ii zice in romaneste dar am multa iedera din aceasta in zona.
E un teren de golf care are gardurile acoperite cu asa ceva pe cativa km buni.
Numele in engleza vb de miere si au un miros puternic.
Produce o miere diferita?

andrei_salaj

"Mana Maicii Domnului"....asa ii zice in Salaj...am si io una pe o teava langa casa....referitor la miere nu stiu.

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Nu stie nimeni daca ar fi rentabil sa plantezi pentru un cules de intretinere aceasta planta?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

G. Iulian

Nu știu pentru cules dar de mirosit miroase splendid. Mâna Maicii Domnului îi zice și pe la Galați.

gheghe

      Eu am avut un gard acoperit cu  ,caprifoi .Florile erau galbene ca cele din poza,dar nu am vazut albine pe ele.S-ar putea ca un motiv sa fie faptul ca au o corola adanca.

clucian

sunt mai multe varietati de Lonicera, dar pondera apicola e încadrata la "plante cu pondere apicola mica".
Denumiri in limba latina la diferite tipuri de Lonicera:
Lonicera japonica
Lonicera caprifolium
Lonicera tatarica
Lonicera xylosteum
Lonicera nigra
La cele enumerate mai sus pondera apicola este asemanatoare, ofera nectar si polen, înfloresc din mai si pana in iunie sau iulie. Pondera la hectar este încadrata intre 20 - 40 kg / ha.

marius_vfp

la mine o inflorit de curand e o nebuneala albine stau calare pe ea pana la 8 seara.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

livulik

Citat din: marius_vfp din Iunie 04, 2013, 10:38:23 PM
la mine o inflorit de curand e o nebuneala albine stau calare pe ea pana la 8 seara.

spor
posibil sa nu prea aiba alternative suficiente?
si la stupina am planta asta, si prin bucuresti am mai urmarit-o dar nu am vazut sa fie decat ocazional vizitata de albine...alte insecte o cauta insistent!