amorfa

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2009, 12:21:55 AM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Cum a fost 2014 la amorfă in jud. Arad ? Zona Muresului ori Crisurilor. A fost cineva, ceva observatii ?

ves.lucian

  Varza cu V mare !!! ca niciodata de cand am albine !!! doar polen !!! nectar - ioc !!!
                                      :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

daniel.arad

Anul ăsta secretia de nectar la toate a fost slabă... Multumesc.

bio

.. nu va puneti mari sperante in secretia de nectar de la amorfa.

Am amorfa in zona mea de stupareala cum am par in cap... am padure de amorfa pe sute de hectare si in fiecare an cautam motive de ce nu ar fi dat amorfa sa imi umple butoaiele...:)


Ba, ca a fost prea frig..ba ca a fost prea cald.... ba ca a venit Dunarea si este inundata amorfa... ba ca a fost iarna prea geroasa si au inghetat mugurii-- dar acum m-am obisnuit...
. Nu mai am asteptari prea mari de la amorfa .... este doar un cules bun de stimulare si dezoltare si daca am noroc  sa ramina in stup citeva kile de miere sa aiba albinele pina in floarea soarelui .

daniel.arad

Da, am mai citit pe aici ca polen ar baga mult. Am văzut la cineva polen rosu mult si bănuiesc că e de la amorfa. Stiti cum e, si polenul e pe bani...

happy

Citat din: bio din August 09, 2014, 11:13:13 PM
.. nu va puneti mari sperante in secretia de nectar de la amorfa.

Am amorfa in zona mea de stupareala cum am par in cap... am padure de amorfa pe sute de hectare si in fiecare an cautam motive de ce nu ar fi dat amorfa sa imi umple butoaiele...:)
In primavara am avut stupii dincolo de pod la Giurgeni .Dupa 3 zile de tras s-au uscat florile din cauza caldurii si culesul de nectar si polen a fost asa de o mica intretinere.Mai bine a mers la coriandru dupa aceea,desi am stat la vreo 800 m de lan din cauza aglomeratiei de pavilioane.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Donbazil

Sal'tare!
Si anul asta unii stupi au dat si miere la Amorpha, dar marea majoritate doar polen.....Pacat ca pretul a fost cum a fost, da'  vorba aia:   Decat nimic!....Mai bine putin....Iar daca "putinul" ala inseamna cateva sute de kile de polen, presupune ca se poate scoate macar cheltuiala cu deplasarile.....

Donbazil

2

Donbazil

4

pharaonu75

La inceput de septembrie, in zona mea, amorfa inca mai este inflorita. Nu sunt multe flori, insa sunt suficiente pentru ca albinele sa-si faca rezerve consistente pentru iarna.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si o poza cu albinele incarcate de polen, la ora 7 dimineata.
Stupii erau inchisi pentru ca se efectua tratamentul cu varachet.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Asa am patit si eu azi de dimineata puturosul de mine m-am trezit cand ele erau satule de munca...si le-am tinut la intrare  ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bio



Citat din: pharaonu75 din Septembrie 06, 2014, 06:55:31 PM
Si o poza cu albinele incarcate de polen, la ora 7 dimineata.
Stupii erau inchisi pentru ca se efectua tratamentul cu varachet.

Dane !!! ... daca ar fi sa ma intorc la Varachet m-as lasa de apicultura...

..pune mina si la prima solda si ia-ti un Furretro si se schimba viata.

bio

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 06, 2014, 06:54:15 PM
La inceput de septembrie, in zona mea, amorfa inca mai este inflorita. Nu sunt multe flori, insa sunt suficiente pentru ca albinele sa-si faca rezerve consistente pentru iarna.

..lasa amorfa.

In zona ta a aparut cumva planta aia care seamana cu castravetii si se intinde in toata padurea..??..si acum este plina de flori verzui .


ves.lucian

 Vrei sa spui ca este vorba despre HAMEI ???
                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!