amorfa

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2009, 12:21:55 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Am surprins (in vara) un fapt interesant: o albina incarcata cu polen galben, nu stiu de la ce flori, in drumul spre stup s-a oprit pe singura tufa de amorfa pe care o am si a vizitat timp de cateva minute mai multe flori, luand doar nectar, neinteresata de polen. E o dovada ca amorfa este atractiva si pentru nectarul oferit, nu numai pentru polen.
  Prima imagine este cu o albina cu polen de amorfa iar urmatoarele cu acea albina (singura) incarcata cu polen galben dar cercetand mai multe flori de amorfa si recoltand nectar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Pot sa adaug ca, in perioada infloririi amorfei ( din observatiile mele ! ), creste foarte mult cantitatea de polen depozitata in fagure !

Eugen B

Amorfa da polen mult, daca vremea este buna

stefan1

  Donbazil spunea sa nu mergi la cules de amorfa fara colectoare de polen!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Cine merge la amorfa fara colectoare de polen, isi face singur de lucru.
In 2013, in doua zile imi blocasera cuiburile cu pastura.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

Stoarce cineva miere de amorfa? Aici baga polen, miere nu prea

pharaonu75

Iese si suficienta miere la amorfa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

suficenta la cat te referi?

pharaonu75

Suficient cat sa aibe ce manca si sa mai extragi si tu 5-10 kg/familie, in functie de an.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

ok, dar depinde cu cati stupi mergi la amorfa. Si cata amorfa este. Anul asta daca mergem la amorfa o sa pun si cantaru si o sa verific.

popa georgian

eu am avut varful in amorpha de 2 kg la zi .

Eugen B

Cu colectoarele puse ai avut 2kg/zi?

popa georgian


Eugen B

 2 kg e la cantar, din care 1kg e de pastura(polen). O sa fac anu asta niste poze si filmari daca am timp. bafta

happy

Citat din: pharaonu75 din Martie 24, 2014, 07:47:36 AM
Iese si suficienta miere la amorfa.
Maine plec la Giurgeni la amorfa,sper sa ai dreptate !O sa iau si 2 colectoare cu mine!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!