Ce copac poate sa fie

Creat de eusebiu, Ianuarie 04, 2010, 10:34:00 PM

« precedentul - următorul »

clucian

pentru cine il intereseaza Glicina ( Wistaria sinensis ) produce 0,3 - 0,4 mg nectar / floare, productia la hectar este de 4 kg miere / ha. 
La ponderea apicola e trecuta la foarte mica pondere apicola, iar unii zic ca este fara pondere economico - apicola.

stefan1

 Daca este asa, nici nu trebuie sa ne mai ocupam de ea. 0,3-0,4 mg nectar/floare nu ar fi chiar putin. La salcamul obisnuit sunt cam 2 mg/floare si zi. Depinde si cat acces au albinele la acest nectar, ca altfel inflorirea acestei specii e foarte abundenta. Eu am gasit undeva pe un blog ca glicina da 600-1000kg/ha, dar trebuia sa ma loghez sa vad amanunte. E evident o exagerare, dar pe net se poate scrie orice. Probabil si varietatea de glicina conteaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Citat din: stefan1 din Noiembrie 22, 2011, 01:12:00 AM
Daca este asa, nici nu trebuie sa ne mai ocupam de ea. 0,3-0,4 mg nectar/floare nu ar fi chiar putin. La salcamul obisnuit sunt cam 2 mg/floare si zi. Depinde si cat acces au albinele la acest nectar, ca altfel inflorirea acestei specii e foarte abundenta. Eu am gasit undeva pe un blog ca glicina da 600-1000kg/ha, dar trebuia sa ma loghez sa vad amanunte. E evident o exagerare, dar pe net se poate scrie orice. Probabil si varietatea de glicina conteaza.
Stefan daca mai stii blogul trimte-mi si mie linkul sa-l disec mai bine.Eu caut wisteria floribunda si poate dau de ea! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Kiwi Bee


mihaimsibiu.

ce flori pot sa fie ? sunt in Sibiu , sunt inflorite acum.Tulpina este cea din a doua poza,coroana sta sprijinita pe gard.

nicu68

seamana cu salcamul si aici in paris sunt o groaza prin curtile oamenilor ,m-am tot uitat si eu la ele dar nu stiu ce sun,t albine pe ele nu am vazut dar cred ca nici albine nu sunt prin preajma,are tulpina ca vita de vie

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Este vorba de wisteria Violaceea-Plena,am cumparat si eu una din Polonia anul acesta!Franceziicred ca nu au albine in Paris desi am vazut ca se practica si pe blocuri albinaritul in alte metropole! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

#38
Aici am sa va contrazic.
In Paris sunt albine. Cel putin in centru, pe cladirea Operei  :nebun:, sunt 7 stupi din care se scoate si se comercializeaza o miere extrem de scumpa (de ordinul > 100 Euro un borcanas mititel - nu stiu exact pretul). Informatia este certa pentru ca mi-a spus ghidul asta iarna cand am intrat in Opera. Eu il trageam de limba unde gasesc magazine cu seminte de flori si copaci, si i-am spus ca am albine.
Raspunsul ce l-am primit m-a facut sa  raman blocat :uimit:
Din pacate n-am putut sa-i vad nici macar de la distanta. Era accesul interzis pe terasa respectiva !!!

nicu68

pai 7 famili in atata metropola?sigur or mai fi si altele dar eu nu am vazut,si la opera intradevar am auzit ca sunt dar eu trec pe acolo cu metroul pe sub pamant nu mi-am facut timp sa ma duc pe acolo dar sigur o sa merg intr-o zi

Kiwi Bee

Vam mai dat linkul acesta in lat topic:
http://www.thehoneygatherers.com/html/photolibrary21.html

Sint poze facute de un francez.El a fost si prin NZ si RO si etc.
In stinga pe la mijloc faceti clik pe "City bees Paris" si mai jos faceti clik pe "Paris". Primul pe carel vedeti e apicultorul care are stupii pe opera si mergeti mai jos la un anume Nicolas Geant care are 150 de familii in vestul Parisului(are stupi si pe Grand Palais) si multi altii binenteles. Poze tare faine.

happy

Excelente poze,mai vedem si ce este prin lume =D>
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

antiopa din ardeal

 Grozave poze!!!
Cu siguranta este poluare si in Paris. Albinele s-au adaptat, dar ma intreb daca mierea lor trece testele pe care le fac procesatorii.

pharaonu75

Citat din: antiopa din ardeal din Mai 10, 2012, 10:11:57 AM
...dar ma intreb daca mierea lor trece testele pe care le fac procesatorii.

Nu-i intereseaza, pentru ca este mierea lor... pe a noastra o testeaza la sange, din considerente de suprematie si dominatie economica! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Citat din: antiopa din ardeal din Mai 10, 2012, 10:11:57 AM
Grozave poze!!!
Cu siguranta este poluare si in Paris. Albinele s-au adaptat, dar ma intreb daca mierea lor trece testele pe care le fac procesatorii.

Cu poluarea nu sunt atat de convins.
In Paris doar 40% din locuitori au autoturism proprietate persoanala (impozite si taxe de parcare prohibitive) si exista un numar impresionant de scutere si biciclete + reteaua de metrou si autobuze care impinzesc tot orasul.
Exista "statii de biciclete" peste tot. Costa doar 1 Euro cu conditia ca in maxim 30 minute s-o lasi pe cea care ai luat-o de la alta statie, in statia in care ai ajuns, iar de acolo iei alta. E un fel de leapsa pe furate astfel incat sa existe o "rotatie" a lor. Daca depasesti timpul alocat te costa in plus si nu-ti convine.
Raportat la Bucuresti, circulatia autoturismelor nu mi s-a parut a fi greoaie, si sa nu va inchipuiti ca nu au si ei gropi in asfalt.