Ce copac poate sa fie

Creat de eusebiu, Ianuarie 04, 2010, 10:34:00 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

si gladita care nu face flori...sau mai bine spus acestea nu sunt vizitate de albine....ce zici de diferenta, mariuse
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Asa fara frunze si fotografiat de departe nu-mi dau seama. La primavara cand o inflori fa o poza si la unul si la altul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

mai mariuse,
daca nu vin la primavara in delta....
pai ce sunt nebun sa ma apropii de gard sa ma manance cainele babii....uite, asta n-are nici macar o teaca si la primavara e plin de flori si ala cu teci la primavara nu va avea nici o floare sau daca va avea nu va fi vizitata de albine...in fine...daca ma duc acasa duminica mai fac o poza
daca ma musca ala rau sa sti ca nu-ti mai arat nimic
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

marc

Citat din: eusebiuAm aceste pastai si nu stiu de la ce copac este?
Infloreste dupa salcam cu flori aproape mov.
Albinele sunt gramada pe flori.Inflorirea dureaza aproximativ 2 saptamani.
Pomul are tepi de 8-10 cm dispusi in ciochine.

Buna
Dupa cele descrise de tine pare Gladita dar daca faci o poza de aproape pentru a vedea crengi si tepii precum si coaja de la trunchi atunci o sa ma pot pronunta mai sigur daca este sigur Gladita sau un alt arbore din familia Acacia.

D006

Citat din: eusebiuMultumesc d-le Crombra. Ma mira ca nu da si miere.
La noi creste in Padure Trivale si este de inaltimea salcamului sau teiului.
Nu da miere?

sorin75

ce copac este ?

clucian

Artar Americam,  (Acernegundo L. ) infloreste martie - aprilie, ponderea economico - apicola mica, miere la hectar 100 - 200 Kg /ha.

sorin75


Kiwi Bee

De vreo doua saptamini planificam sa fac poza si azi am reusit.
In curte la o casa am vazut un salcim mai diferit de cele cunoscute de mine si mar interesa daca o recunoste cineva.Eu cel putin cred ca este o specie salcim.
Salcimul pe care si voi il aveti in RO deja sia pierdut florile de vreo saptamina(la vreo 40m intro alta curte este un salcim frumos dar azi nu ai mai avut flori deloc) dar asta inca le mai are.Copacul e mic, probabil e tinar........ dar arata frumos.

stefan1

  Daca socotim ca esti in emisfera sudica, acum la voi ar fi ca in 15 mai la noi. Daca spui ca salcamul originar de la noi s-a terminat de o saptamana, inseamna ca aveti o clima mult mai calda decat in Romania.
  Arborele sau arbustul pe care il arati in poza nu cred ca este salcam, dar nici nu stiu ce-i. E vizitat de albine?
  Salcamul cum se comporta la voi? Intreb pentru ca in diferite zone salcamul, cel putin din punct de vedere apicol, se comporta foarte diferit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Da, temp este mai ridicata decit in RO  si totodata nu avem extreme ca in RO(nici pe insula sudica unde sint ierni cu zapada).

Aici nu stiu sa existe paduri de salcim asa ca nimeni nu stie (sau foarte putini) ce este mierea de salcim.De importat nu e voie asa ca mincam miere de manuka.

Eu trec pe o strada mai zilnic da nu mam oprit sa vad daca sint albine la acel pom.Cred ca in decurs de 1 sapt ii pica florile.Asa pare.

Bottlebrush (peria de sticla) inca e in floare, tare de tot.Fac miine o poza.Sint multe in curti la oameni.

stefan1

  Cred ca este vorba de o Wisteria, probabil Wisteria frutescens varietatea macrostachya (ca are inflorescentele asa de lungi. Ar putea insa sa fie si Wisteria floribunda alba sau chiar Wisteria sinensis varietatea alba.
  Dau un link cu poze, dar poate s-ar putea discuta separat despre aceasta specie:
    http://barbara.sunphoto.ro/salcami/22266666
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Este wisteria sigur,daca are florile de 50cm este floribunda(soiul japonez) daca are florile sub 30cm este sinensis(soiul chinezesc).Wisteria frutescens este varietatea americana a wisteriei.
http://www.horticultorul.ro/arbori-arbusti-ornamentali-peisagistica/glicina-sau-wisteria/
Eu caut wisteria floribunda ale carei flori din raceme se deschid in timp mai lung ,nu dintr-o data cum este la sinensis(am asa ceva  de culoare mov)
KiwiBee,copacelul pe care l-ai vazut nu are seminte? :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Kiwi Bee

Ei si eu care credeam cai neam cu slacimul.Multumesc de corectare.Este wisteria chinezeasca alba ca nui asa de lunga ca si cea japoneza.de 2 zile am mai trecut prin fata casei respective si am vazut cas florile ofilite.Nam vazut sa aiba seminte.
Am mai cautat pe net poze cu visterii si e o splendoare cum se "revarsa" florile.Cind e in floare e abundenta dar bine de tot.

Cum vam promis poze cu "bottlebrush"-peria de sticla, am reusit sa fac ceva poze simbata.Apoi am fost sin padure unde am gasit pohutukawa(are florile putin mai mici decit peria de sticla) care abia acum incepe sa infloreasca.

happy

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 21, 2011, 01:40:47 PM
Ei si eu care credeam cai neam cu slacimul.Multumesc de corectare.Este wisteria chinezeasca alba ca nui asa de lunga ca si cea japoneza.de 2 zile am mai trecut prin fata casei respective si am vazut cas florile ofilite.Nam vazut sa aiba seminte.
Semintele apar mai tarziu in locul florilor ofilite.Oricum daca este sinensis am in curte si nu iti indic sa pui seminte pt. ca planta infloreste dupa 10 ani daca este din seminte.Din butasi sau marcotare infloreste dupa 2-3 ani! :smile:
Frumoase plantele autohtone,sa ne trimiti si noua flori sa spalam sticlele cu ele! Daca ne-am nascut la paralela 45 asa ne trebuie!:nudie:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!