Totul despre semintele plantelor, arbustilor si arborilor meliferi

Creat de crombra, Noiembrie 26, 2009, 11:55:20 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

Citat din: jimm
Citat din: sfantul spiridonsi ai tu seminte de salcam deasta?
Seminte de salcam japonez ( Glicina) albastru am, am gasit la cineva si am luat 5-10 pastai. Am pus in pamant si acum astept poate , poate, daca nu incerc prin butasire.
Are un puternic miros de salcam, de o frumusete deosebita, galben nu am.
si poti sa-mi trimiti si mie..ma revansez
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Citat din: crombra
Citat din: sfantul spiridonpai ai seminte..si ala cu floare galbena ce-i?
Care ala... cu flori galbene.Mai concret.
Sau nu pentru mine era postarea.
da pentru tine era postarea..nu de ala galben ca ala nu face pastai ci de asta alb-sofora japonica
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

jimm

Nici o problema,miercuri am sa ma duc sa iau inca 5-10 pastai (nu cred ca sunt inghetate la vremea de afara) si ti le trimit prin funcurier, sa-mi dati adresa pe privat.
Vorbim dupa ce le-am luat.
Pastaile nu arata ca cele din poza lui mr. crombra, sunt mai mici si mai bombate.
Sa traim

crombra

Atentie! Nu confundati GLICINA cu SALCAMUL JAPONEZ, chiar daca amandoua provin din Japonia.
GLICINA (Wisteria floribunda) este o planta cataratoare masiva, originara din Japonia. Poate ajunge si la 10-15 metri inaltime daca este lasata sa creasca libera, tulpina devenind foarte groasa si incolacindu-se pe orice fel de suport; greutatea totala poate ajunge si la o tona. Florile sunt asemanatoare salcamului si apar vara, chiar inainte ca frunzele sa fie complet dezvoltate. Culoarea lor variaza de la alb laptos la albastru si variante de liliachiu. Exista si specii care infloresc primavara, in martie-aprilie. Cel mai des intalnita specie de glicina este Wisteria floribunda, sau glicina japoneza, care infloreste tarziu, in vara, florile fiind purpurii sau lila. Dintre varietatile glicinei japoneze, cele mai cunoscute sunt Violaceo Plena, cu flori albastre-violet, Alba cu flori albe, Rosea cu flori roz pal si Macrobotrys, ai carei ciorchini pot ajunge si la un metru lungime.

O alta specie este Wisteria frutescens, sau glicina americana, cu flori violete si Wisteria sinensis sau glicina chinezeasca, cu flori albe si parfumate, care apar la inceputul verii.

Cum o ingrijim

Singura cerinta a glicinei este un sol bine drenat. Pentru ca este o planta care creste foarte viguroasa, daca tutorii pe care se sprijina tulpina nu sunt suficient de solizi, vor fi deteriorati. Nu are cerinte de soare, umiditate sau o anume calitate a solului. Se uda regulat, mai ales vara.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: crombra
Citat din: sfantul spiridonpai ai seminte..si ala cu floare galbena ce-i?
Care ala... cu flori galbene.Mai concret.
Sau nu pentru mine era postarea.
da pentru tine era postarea..nu de ala galben ca ala nu face pastai ci de asta alb-sofora japonica
Nu am seminte de Sophora japonica.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

N A MARIN

Dom' sf. spiridon,chestia asta cu aruncatul semintelor in pamant duce la  rezultate  0 .
Daca observati putin in natura ,in jurul sau apropierea majoritatii copacilor sau arbustilor mai sus mentionati nu sunt  PUIETI  tineri desi acestia produc si lanseaza spre sol MILIOANE de seminte .
Vor germina numai acelea (foarte ptine) care vor beneficia de conditii naturale cumulative EXPUSE FOARTE BINE de dl. crombra ; stratificarea , scarificarea,pat germinativ.
Acestea sunt ,de regula, acele seminte consumate ca hrana, ca atare, sau in fructele care l-e contin, de animale ,pasari  si eliminate apoi, care sufera un proces natural de scarificare in tractul digestiv (ACIZI SI ENZIME) si beneficiaza de un pat germinativ adecvat ,natural,BALEGARUL sau GAINATUL .
Pentru puieti de AMORFA  de 1-2  ani va pot ajua eu . Nu va costa decat ziua de munca(30-50 lei) a omului care se duce in balta(ZONA INUNDABILA A DUNARII) si litra de tuica  ,  obligatorie in asmenea cazuri, si pe care ai puteti replanta imediat chiar in aceasta perioada.
De fasonare ,impachetare si expediere ma ocup eu.
Costul transportului, ramburs.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

sfantul spiridon

este amorfa atata de invaziva pe cat vor uni sa se creada
da sunt perfect de acord
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Sa va povestesc un caz de germinare vazut de mine.
Acum doi ani eram la un picnic intr-o zona amenajata special pentru aceasta. Se putea face foc si pe gratar si direct pe pamant. Mergand sa caut ceva uscaturi, am fost surprins sa vad ca in jurul unei vetre vechi de foc  pe un cerc aproximativ concentric cu vatra crescusera mici copacei de salcam. M-am uitat la copacul sub care se afla vatra de foc si am vazut ca era salcam. Practic prin caldura transmisa solului semintele de salacam cazute sau auto scarificat si asa au putut incolti.
Cercului pe care se aflau copaceii era in zona unde au fost indeplinite conditiile de scarificare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Citat din: sfantul spiridonpai...si nu ai vrea?
Multumesc dar nu ma pot intinde cu semanatul tuturor speciilor. Ma voi rezuma la cateva care sunt mai productive.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Bătrânul

Crombra ! Vad ca la plante te pricepi si iti respecti si promisiunile ! Multumesc pentru semintele de otetar. MA BUCUR CA TE AM CUNOSCUT !!!!

crombra

Citat din: BatrinulCrombra ! Vad ca la plante te pricepi dar la capitolul.... Respectarea promisiunilori cum stai ??? Mi  ai promis niste seminte ! Ai uitat ?
S-a rezolvat. Livrare direct in mana beneficiarului. Toata lumea multumta. :nod:  :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

si despre ce seminte era vorba, mai secretosilor.....nu ne spuneti si noua
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Bătrânul

CROMBA ITI MULTUMESC. Ma bucur ca team cunoscut ,NE MAI VEDEM!! :hi: