salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

astazi am intrat intr-o padure de salcim  fara sa vreau
imi venea sa strig de bucurie dar mi sa aplecat repede cind am vazut ca se scutura floarea care e aproape desfacuta
asa s-a intimplat in 2015/2016  la salcim 3
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Un salcâm ... "urban" !

dan.smarandoi

Din pacate si cel rural arata asa din ce in ce mai des,si mai mult

MirceaCalin

Poate cineva aprecia cât de cât o dată de înflorire la salcâmul care are floarea ca în imagine astăzi ?
:hi:

sfantul spiridon

 :bravo:liliac, frasin, păducel, arțar, salcâm
Punct comun- înflorirea
Când - 28 aprilie 2018
Nu am mai văzut asta niciodată
Niciodată nu voi mai spune niciodată
Suprapunerea culesurilor este raritate
Suprapunerea culesurilor este o realitate
Concluzie
realitatea culesurilor este o raritate
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

  Cred ca si la mine a inceput sa infloreasca paducelul! Dupa o perioada de stagnare sau chiar de usoara scadere a cantarului, ieri a urcat 1,0 kg. Eu nu am deloc rapita, poate mai tarziu ceva salbatica in locurile prost lucrate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

De saptamana asta avem cantare la salcam. De luni-marti incepe culesul

MirceaCalin

Salcâmul "urban" (poreclit şi după acel Urban Sombrero din Seinfeld) o duce mai rău cu fiecare an.
Acum n-am văzut decât două flori, faţă de cele multe de anul trtecut.
Trece viaţa pentru toţi, din păcate...
:sad:

sfantul spiridon

 : sampanie:
Cred ca anul acesta este cel mai bun salcam pe care l-am vazut in caturi
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

  Cu intarziere, @sfantul spiridon, La Multi Ani!

  Intr-adevar anul asta este atipic. De obicei infloritul timpuriu ducea la productii mai mici, fie pentru ca familiile nu erau ajuns la dezvoltarea maxima, fie vremea era rea sau schimbatoare. Anul asta in multe parti familiile s-au dezvoltat timpuriu si neobisnuit de bine. Vremea din timpul culesului a fost poate chiar prea calda si un pic prea secetoasa. Totusi salcamul a dat bine si poate mai da, floarea nu a fost compromisa si a fost destul de abundenta. Am inteles ca rapita nu a dat foarte bine, dar eu am informatii putine, poate alti stupari sa fi facut treaba buna si la rapita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Sclipici

Tot satul a fost plin de flori de salcam, se vedeau frumos petele albe din flori. Din pacate, poate din cauza secetei, albinele nu vizitau salcamii... Rar vedeai cate o albina pe flori. Si flori au fost....
Nici polen nu aduceau , un pumn de polen pe zi de la un stup bun.....
De doua zile de cand s-a schimbat vremea si au inceput ploile am senzatia ca s-a dublat numarul de albine care vin/pleaca...
Nu-mi explic de ce....

pistol28

Salcamul
Factorul meteorologic cel mai important care influenţează secreţia de nectar este temperatura, astfel:

- secreţia începe la temperatura de 10°C;

- secreţia este maximă în intervalul 20-30°C;

- secreţia scade treptat până când încetează la 35°C;

- în cazul nopţilor, când temperatura scade sub 10°C, albinele ies la cules după răsăritul soarelui;

- în cazul nopţilor calde (15°C) secreţia are loc devreme şi albinele ies la cules înainte de răsăritul soarelui.

Alţi factori meteorologici care influenţează secreţia de nectar sunt presiunea atmosferică, viteza vântului şi umiditatea.

Pentru o secreţie optimă presiunea atmosferică trebuie să fie în plaja 763,8 mmHg la 767,6 mmHg, viteza vântului de maximum 2 m/s şi umiditatea 70-80%, cu precipitaţii slabe sau absente.

În condiţii meteorologice normale cantitatea de nectar secretată de salcâm este de la 1 mg la 4 mg/ floare, cu o concentraţie de zahar de 40-70%.

Cantitatea de nectar şi concentraţia de zahăr depind de expunerea masivului faţă de soare, stadiul de înflorire, varietatea, vârsta şi densitatea arboretelor.

Producţiile de miere obţinute la hectar sunt de:

- 1.100-1.700 kg la arborii răzleţi;

- 900-1.500 kg la arbori în masiv;

- 300-700 kg la plantaţiile tinere şi drajoni.

La un cules normal de salcâm se pot realiza producţii de miere extrasă de 10-25 kg pe fiecare familie de albine dezvoltată normal.

Se poate considera că ponderea economico-apicolă a salcâmului este foarte mare (FM).

https://www.lumeasatului.ro/articole-revista/1646-caracterizarea-salcamului-din-punct-de-vedere-melifer.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

#252
 

Citat din: pistol28 din Mai 10, 2018, 03:51:27 PM

...
Producţiile de miere obţinute la hectar sunt de:

- 1.100-1.700 kg la arborii răzleţi;

- 900-1.500 kg la arbori în masiv;

- 300-700 kg la plantaţiile tinere şi drajoni.

...

https://www.lumeasatului.ro/articole-revista/1646-caracterizarea-salcamului-din-punct-de-vedere-melifer.html

  Interesant articolul. In pasajul de mai sus e o greseala: productiile se dau pe hectar, nu pe copac. La arbori razleti apare problema cati astfel de arbori se considera un hectar, dar ce trebuie retinut este ca un salcam razlet produce mai mult nectar decat unul de aceeasi marime aflat in masiv si deci mai putin insorit.
  In ultimii ani au aparut daunatori noi si pentru salcam. Unul ar fi molia-miner a frunzelor de salcam, raportata si in tari vecine ca Ungaria, Slovacia, Polonia. Nu stiu daca la noi este raportata si cat rau face.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Aurelian A.

La cat timp dupa terminarea culesului se poate scoate mierea de salcam?.exista riscul ca intr.o saptamana sa o pape?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

MirceaCalin

Citat din: Aurelian A. din Mai 11, 2018, 02:16:18 PM
...exista riscul ca intr.o saptamana sa o pape?

Dacă nu au niciun cules de întreţinere, mai mult ca sigur !