metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Cu terpinol era perfect, si cu penita redis. Ieseau niste circuite Stas in amplificatoarele cu care cantam la nunti si la baluri.. Ce vremuri, domnule.. Si ce de bani ! :rotfl:

teo

multumesc la toti celor care au raspuns la apelul meu    eu astazi am facut citeva altuiei la mar si am folosit ca sulutie de acoperire ceara cu rasina pusa la topit si amestecata

D006

Un altoi de cais din vara in ochi dormind.

D006

Un altoi in coaja laterala la visin acum in aprilie.

D006

Nu vreau sa fac reclama dar cele mai bune altoiri le-am abtinut  cu masticul de la semperflorens.Este netoxic (nu benzine si alte hidrocarburi) se aplica rece si are consistenta pastei penru dinti, in cateva ore se intareste ca sricla.Din 30 de altoiri sub scoarta 29 au avut succes.

teo

am cumparat niste meri altoiti cum se procedeaza la plantat se baga in pamint pina la altoi sau peste altoi

D006

indiferent, dar este mai bine sa vezi portaltoiul in caz ca vrea sa scoata lastari si sa-i poti elimina din timp.

Bătrânul

Citat din: teoam cumparat niste meri altoiti cum se procedeaza la plantat se baga in pamint pina la altoi sau peste altoi
Le bagi numai pina la nod (colet). NODUL SPRE EST !!! :hi: Plantarile sint pe sfirsite , CONTINUATI IN TOAMNA dupa caderea frunzelori. :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

vezi ca la altoiri si antiopa de ardeal ii mester :nod:

happy

Sunt nou pe forum si as vrea sa contribui si eu cu experienta me ade amator in altoiri :smile:

Si eu as vrea sa cumpar mastic de la Semperflorens dar este cam piperat asa ca am folosit ceara de la lumanari de nunta,acelea albe.Rezultate cat de cat multumitoare :surprised:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

tassevasi

Si eu am incercat  asa ,cu rezltate  f mici , conteaza perioada in care faci altoirea .
Acum mi se pare mie , oti asa e , pomisori sunt cu virfurile-n jos ?  Eu faceam T -ul normal .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

viorel_v2000

Patea de pregatire a portaltoiului am inteles-o (cred).
Puteti sa detaliati partea de pregatire a altoiului?

tassevasi

Pai am luat o ramura si am ales o frunza cu  un muguras mai evident , am taiat asa ca in imag  de sus, eu faceam greseala ca scoteam si mica aschie de lemn ce raminea din taere .
Un prieten mi-a spus ca nu treb.
Apoi desfaceam T-ul si intoduceam altoiul  (mugurul de sub frunza taiata mai de sus )sa faca contact cu lemnul port altoi, presam bine si legam cu o banda de plastic mai elastica ,pt etansare  si sa nu rasufle .
Cam asa am facut , probabil sunt multe lucruri gresite .
Rog corectarea ,sa reusesc mai multi .

Ps  eu nu alegeam bine ,am incercat un par cu o sectiune mai mare ,(gros ca o doza de bere ca ex.)
   apoi am incercat pe o ramura ca pe deget  si s-a prins.