metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

sarcavasilemarius

#196
Aveti aici o carte interesanta despre altoit. Cartea se numeste "POMII FRUCTIFERI - METODE DE ALTOIRE" autor HEINER SCHMID

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!


sandupop

Citat din: VALENTIN61 din Ianuarie 18, 2013, 09:02:14 AM
In iarna asta mi-am achizitionat un cleste de altoit,sper sa dea rezultate bune.ati mai folosit asa ceva?
Cu scuzele de rigoare am se eu cateva intrebari:
L-ati achizitionat direct de pe site? sau l - a cumparat cineva de acolo?  La cleste e necesar sa comanzi si cutite de schimb?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

danielalbert

Rog pe cineva care are cunostinte in altoirea pomilor sa imi sugereze o idee la urmatoarea mea dilema: in toamna acestui an am infiintat o mica livada pentru consumul propriu al familei a unor fructe cat  mai bio ,am plantat pomi altoiti din toate soiurile ,pe langa cei altoiti am plantat si un numar de 10 pruni nealtoiti , pe acestia din urma doresc sa ii altoiesc cu diferite soiuri de pruni, va rog sa imi spuneti cat de devreme pot fi altoiti si prin ce metoda. Va multumesc anticipat! :thanks:

ves.lucian

  se pot altoi in martie pana la mijlocul lunii aprilie !!!
  se foloseste metoda in despicatura !!!
  daca cauti pe pagina mea am destule explicatii , poze si filme !!!
  dar daca nu ai mai altoit , sansele de reusita sunt mici !!!
  mai bine chemi pe cineva !!!
  am vreo 10 soiuri de prun cu care ti-ai putea altoi pomii !!!
  tinem legatura !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

danielalbert

Va multumesc frumos pentru sfaturi, exista sanse de reusita a altoirii in primavara in intervalul mentionat de dumneavoastra tinand cont de faptul ca portaltoii au fost transplantati pe locul actual abia in aceasta toamna, mai adaug urmatorul amanunt : datorita dimensiunilor mici ale portaltoiului ,in cazul de fata pruni nealtoiti , nu cred ca este posibila altoirea in despicatura , o metoda cea mai apropiata la situatia mea este numita intr-o carte de specialitate "copulatie simpla cu fragment de lastar " credeti ca poate fi eficienta.

ves.lucian

  mai buna este copulatia perfectionata !!! da-i mai greu de facut !!!
  exista in comert un fel de cleste special cu care tai lastarii in forma de omega !!!
  si altoiul si portaltoiul !!!
  conditia de baza este ca cei doi sa aiba acelasi diametru !!!
  am altoit foarte multi portaltoi care erau asa de mici in diametru , incat am putut pune doar un lastar altoi !!!
  si s-au prins fara probleme !!!
  mai " ne scriem " !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

danielalbert

Am cautat pe net si intradevar este o metoda asemanatoare  cu cea la care ma gandeam si eu doar ca poate nu am putut sa oxprim prin cuvinte incat sa ma fac bine inteles , in consecinta ieri am cumparat un cutit pentru altoit ( o marca buna ) si tot in cursul zilei de ieri am exersat taieturi pe unele crengi de un pom oarecare , prin exercitiu pot spune ca eu cred ca voi reusi sa execut taieturi cat mai in oglinda , o alta dilema in acest caz ar fi faptul ca nu stiu exact daca se poate face inainte de intrarea in vegetatie cu altoi deasemenea neintrati in vegetatie ,fara sa fie recoltati mai din vreme . Va multumesc foarte mult , cu ajutorul celor indicate de dumneavoastra si cu minimul de cunostinte dobandite prin studiu in ultimele zile , pot spune ca nu mai este un subiect atat de necunoscut, imi cer scuze ca timpul nu imi mai permite sa raman in coversatie cu dumneavoastra , dar o sa revin cu nerabdare sa vad ce indicatii imi mai dati. Va doresc sa aveti o viata frumoasa . Cu deosebit respect Daniel - Pitesti.                                                                         

teo

acum e momentul de a alece ramurile care o sa le folosim in primavara la altoit

happy

Altoaiele se tin in textile umede si pungi etanse in frigider pana la altoire.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

serban

     Tocmai mi-am cumpărat un clește de altoit ca cel din video și vreau să fac experimente prin curte. Întrucât nu am mai altoit niciodată,rog colegii cu experință în domeniu să-mi răspundă dacă acum este un moment propice altoirii. De ce să recoltezi altoii și să-i ții în frigider,când poți altoi acum iar portaltoiul și altoiul să intre în același timp în vegetație când se face cald?
      Ce părere aveți de video?
https://www.youtube.com/watch?v=fljnr7YKrOg

pistol28

Diametrul crengilor să fie egal (coajă pe coajă).
Izolarea să fie FOARTE bună (siliconul poate fi OK).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi