metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

exarhu

Am citi cu mare interes topicul despre altoit pomii. O sa incerc si eu poate la primavara, dar acum pot sa procur portaltoi? Cum fac? mai este posibil? Nu este tarziu?
Multam! sanatate tuturor! :bzz:
Salutare D-lui veslucian :-c
:hi: :bzz: :bzz: :bzz:
da

VALENTIN61

altoirea se poate face foarte bine in mina ...la sfirsitu lui feb scoateti pomisorul din pamint,il altoiti in mina apoi il plantati unde doriti dar cea mai sigura metoda este plantarea de toamna si altoirea in primavara

ves.lucian

  se poate si asa !!! dar pomul mutat toamna abia se prinde el primavara !!! cu altoii ... mai greu !!!
  mai bine altoit primavara si toamna mutat !!!     :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

savustanculescu

Citat din: VALENTIN61 din Octombrie 23, 2012, 11:52:10 AM
altoirea se poate face foarte bine in mina ...la sfirsitu lui feb scoateti pomisorul din pamint,il altoiti in mina apoi il plantati unde doriti dar cea mai sigura metoda este plantarea de toamna si altoirea in primavara

  Puteti sa detaliati? va rog. Tip de altoire,virsta portaltoi, ceva poze, un filmulet, ceva mai pe intelesul unui amarit de amator viitor pensionar si dornic de o activitate continua in gospodarie pe linga celelalte.
:hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  stimate coleg , esti asteptat pe ACESTIA SUNTEM NOI pe pagina mea care se numeste Eu si fetitele mele dragi !!! la pagina 5 ai 2 filme cu altoitul si daca ai rabdare pe pagina mea mai gasesti cu si despre altoit !!!
  daca pot sa-ti fiu de folos , cu cea mai mare placere !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :ok: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

delorin I

Salut! Acum am descoperit si eu acest topic! Practic altoirea de cativa ani! Am primit cu multi ani in urma de la unul dintre bunici cateva carti despre horticultura de dat la maculatura, asa cum era pe vremuri...:) Nu au avut insa aceasta soarta! Am invatat din ele sa altoiesc! Am practicat pana de curand altoirea in despicatura. Succesul nu a fost mai mare de 50 %! Din pacate in ultimii ani nu prea am mai ajuns acasa la timp! De acum inainte am de gand sa incerc si alte tipuri de altoire...am vazut la multe persoane rezultate spectaculoase in altoirea in despicatura desi nu aveau cine stie ce cutite sau clesti - pur si simplu o barda cu care despicau copacii! Parerea mea este ca altoirea in despicatura- cel putin din experienta proprie provoaca o trauma serioasa copacului. Daca ati avut ocazia sa vedeti altoi rupt de vant sau taiat dupa ani de zile....ati vazut ca urmele altoirii raman pe viata! Amde gand de aici incolo sa renunt la aceasta metoda de altoire veche de pe vremea bunicilor si sa incerc o versiune a metodei CHIP pe care am gasit-o aici pe net. O adaptare a altoirii in T sub coaja, doar ca T nu se mai face si nu se face doar in iulie-august ci, din ce scrie teoreticianul metodei pe net- din martie pana tarziu in toamna! T este inlocuit cu o decupare nu de doar 3 cm ci mai mare, ideea fiind, cu cat e mai mare decuparea cu atat sansele de prindere sunt mai mari!  Alaturi de coaja mugurelui se recolteaza si o mica insula lemnoasa! Se executa o despicatura similara celei de pe mugurele decupat cu care vrem sa altoim! Si se leaga cu fasii de plastic de la pungile de bucatarie! Ideea este ca- aceasta medota ar avea 90% sanse de prindere, ceea ce nu este rau. Mai sus se scria despre aloirea intre diferite specii! Aveti grija daca altoiti gutui pe par, sau cires pe visin - planta portaltoi este de multe ori mai putin viguroasa decat altoiul si rezulta diferente de grosime vizibile. Daca fdaceti acet tip de altoire la nivelul solului si mai si aciperiti locul de imbinare - riscul ca altoiul sa se rupa prin putrezire este foarte mare! Am patit asta chiar in acest an cand din neatentie un par cumparat s-a rup la locul de altoire dupa ce incepuse o dezvoltare viguraosa in al doilea an de la plantare fiind! !

savustanculescu

Citat din: ves.lucian din Noiembrie 26, 2012, 10:11:00 PM
  stimate coleg , esti asteptat pe ACESTIA SUNTEM NOI pe pagina mea care se numeste Eu si fetitele mele dragi !!! la pagina 5 ai 2 filme cu altoitul si daca ai rabdare pe pagina mea mai gasesti cu si despre altoit !!!
  daca pot sa-ti fiu de folos , cu cea mai mare placere !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :ok: :yes:


Multumesc Lucian pentru sfaturi [filme]

Deci din primul film  sa inteleg ca in februarie se poate face altoire in ochi dormind, in mina cum zice Valentin61 si apoi il plantez unde doresc.

Altoire in despicatura am facut in ultimele doua primaveri cu reusita neasteptata.

Altoire in ochi crescind am facut  numai pe mar in care am bagat par si mar in acelasi portaltoi cu reusita foarte buna. Din 10 altoi 3 au binevoit sa nu se prinda. Dupa ce vor cadea toate frunzele voi pune ce va poze pa aceasta pagina.

Altoire in ochi dormind am facut si din toti altoii pusi am numai doi prinsi un piersic si un cais, restul nu au binevoit sa-mi dea satisfactie.

ves.lucian

  in martie si inceputul lui aprilie se face altoirea in despicatura !!! in ochi dormind in august se face !!! tinem legatura !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

niculita

GUTUIUL PITIC(CCA 1,8-2 M INALTIME) CU ROD SI GUTUIUL FARA ROD..

savustanculescu

Gutuiul fara rod. Nu rodeste el sau ce este cu el? Daca nu rodeste cred ca este bun de altoit par in el.


delorin I

Altoim par...dar cu riscul ca la un moment dat altoiul sa fie mai mare ca portaltoiul si sa se rupa! Cred ca invers ar fi mai usor!

ves.lucian

  va spun eu cum este cu parul si gutuiul !!!
  un soi de par altoit pe par salbatic intra pe rod dupa cam 7 ani , are vigoare mare si poate trai peste 1oo de ani !!!
  acelasi soi de par altoit pe gutui intra pe rod dupa cam 3 ani , are vigoare mai mica ( nu creste cat palmierul  :nono: :rotfl: =)) ) , are in plus ceva din aroma gutuiului ( radacina gutuiului face chestia asta ) , dar nu traieste decat cam 35 de ani !!!
  perii altoiti pe gutui pot fi condusi in forme artistice !!! cei altoiti pe par salbatic ( paduret ) nu se pot !!!
  nu putem fi cu toate in acelasi timp !!!
  inca o treaba cu gutuiul !!!
  NU TOATE SOIURILE DE PAR AU AFINITATE CU GUTUIUL !!! :nono: :uimit:
  UNELE SOIURI AU AFINITATE SLABA , IAR ALTELE NU AU AFINITATE DELOC CU GUTUIUL !!!
  pentru a putea altoi totusi toate soiurile de par pe gutui la soiurile fara afinitate sau cu afinitate slaba se foloseste intotdeauna un soi intermediar care are SIGUR buna afinitate cu gutuiul !!!
  exista o altoire speciala ce se numeste NICOLARE , care este cam complicata , sau se foloseste pur si simplu un soi intermediar !!!
  altoim soiul intermediar pe gutui , si la anul se altoieste soiul dorit !!!
  din cate stiu eu , soiuri cu afinitate buna cu gutuiul sunt : NAPOCA , CURE SI AROMATE DE BISTRITA !!! cu siguranta ca mai sunt !!! daca doriti , mai studiez si va spun !!!   :ok: :yes: :thanks: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

VALENTIN61

In iarna asta mi-am achizitionat un cleste de altoit,sper sa dea rezultate bune.ati mai folosit asa ceva?

VALENTIN61

poze cu inbinarea