metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

savustanculescu

La altoii de anul acesta trebuie sa mai tai ceva din ei? Sa ii las numai pe cite un lastar[mugur]?
:hi: :hi: :hi:

Alutus

#151
Anul acesta lasa cel putin 2 muguri . Eliminarea ramurilor suplimentare care vor rasari anul acesta se va face abia anul viitor. Toti mugurii si ramurelele ce  se vor dezvolta anul acesta apar doar in masura in care  vor fi suportati de vigoarea portaltoiului. Toate vor contribui la alimentarea radacinii si reciproc . Se va realiza astfel o relatie de sustinere reciproca cu eficienta maxima.
Sa nu uiti Darie!

evulet78

Eu anul asta am altoit pentru prima data. Am altoit un visin, patru corcodusi ci prun si un mar.
Toti altoi au plecat in vegetatie.
Ce nu stiu este momentul in care trebuie sa scot banda izolatoare sau fibra cu care am legat locul altoirii. Si nu am vazut in nici un film de pe net.
Poate imi spune si mie cineva dupa cat timp tai firele (ca la operatie) :D
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

Donbazil

Sal'tare4!
Nu tai tot odata. Desfaci banda izolatoare si lasi asa vreo saptamana. Daca vezi ca se ingroasa portaltoiul si rafia cu care ai legat intra in coaja, tai fin  doar o spira dar nu desfaci de tot apoi peste o vreme cand se mai consolideaza poti taia toate legaturile. Totul se face treptat.
Eu nu las nici un mugure sa mai creasca pe portaltoi ca fura hrana altoiului. Saptamanal rup toti mugurii si asa sigur toata seva merge in altoi. Nu sunt de acord cu Alutus sa lasi mugurii ca sa consolideze radacina. Aia-i deja consolidata, in schimb daca lasi muguri din portaltoi va avea de suferit altoiul ca nu-i alimentat destul.
Ca sa vezi cum e mai bine fa si asa si asa si-ai sa tragi singur concluziile.
Sal'tare!
Donbazil - Faget

evulet78

Da, tai cate o spira, dar cand incep sa tai. In toamna sau acum ?????
Eu i-am altoit la sfarsitul lunii aprilie. Acum s-au desfacut mugurii din altoi.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

Ozzy

Eu am folosit doar banda izolatoare si am desfacut-o abia in primavara urmatoare
Nu stiu daca asa e corect dar aceasta are avantajul ca e elastica si nu stranguleaza portaltoiul.
Daca ai folosit rafie sau alte fibre care nu sunt elastice faci asa cum a zis Donbazil

catalinn

stie cineva daca se poate altoi in ochi dormind si pomi maturi de pana la 10 ani? Am niste ciresi si corcodusi mai dezvoltati si as vrea sa combim altoirea in despicatura din primavara cu cea in cohi dormind din august. In felul acesta ma gandesc ca se imbraca mai repede coroana desi evident e mai mult de munca. A mai incercat cineva?
multumesc de ajutor!

Donbazil

Sal'tare!
NU FACETZI CA MINE!.....
Am altoit par in gutui....S-a prins foarte bine si a crescut altoiu peste 50 de centimetri, dar la primul vant puternic l-a rupt..... :mad: :mad: :mad:
Pacat de toata munca si de toate sperantzele .....
Trebuia ori sa pun o atela de sustinere pe care s-o leg si de altoi si de portaltoi sau sa fiu retezat altoiul dupa ce s-a prins sa-l las scurt la 10-15 centimetri pana se intarea calusul....
Acum e tarziu!.... :rusine: :rusine: :rusine:
Sal'tare!

Donbazil


happy

Nu s-au sudat cum trebuie,la altoire a lipsit ceva de nu s-a format calusul asa cum trebuie!!Cand se umfla punctul de altoire este semn ca ceva nu corespunde si trebuia sustinut cu ceva! :wink: Anul astya nu am altoit decat ceva in ochi dormind dar rezultatul il vad abia la anul :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  Donbazil are dreptate !!! cateodata este nevoie de o atela de sustinere !!!
  cresc cateodata asa de mult dupa altoire ca este nevoie de atela !!!
  poate sa bata vantul exact din cea mai nefericita directie !!!
  si eu am patit !!!
  chiar daca s-au prins ambii altoi , bineinteles ca vantul l-a ropt pe cel mai frumos !!! vintul prinde mai bine in cel cu frunze mai multe !!!
  si lastarul al doilea , care de obicei va avea varfurile ciupite pentru a nu se dezvolta ca si celalalt , ajuta la vindecarea ranii , poate fi transformat intr-o ramura de semischelet , si la nevoie daca ramane numai el , continua ce a inceput altoiul smuls de vant !!!
  sanatate maxima tuturora !!! :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

savustanculescu

Domnilor apicultori,horticultori si toti cei care pot da un sfat.In aceasta toamna vreau sa replantez citiva pruni salbatici, corcodusi, gutui, porumbe [fac fructele acelea mici, negre si acre],meri si paducel. La primavara ii pot altoi in despicatura? Locatia de unde ii scot a fost cindva o livada frumoasa dar dupa moartea batrinilor a disparut livada si au ramas numai radacinile din care au crescut acesti puieti in jurul lor.Mentionez ca acesti pomi pe care vreau sa ii replantez eu au grosimea intre 3 si 7-8-10cm.

ves.lucian

  daca vrei sa-i altoiesti in primavara dupa ce in toamna asta i-ai mutat ai sanse foarte mici sa se prinda !!!
  ai doua variante :
  1. in toamna asta ii muti , ii lasi un an sa se prinda bine ( taiat din coroana pentru ca ii afectezi radacina ) , apa fest si ingrasamant foliar cat de mult , cu respectarea prospectului ingrasamantului !!!
  2. ii altoiesti la primavara acolo unde sunt , si toamna viitoare ii duci acasa !!! asta daca nu se va gasi un altul mai harnic decat tine !!! poti ramane fara ei si cine se serveste cu pomi gata altoiti nici macar nu-ti multumeste !!!
  alegi varianta care crezi ca iti convine mai bine !!!
  sanatate maxima tie si familiei tale !!!   
   :hi: :nod: =D> :-c :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

savustanculescu

Multumesc Lucian.
Cred ca voi merge pe ambele variante. De ce?  In varianta 1 am pomii ,care se prind, la mine in curte iar apoi ii altoiesc. In varianta 2 chiar daca se gaseste un binevoitor sa ma pagubeasca de ei poate nu ii ia pe toti si mai ramin si eu cu ceva, si chiar daca ii ia pe toti fac si eu practica si indeminare. Important este sa se prinda altoii cum mi sau prins anul acesta.

ves.lucian

  in varianta 1 ramai cu toti pomii si ii altoiesti anul urmator !!! pierzi un an , dar stii o treaba !!!    :hi: :rotfl: :razz: =D> :-c :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!