metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

happy

Lucian esti tare cu gardul Belgian =D> Am un rand de vie pe care cred ca-l voi transforma in gard de peri si meri! :cool:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

#106
  daca te pot ajuta cu ceva , cu cea mai mare placere !!! mai pun cateva poze cu gardul belgian !!! mai vechi si mai noi !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Multumesc Lucian,a m de unde lua butasi si portaltoii ii cresc special pt. altoire.Mi-a mai promis cineva din Prahova ca-mi trimite ceva butasi de pomi deosebiti.Acum de exemplu am in frigider 2 butasi de jujube de la gradina botanica Bucuresti,ii tin sa altoiesc niste puieti de jujube de la cineva!Nu am altoit asa ceva dar cred ca merge cam ca la prun pe corcodus.In ochi dormind merge primavara?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  nu merge !!! merge in ochi crescand primavara dar eu nu am incercat inca !!! primavara merge altoire in despicatura !!!
  dupa ce vezi pozele cu belgianul , vei fi si mai HAPPY !!!
  ce fel de butasi ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Era logic sa nu mearga,ochi dormind inseamna ca pui ochiul si primavara viitoare creste din el.Deci se practica in august-septembrie.In despicatura am facut si eu majoritatea altoirilor! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  am citit intr-o carte despre altoirea in ochi crescand !!! diferenta fata de dormind este ca lipseste petiolul !!! codita de la frunza !!! odata si-odata tot o voi incerca !!!
  gardul belgian l-am facut in cativa ani !!! si am studiat doar din carti , si nici acolo prea multe nu am gasit !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 31, 2012, 09:47:07 PM
  am citit intr-o carte despre altoirea in ochi crescand !!! diferenta fata de dormind este ca lipseste petiolul !!! codita de la frunza !!! odata si-odata tot o voi incerca !!!

  Ma incanta rezultatele dv la altoit. Si eu sunt pasionat dar sunt multe lucruri pe care inca nu le stiu, poate ma ajutati dv sa le aflu. Altoitul in ochi crescand cred ca la noi in tara nu are rost sa se foloseasca decat la pomi cum este cel din poza de mai jos:

ves.lucian

am pe forumul asta si pe celalalt " stuparitul " poze , filme si explicatii destul de multe !!! putem colabora fara probleme !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Florin_Dan

Altoitul in ochi crescand se face pe la sanzaiene (24 iunie) dar si dupa aceasta data pana pe la sfarsit de iulie. Mai poarta numele de sanzalit. Eu am altoit in ochi cresacand  in fiecare an si a mers.Soiuri altoite prin aceasta metoda au fost: ciresul care merge cel mai bine in ochi crescand, parul si marul. Primavara altoiesc in despicatura par, mar si prun. Reusita altoirii are procentaj mai mare daca inainte dar mai ales dupa altoire se pune apa .

savustanculescu

La gardul belgian, ce distanta minima trebuie sa fie intre pomi?
:hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  in functie de vigoarea portaltoiului !!! daca sunt de vigoare mica se pot planta chiar si la 60 cm !!! cei de vigoare mijlocie , cum am si eu , ( MM106 ) , se planteaza la 80 cm -1m !!! eu i-am plantat la 80 cm !!! pdaca sunt de vigoare mare ( mar, par paduret etc ) la distante mai mari de 1 m !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ves.lucian

  in jur de 150 lei !!! pe net il gasesti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!


antiopa din ardeal

Citat din: Florin_Dan din Februarie 01, 2012, 09:32:08 AM
Altoitul in ochi crescand se face pe la sanzaiene (24 iunie) dar si dupa aceasta data pana pe la sfarsit de iulie. Mai poarta numele de sanzalit. Eu am altoit in ochi cresacand  in fiecare an si a mers.Soiuri altoite prin aceasta metoda au fost: ciresul care merge cel mai bine in ochi crescand, parul si marul. Primavara altoiesc in despicatura par, mar si prun. Reusita altoirii are procentaj mai mare daca inainte dar mai ales dupa altoire se pune apa .
Si altoitul lamaiului se face in aceeasi perioada. Nu am stiut ca acest mod de altoire se foloseste cu succes la atatea soiuri. Anul acesta o sa probez.