metode de altoire a pomilor fructiferi

Creat de teo, Aprilie 11, 2010, 12:33:52 AM

« precedentul - următorul »

teo

e primavara si pomii fructiferi trebuie ingrijiti rog cei ce cunosc metode de altoire sa le prezinte si celor mai tineri va multumesc

D006

Altoire in ochi dormind vara

D006

Altoire in coaja laterala primavara (aprilie)

D006

Primavara dupa plecarea in vegetatie (ochi dormind)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Se poate altoii si in feb. dar prin alte metode.

filip

La fel ca cel altoit de tine in Aprilie asa am altoit eu in februarie si am avut succes 90%
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Zilele astea am mai aflat ceva de la un prieten,cum altoiesc pomii in AUSTRIA
http://jonmory.sunphoto.ro/La_altoit_in_Austria
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipZilele astea am mai aflat ceva de la un prieten,cum altoiesc pomii in AUSTRIA
http://jonmory.sunphoto.ro/La_altoit_in_Austria
super,pozele sunt mai valoroase decat ce a castigat el in Austria. :nod:  :hi:

Bătrânul

Ei baieti aici ati intrat pe domeniul meu  :razz:  Aici ma pricep mai bine ca la albine! Dragostea pentru livada am supt si eu cu laptele matern. Bunicul a plantat o livada in timpul secetei si cara apa pe deal cu galeata.... In primul rind trebuie sa iubim copacul. Altoirile PROFESIONALE se fac incepind din iunie deci acum plantati portaltoii salbatici sau semi nobili. Si mai vorbim. :hi:  :hi:  :hi:

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

subscriu ce zice Batrinul am vazut livada la sf gheorghe, este de invidiat :nod:  :nod:

filip

Citat din: orbanstefan64subscriu ce zice Batrinul am vazut livada la sf gheorghe, este de invidiat :nod:  :nod:
Ce sa mai zic ,ai vazut multe,ai trecut pe langa mine in drum spre SADU.
Dovada,DEFILEUL JIULUI :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: BatrinulEi baieti aici ati intrat pe domeniul meu  :razz:  Aici ma pricep mai bine ca la albine! Dragostea pentru livada am supt si eu cu laptele matern. Bunicul a plantat o livada in timpul secetei si cara apa pe deal cu galeata.... In primul rind trebuie sa iubim copacul. Altoirile PROFESIONALE se fac incepind din iunie deci acum plantati portaltoii salbatici sau semi nobili. Si mai vorbim. :hi:  :hi:  :hi:
intrebare ? am un corcodus gros cam cat meri din Austria, acum ar merge sa-l altoiesc folosind metoda Austriaca cu nectarin.

Bătrânul

Citat din: mihaimsibiu
Citat din: BatrinulEi baieti aici ati intrat pe domeniul meu  :razz:  Aici ma pricep mai bine ca la albine! Dragostea pentru livada am supt si eu cu laptele matern. Bunicul a plantat o livada in timpul secetei si cara apa pe deal cu galeata.... In primul rind trebuie sa iubim copacul. Altoirile PROFESIONALE se fac incepind din iunie deci acum plantati portaltoii salbatici sau semi nobili. Si mai vorbim. :hi:  :hi:  :hi:
intrebare ? am un corcodus gros cam cat meri din Austria, acum ar merge sa-l altoiesc folosind metoda Austriaca cu nectarin.
Acuma NU !!! Numai dupa ce se desparte USOR coaja de  lemn !!! IUNIE !!! :hi: