Catalpa

Creat de crombra, Iunie 23, 2009, 02:20:26 AM

« precedentul - următorul »

crombra

Un arbore ornamental care este inflorit acum si pe care il gasim cam in fiecare oras pe marginea strazilor este Catalpa. Este intens vizitat de albine.
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalpa
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

D-LE  Crombra ai  sa  ajungi  maiestru  biolog.Te  saluta  un  adevarat  prieten,cu  stima Abeja.

crombra

Citat din: abejaD-LE  Crombra ai  sa  ajungi  maiestru  biolog.Te  saluta  un  adevarat  prieten,cu  stima Abeja.
Mai degraba botanist.  :nod:  :hi:
te contra saluta un prieten din Braila.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Azi venind de la stupina, undeva pe marginea soselei am gasit doua lastarisuri de Catalpa crescute din doua trunchiuri taiate.
Se pare ca lastareste ca si otetarul. Ma gandesc ca ar merge plantati cativa de decor si pentru intretinerea albinelor.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefan1

Este un arbore foarte interesant. Se spune ca este inrudit cu Paulownia. E cam sensibil la ger in primii ani. Este slab toxic in toate componentele, mai putin semintele. Dupa unii ar produce o anumita mortalitate la albine. Se vorbea despre observatii ca pe fiecare m patrat de sub arbore se gaseau zilnic in medie o albina si 2-3 bondari morti. Iarasi curios, frunzele sunt parazitate de niste viermi care se zice ca-s foarte buni la pescuitul de somn. De fapt in China se foloseste la cresterea unui fel de viermi de matase. Si in Viena s-a incercat (pe vremea imparatilor) sa se cultive pentru cresterea viermilor de matase. S-a renuntat la aceasta folosinta dar au ramas copacii.
Florile au o 'cupa' adanca unde se afla nectarul si de aceea uneori nu poate fi luat. Anumite insecte practica orificii laterale ca sa aiba acces la nectar. Planta are si glande nectarifere extraflorale. Sunt specii din America (din care se pare ca sunt si copacii care cresc acum in Europa) si altele din estul Asiei, unele cu flori colorate.
Infloreste de la jumatatea lui iunie la sfarsitul lui iulie. Bogata in nectar si da cantitati medii sau submedii de polen (galben).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

cu toata stima dar dupa cate am vazut eu nu prea e asa...in cea ce priveste mortalitatea albinelor ma refer...apoi va pot spune ca am vazut o intensificare a culesului mai mult spre seara cand de regula albina e mai lenesa..perioada de inflorire 5 zile...cam dupa tei...imbucurator e ca desi uni arbori erau la umbra aveau destula floare si au inflorit la 2 zile in urma si albinele erau deasemenea prezente
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

domnule combra....cum iernezi domne cu folie pe stup iarna..poate imi raspundeti si mie ca tare sunt curios
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Citat din: sfantul spiridoncu toata stima dar dupa cate am vazut eu nu prea e asa...in cea ce priveste mortalitatea albinelor ma refer...apoi va pot spune ca am vazut o intensificare a culesului mai mult spre seara cand de regula albina e mai lenesa..perioada de inflorire 5 zile...cam dupa tei...imbucurator e ca desi uni arbori erau la umbra aveau destula floare si au inflorit la 2 zile in urma si albinele erau deasemenea prezente
Cred ca am scris undeva, sunt mai multe specii de Catalpa, vre-o 11. Mai importante enumer: C.Bigononioides, mai raspandita la noi, dar are si o varoetate C.Bigononioides-nana (pitica, de doar 4-6m inaltime si latime, cu coroana sferica, dar care nu face nici flori nici fructe; C.Infos (de 8-20 m inaltime si 5-15 dianetrul coroanei); C. Ovata, din Asia (China), de max 10m inaltime/latime; C.Erubescens, cultivata, un hibrid; C. Speciosa, repede crescatoare(>50 cm/an). Poate ajunge la 35 m si diametre ale trunchiului de 1,3m (desi Catalpa se caracterizeaza de obicei printr-un trunchi scurt). Acest soi s-a folosit mult in sudul SUA la traverse de cale ferata.
Cat despre toxicitate si mortalitate in randul albinelor si mai ales bondarilor (care au trompa mai lunga si pot culege mai usor nectarul), am citit din mai multe surse.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

ce am vazut si mi s-a parut interesant
copacii mai "batrani" au inflori deja, pe cand "tineretul- adult" nu.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro