Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

D006

Stie cineva cand infloreste si cum arata floarea ,se aseamana cu socul?                  Am cumparat si eu cativa puieti si acum am vazut ca pe la noi in Zalau ar fi asa ceva dar in numar mic si destui de tineri care acum au inceput sa infloreasca.

stefan1

Da, Evodia are inflorescente ca socul, dar de diametru mai mare. Din cate stiu, infloreste in iulie-septembrie, deci ar fi prea devreme sa infloreasca acum. Poate sa fie alt soi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Evodia infloreste in al 4-5 lea an de viata.
Aici, poze:
http://photo.bees.net/gallery/foraging?&page=9
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Da cam in felul acesta arata floarea dar floricelele imi par mai mici sa vad dupa cateva zile si frunzele par mai luceoase trebuie sa le mai analizez .

D006

Evodia infloreste in iulie august si dupa 6-7 ani ,anul acesta ar fi posibil sa avem flori si in iunie.

gore

Cine are puieţi de evodia?, cumpăr şi eu 3-4 în toamnă pentru ai planta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Oauuuu, deci asta e evodia.
Vecinul are un pom mare de tot si e plin de albina cand infloreste.
Sunt ff multi in cartier ca pomi ornamentali.
Ultima extractie de albine era chiar de sub un astfel de pom si o miere deosebita in faguri.

D006

Anul acesta am cumparat de la Blaj 5 puieti de evodia de 3 ani . S-au prins toti si sunt foarte frumosi . Mi s-a spus ca inca doua ierni trebuie sa-i protejez de ger.

D006

Sunt inalti de peste 2 metri .

gore

De la cine ? nu trimite şi la pachet?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Asa arata si cei de la noi si sant infloriti dar am inteles de la cei cu care am vorbit ca este frasin dar stiu o padure de frasin in apropiere si am sa merg sa vad daca intradevar arata asa astazi au fost foarte vizitati de albine erau si cate 5-6 pe o floare.

D006

Eu am cumparat de la niste unguri , astept doi ani si se va vedea daca este evodia sau frasin . :rotfl:

stefan1

Citat din: liviuAsa arata si cei de la noi si sant infloriti dar am inteles de la cei cu care am vorbit ca este frasin dar stiu o padure de frasin in apropiere si am sa merg sa vad daca intradevar arata asa astazi au fost foarte vizitati de albine erau si cate 5-6 pe o floare.

In germana Evodia se numeste Stinkesche, adica 'frasin puturos'. Deci se aseamana cu frasinul. Eu inca nu am vazut nici un exemplar (am cumparat un puiet dar nu s-a prins). Am inteles ca numele amintit vine de la un miros pe care il emana frunzele zdrobite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Ce ai tu nu este frasin am fost in padure si frasinul are frunza mai scurta putin mai lata si mai mata nu este lucioasa ,daca asta pe care lam gasit inflorit este evodia si nu alt soi nu stiu daca merita atata interes caci floarea a tinut destul de putin.

gore

Cred că acest arbust e Evodia. Până acum nu mi-am dat seama , dar uitându-mă atent am văzut albine pe flori. Se află în Focşani, în parcul de lângă Direcţia Muncii, exact în partea opusă lângă blocuri pe spaţiul verde dinspre Doi Stejari, mai precis în spatele Notariatului D-nei Oprea. Cine cunoaşte zona, poate să-l vadă, uitaţi poze de astăzi,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming