Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

incerc poze cu puietii de evodia de 2 ani.

mihaipop_55

si

mihaipop_55

si paznicul care are doar 5 luni.

stefan1

Citat din: mihaipop_55incerc poze cu puietii de evodia de 2 ani.
O crestere de peste doi metrii in doi ani este dovada ca le merge foarte bine. In prima iarna i-ati tinut adapostiti?
Referitor la prima inflorire, asta depinde de climatul zonei. Se da o cifra de 5 ani pentru prima inflorire, dar sunt cazuri de inflorire si la 4 ani sau chiar la 3. Am citit pe un forum strain de un arbore de evodia langa Marea Nordului sau Marea Baltica, nu mai stiu bine, dar zicea ca prima data a inflorit la 10 ani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaipop_55

la mine nu au iernat, pentru ca in primavara i-am primit din ungaria, de aceea sunt destul de incurcat.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

avand in vedere inflorirea tarzie ,cred ca numai dupa bruma ar fi indicat de recoltat seminte.daca tot ma-ti certat ca nu cumpar din romania, atunci va rog sa-mi trimiteti si mie seminte de evodia (cateva sute) si la primirea pachetului o sa achit contravaloarea semintelor. cu multa consideratie!

sfantul spiridon

bani
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

multumesc frumos,stau la rand si astept.daca aveti si ceva seminte de otetar v-as fi foarte recunoscator pentru ca la mine in zona nu gasesc otetar fals.daca trimiteti in atatea locuri seminte sa stiti ca numele dvs va fi legat de raspandirea evodiei in tara si eu zic ca nu este putin lucru.cu multa stima si admiratie!

sfantul spiridon

asta e otetar
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

am
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

semintele de  paulownia se recolteaza in septembrie si se seamana foarte repede in ladite pastrate in sere incalzite.

D006

Da, otetar este si este ruda cu evodia.
Aici sunt cartiere intregi cu acest pom si se fac strazile galbene pe jos.