plante melifere

Creat de dragos2006, Octombrie 28, 2007, 10:49:06 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: enuCu voia ADMINISTRATORULUI am sa creez un folder cu imagini de plante
Si la cererea publicului.Daca cunostisi denumirea populara ar fi perfect.

bee_lover

Nu trebuie sa cereti voie... chiar va rog  :wink:

D006

Am creat un folder ca "subiect nou" (Plante - imagini)

D006

Citat din: bio..domnilor eu nu prea cunosc plantele din flora spontana,... cunosc cam cit cunoaste un copil ...salcim, tei, fl soareluia,amorfa si inca citeva- care numai flora spontana nu sunt..
Cind aud de talpa gistei,zalog si foarte multe altele habar n-am care sunt...de aceea as fi recunoscator celor care mi-ar da o adresa, ceva unde sa vad cum arata si cum se numesc plantele ..mai ales cele din flora spontana..
Viziteaza Imagini

D006

Citat din: teinegru64
Citat din: enuCu voia ADMINISTRATORULUI am sa creez un folder cu imagini de plante
Si la cererea publicului.Daca cunostisi denumirea populara ar fi perfect.
Denumirile latine sunt incluse la descarcarea fisierelor (ca nume) cat despre cele populare mai greu ... Exemplu in zona de sud a tarii Gladita (cunoscuta astfel de catre padurari) se numeste Roscova

PricopArthur

Daca se poate sa ne dati si imagini cu fiecare planta, cu denumirea stiintifica, si alte date, ar fi foarte bine.
Multumim anticipat.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: PricopArthurDaca se poate sa ne dati si imagini cu fiecare planta, cu denumirea stiintifica, si alte date, ar fi foarte bine.
Multumim anticipat.
Viziteaza pe acest forum Plante(imagini)....

PricopArthur

In regula. Am vazut dupa ce am scris aici. Ar fi bine sa le completam cu date privitor la ele, alte poze, si in timp, sa realizam un atlas botanic real, cu tot ceeace ne priveste.
Ar fi in interesul tuturor. Inceputul a fost facut!
Miere multă şi inimă curată!

pharaonu75

Am pus eu ceva aici...
Cam modest, insa e un inceput... mai am de lucrat, sper ca pana la urma sa reusesc sa completez documentul cu cat mai multe informatii!

« Răspuns #135 : Septembrie 21, 2010, 11:15:59 »

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2479.125
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: fcvaslui din Octombrie 28, 2007, 10:49:06 AM
TABEL CU RINCIPALELE PLANTE MELIFERE 
   
Denumirea plantei Felul plantei Perioada de înflorire Productia Ponderea apicola
Nectar, mana, Miere
polen, clei, Kg / ha
propolis   
Anghinare Perena cultivata VII-IX n.p 150-400 mica-mijlocie

poti sa exemplifici putin capul de tabel?
adica :
denumirea plantei-anghinare (am inteles)
felul plantei- perena cultivata (ok)
perioada de inflorire - lunile VII-IX

de aici se rupe filmul
ce inseamna n.p. (productie de nectar si polen?)
din capul de tabel (Productia Ponderea apicola
Nectar, mana, Miere
polen, clei, Kg / ha
propolis)?
150-400 mica-mijlocie ?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Am prelucrat eu tabelul cu plante melifere... gasesti documentul final, sistematizat, in Biblioteca Apiardeal, sectiunea PDF, se numeste Plante melifere si are 9 pagini!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

leonardus

Citat din: genutzu din Octombrie 30, 2007, 05:35:24 AM
I.V Carnu-Flora melifera e tot ce va trebuie. L cele la care nu aveti poza dati cautare pe google sa vedeti imaginea!!!!

De unde poate descarca asta ?

L.

mihai.vr

Postez aici, pentru ca sa nu mai deschid un subiect nou.

Am in curte, unde tin albinele, doua tufe de bujori rosii. Florile nu erau deschise, defapt nici bobocul nu era inca crapat, ca sa se vada petalele, dar seara era cate o albina pe fiecare boboc. Parca lingeau bobocul. Oare elimina ceva dulce invelisul sau doar simteau aroma florii din interior?

stefan1

  http://www.lovendal.ro/wp52/uimitorul-sistem-nervos-al-albinelor-albinele-nu-disting-culoarea-rosie-dar-au-un-miros-foarte-dezvoltat/

  Daca nu este vorba de fenomenul de gutatie, adica eliminarea de catre anumite plante prin niste celule specializate a surplusului de apa dar si de substante care ii prisosesc, secretie pe care uneori albinele o iau cu mare placere, atunci poate fi ce scrie in articolul mentionat. Sa mai spun ca gutatia se manifesta mai mult in cazul solurilor prea umede, cand radacinile absorb mai multa apa decat poate elimina planta natural si surplusul il elimina cum am spus. Pe de alta parte nu stiu ca bujorul de gradina sa fie foarte melifer. mai poti sa ne spui cum este vizitat dupa inflorire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)