Bujorul de munte

Creat de stefan1, Mai 27, 2009, 03:09:36 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Bujorul de munte (Rhododendron kotschyi)
Denumirea romaneasca este Smardar. I se mai spune trandafir de munte, tulpini etc. Creste in Carpati, Alpi si Pirinei.
E o planta toxica si declarata monument al naturii. Contine uleiuri eterice, tanini, leucocianidina, cvercetol. Frunzele ii raman verzi si peste iarna. Florile sunt mici, de culoare rosie-purpurie, foarte rar galbene sau albe. Infloreste in luna iunie. Se recolteaza frunzele si florile.Frunzele au proprietati narcotice si afrodisiace. Florile au efect in tuse, urinare cu sange, reumatism si guta. Fiind toxica, ar trebui sa se administreze sub supravegherea medicului. Intoxicatiile se manifesta prin colici abdominale, afecteaza sistemul nervos central, pot da stop respirator. Se va provoca voma, se vor consuma multe lichide si carbune medicinal.
Am scris despre Albina Uriasa de Munte, care produce un sort de miere de Rhododendron in zona himalayana. E o miere unica in lume, de culoare rosie, care produce un fel de betie si o stare euforica. E mult cautata de japonezi si coreeni si pretul este de 5 ori mai mare decat al mierii obisnuite.  Noi am obtinut o asemenea miere, in copilarie, fiind cu stupii la un cules de smeura, au urcat 4-5 km la bujorul de munte. A fost o miere unica, de culoare rosie-chihlimbar, clara, cu o aroma deosebita. Am vandut la niste germani, care au revenit anume al doi-lea an sa cumpere miere de acel sort. Nu am mai avut si nu am mai recoltat niciodata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Din petalele Bujoruuil de munte se face o dulceata delicioasa. Am mancat asa ceva cand am fost la Cheia (Prahova). Daca urci pe Ciucas pe langaCabana Muntele Rosu si treci pe partea cealalata ajungi la o mare intindere de rododendron.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pistol28

Citat din: crombra din Mai 27, 2009, 12:06:26 PM
Din petalele Bujoruuil de munte se face o dulceata delicioasa. Am mancat asa ceva cand am fost la Cheia (Prahova). Daca urci pe Ciucas pe langaCabana Muntele Rosu si treci pe partea cealalata ajungi la o mare intindere de rododendron.


Bujorul de munte te face "EUNUC" pentru o luna de zile, nu ati asesizat asta dupa ce ati mancat dulceata ?  =)) =)) =)) =))

Bujorul de munte este planta ocrotita de lege (declarata monument al naturii).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi