Ce planta este?

Creat de gore, Iulie 07, 2009, 01:13:11 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Daca e Rhinanthus angustifolius e o planta foarte cunoscuta de catre tarani. Popular se mai numea clocotici si in mod traditional cand inflorea clocoticiul ieseau taranii la prima coasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cubby

#61
Citat din: stefan1 din Iunie 08, 2014, 02:00:48 AM
  Floarea galbena este Rhinanthus angustifolius sau oricum o specie de Rhinanthus, din peste 150 care sunt in lume (in special in emisfera nordica). E o specie semiparazita (radacinile, un rizom, i se fixeaza pe radacinile unei alte plante, in special leguminoase). Este o planta putin dorita, pentru ca animalele o cam ocolesc, fiind slab otravitoare si ca stinghereste dezvoltarea altor specii mai valoroase. Nici pentru albine nu este valoroasa, floarea fiind de o forma care nu permite albinelor ci numai bondarilor cu trompa lunga si (mai rar) fluturilor sa ajunga la putinul nectar. Stamine are 4, doua mai lungi si doua mai scurte.

  Arbustul cu flori este Pyracantha coccinea, un arbust sud-european (dar rezistent la frig), de obicei vesnic verde. Face niste fructe rosii (dar unele varietati si portocalii sau galbene) foarte decorative si care se mentin multa vreme pe ramuri. Se poate inmulti prin butasi lemnosi sau semilemnosi, prin seminte puse toamna sau primavara dupa stratificare, dar si prin altoire pe gutui.Pentru albine are o oferta moderata de nectar si de polen. Infloreste in mai-iunie, in ramurile de un an.
intr-adevar acele flori galbene nu mai sunt acum vizitate de albine. Se duc la trifoi mai ales

happy

Da este pyracantha coccineea,florile sunt asemanatoare cu cele ale florii miresii.Nu m-am uitat ca tufa este stransa pe vertical,de obicei este dezvoltata mult si pe orizontala.Din cauza asta eu am schimbat locul la doua tufe in gradina.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

Citat din: oroles din Iunie 08, 2014, 07:22:05 AM
Daca e Rhinanthus angustifolius e o planta foarte cunoscuta de catre tarani. Popular se mai numea clocotici si in mod traditional cand inflorea clocoticiul ieseau taranii la prima coasa.

  Tot popular se mai numeste 'c---ele popii'.  :rotfl:   In germana se numeste 'Großer Klappertopf' adica 'oala paraitoare mare' (spre deosebire de "KleinerKlappertopf" adica 'oala paraitoare mai mica' sau "Rhinanthus minor". Si aceasta se gaseste in mai toate Europa. Numele de 'oala paraitoare' i s-a dat pentru ca semintele se afla in niste balonase si fac zgomote cand se misca aceste seminte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Sunt 3 plante diferite (am inceput cu sfarsitul). Am luat de pe un camp plante care erau puternic ravnite de albinute in detrimentul altora; Exceptie este doar ultima care imi parea mie ca ar fi roinita; acum ca roinita cumparata a dat primele flori pot spune cu siguranta ca sunt diferite (nu era intr-o zona cu albine sa pot observa daca este sau nu pe lista preferintelor albinelor).

Prima ar putea fi iarba sarpelui;
A 2- a ar pute fi salvie
A 3-a nu am nici cea mai vaga idee (urzicuta??)



Am cumparat si urmatoarele (inca mici) %%-
Roinita-Melissa officinalis
Isopul-Hyssopus officinalis
Nepeta cataria-Catusnica
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Eu o stiam drept urzica moarta sau mierea ursului. Familia din care face parte este Lamiacee, Lamium L. (urzica moarta), dar sunt intre 40 si 50 specii. E drept ca n-am văzut niciodată o tufa asa de înaltă dar, in natura - totul e posibil.

G. Iulian

Stie cineva ce planta este aceasta? Este melifera?Este plin campul de ea.  :hi:

stefan1

    Aproape sigur este morcov salbatic sau Daucus carota. Pentru albine nu are importanta.
    Popular i se zice in Ardeal si 'rusinea fetii', pentru ca in mijlocul inflorescentei este una sau mai multe floricele colorate, de obicei rosii. Batranii ziceau, glumind:"Ei, pe vremea noastra, floarea asta avea mult mai multe floricele rosii , dar astazi, rusinea fetii nu mai e aproape deloc!"
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Mulţumesc! Păcat că nu are importanţă pentru albine, sunt câmpurile pline de ele. Bine că mai sunt şi alte flori. Am în zona mea nişte pante, câteva zeci de hectare, care nu pot fi lucrate din diverse motive, iar după ploile astea dă şi soarele şi vor  aparea şi florile de câmp.

MOTANUL

Citat din: TDI din Iulie 20, 2014, 12:46:12 PM
Eu o stiam drept urzica moarta sau mierea ursului. Familia din care face parte este Lamiacee, Lamium L. (urzica moarta), dar sunt intre 40 si 50 specii. E drept ca n-am văzut niciodată o tufa asa de înaltă dar, in natura - totul e posibil.

Te referi la cele din dreapta (ultimele 2 poze)? Restul (primele 2 plante) poate sa le confirme cineva?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Primele 2 le confirm eu, cu adaosul ca sal ia e o varietate a salviei nu neapărat cea cu cele mai multe proprietari. Salvia veritabila are frunzele un pic mai albicioase si foarte, foarte aromate.

MOTANUL

Multumesc, Anul asta sunt prea anemice sa trag o concluzie. La anul sper sa prinda vigoare macar cat sa-mi dau seama care sunt favorite. (melifere sunt toate - la cele cumparate asta a fost argumentul de selectie; la cele luate de pe camp - era zumzet de insecte-albine extrem de mare in jurul lor).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee

Citat din: Gheorghevici Iulian din Iulie 21, 2014, 06:50:30 AM
Mulţumesc! Păcat că nu are importanţă pentru albine, sunt câmpurile pline de ele. Bine că mai sunt şi alte flori. Am în zona mea nişte pante, câteva zeci de hectare, care nu pot fi lucrate din diverse motive, iar după ploile astea dă şi soarele şi vor  aparea şi florile de câmp.

Mai scapa si tu din greseal pe acolo niste seminte de trifoi.

G. Iulian

Mulţumesc Kiwi de idee, dar zona este intens păşunată fiind printre puţinele zone unde se poate face asta în jurul satului. Dar nu este singura floare cea pe care am pozat-o dar acum este sezonul ei când înfloreşte cred.

MOTANUL

M-am uitat si eu putin si albina nu zaboveste pe floare. In rarele momente in care se pune pe floare se plimba in viteza si pleaca in alta parte. Pe plantele melifere albina sta mult sa culeaga. (din ce am observat eu).
Adica si eu inclin sa spun ca nu este melifera.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0