intrebare

Creat de dragos2006, Aprilie 07, 2009, 01:33:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

astazi am facut tratamentul cu varachet si dupa un timp amverificat citeva familii prin sondaj .am gasit intr-o familie mai slaba matca deabia mai misca siera cazuta de pe rame .am luat-o si am pus-o pe o rama cu puiet dar tot ametita era.ce s-a intimplat ?sa se fi intoxicat cu varachet ?am pus cite 4-5 picaturi la fiecare.mai are vreo sansa sa-si revina sau il unesc ?

D006

Cutia de stup de care model este ? nu ai respectat instructiunile din prospect ?  nu se umbla in stup dupa tratament , daca matca a murit nu-ti ramane decat unificarea. In general in urma tratamentului ai o mortalitate in jur de 2% la regine .
    La ce ora ai facut tratamentul ?

D006

era cutie mica pentru roi de 5 rame dar albina avea doar pe 2 a fost un roi de anul trecut care a iesitf slab din iarna pentru simplul fapt ca a intrat slab in iarna intrebarea este ; daca matca era doar ametita osa-si mai revina ? ce sanse are? tratamentul l-am facut dimineata

stefan1

Ai supradozat medicamentul. Acewsta trebuia dat dupa marimea lazii. In plus se poate ca matca sa fi fost deja slabita. Nici eu nu stiu daca isi va reveni. Nu am avut niciodata o asa problema cu o matca. Albinele cazute in general nu isi mai reveneau, dar cele mai putin afectate, daca stau la aer uneori se puteau reintoarce in stup. Ne spui dupa urmatorul control ce s-a intamplat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

cu varachet 4-5 picaturi se folosesc de obicei pentru un stup orizontal de 16-20 rame . parerea mea e ca o picatura pe o treime de fitil era de ajuns

D006

Un sfat pentru incepatori :  cititi prospectul !!!  este o otrava foarte puternica , doboara un om instantaneu.

D006

nu dati doze mai mari decat scrie in prospect ca nu terminati <boala sau daunatori> ci va terminati familia de albine