coriandru

Creat de dragos2006, Ianuarie 28, 2010, 09:26:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

Tocmai mi-a fost pusa o intrebare: Ce efecte nefaste are asupra albinelor coriandrul?
stie cineva raspunsul?

valter

in situatie de seceta cultura de coliandru creaza probleme majore privind depopularea stupilor...lucru sesizat atat in 2005 cat si in 2007.
Recoltarea mierii de coliandru pe un cules in scadere sau in debutul teiului creaza premisele unui furtisag major si violent.Verificat de un coleg care pe acest fond a pierdut 8 din cele 15 familii de albine.
Niciodata nu mi-am imaginat ca se poate produce un asemenea furtisag, albina stupilor alaturi de cea care a furat mierea au blocat ramele pana la nivelul a jumatate din inaltimea lazii.
Altfel mierea de coliandru -un medicament.
Acoperirea de stupi la coliandru-in ultimii ani super ultraaglomerare.
Eu am renuntat de vre-o trei ani la a o mai valorifica, prea multi pocaiti in vecinatate, si simt un usor disconfort.
Buna mierea da prea amara munca.
Iaso Viorele.Scuze, Lalele.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Intrebarea era daca are un efect nefast asupra albinei. Sau poate adresantul nu a stiut ce sa intrebe.Oricum....multumesc.

valter

Nu are efect nefast asupra albinei daca e cules.
Exista o teorie, oarecum verificata privind raracirea albinei atunci cand apicultorul instaleaza stupii direct in cultura.
Deasemene exista o presupunere cum ca puetul varos se poate lichida daca faci un cules de coliandru.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

mirosul puternic de la coriandru le afecteaza.