rapita de"iarna" pe plaiuri Dobrogene

Creat de N A MARIN, Noiembrie 29, 2009, 04:24:49 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Mutarea o poate face numai dl administrator si cred ca o va face. Cred ca rapita din acele lanuri este compromisa, mai ales daca iarna va fi cu ger.
Nu ne puteam explica de ce albinele au puiet asa de tarziu. Acum ne dam seama ca probabil ele stiau ca nu vine inca iarna. Oricum cei care stiu ca nu au mancare suficienta in stupi, trebuie sa fie foarte atenti. Si anul trecut ponta s-a prelungit pentruca iarna s-a lasat asteptata, dar temperaturile nu au fost totusi asa ridicate.

crombra

Am vazut si eu aceste campuri in faza de inceput de inflorire si va asigur ca erau sute sau chiar mii de hectare pe soseaua Tulcea - Constanta. Pacat de culturi pentru ca vor ingrasa doar solul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

valter

rapita ce a scapat neanflorita in lunile octombrie, noiembrie partial este compromisa;
constatari facute de fermieri din zona dobrogei in urma realizarii experimentului ''monolit'';
sunt pierderi de pana la 70-80% din culturi pentru solele dispuse pe directia nord, nord est unde zapada a fost viscolita;
pierderile in solele cu plante slab dezvoltate in toamna sunt relativ mai mici, pierderi ce ajung pana la maxinum 30%;
Din discutiile purtate la cateva ferme cu care colaborez este posibila insamantarea cu aceasi cultura(rapita de primavara) in conditiile unei desprimavarari timpurii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

N A MARIN

Asta ar insemna, TEORETIC ,avantaj pentru stuparit prin prelungirea perioadei de cules .
Eventual o suprapunere cu salcamul .Un fel de  "NATI-O FRANTA CA TI-AM DRESO"
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

PricopArthur

Salutare! Rapita din pozele de mai sus nu e cumva samurastra din 2009? si noua  cultura pentru 2010 e parca tot rapita, si nu a avut cum sa faca o ierbicidare.
A vorbit cu oamenii din asezare ca se vede pe fundal sa intre cu coasele sa taie rapita ce inflorea, dar pana la urma le-a permis sa bage vacile.
La cate hectare sunt, oricum nu prea conteaza.
Sa vedem ce se va intampla in primavara.
Miere multă şi inimă curată!