Catina

Creat de filip, Aprilie 09, 2010, 06:45:02 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  S-a copt catina. Din pacate nu-i de la mine:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin_Dan

Se vede ca este curatata si ingrijita ca la carte.

evulet78

Pentru cei ce vor sa stranga catina si sa nu se intepe la degete, bagati ramurelele de catina in lada frigorifica sau congelator. Cand ingheata se scot bobitele prin frecare. :)
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

stefan1

Citat din: Florin_Dan din Septembrie 20, 2011, 08:49:08 AM
Se vede ca este curatata si ingrijita ca la carte.

   Poza e facuta la Falticeni, langa Cimitirul Evreesc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin_Dan

Eu credeam ca este intr-o plantatie.
Ceva util.

stefan1

  E intr-o gradina a unei rude prin alianta.
  La noi catina inca nu e deloc cultivata si nici nu creste spontan. Sunt de acord ca e o planta de mai multe ori utila. Poate cei cu mai multa experienta pot recomanda un fel de catina, sa o numesc o varietate care ar fi mai indicat de cultivat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi ciuc

Citat din: stefan1 din Septembrie 20, 2011, 01:17:36 AM
  S-a copt catina. Din pacate nu-i de la mine:
Arată nemaipomenit aceşti arbuşti plini de fructe toamna târziu.
Am descoperit şi eu o sursă de puieţi, dar, în lipsa fructelor am unele probleme cu diferenţierea lor.
Cei care dispun de suprafeţe mai generoase merită să-i planteze pentru că au efect estetic (în grădini) dar şi terapeutic.

ves.lucian

  ma intereseaza in ce perioada infloreste catina , si daca da polen si nestar in cantitati care sa ne intereseze !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

filip

Tulpina si ramurile de catina au ace groaznice.Manusile si foarfeca sunt intrumentele folosite la cules.Infloreste odata cu PADUCELUL inainte de salcam
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

as vrea si eu un pui de catina.
la schimb dau o evodia sau o paulownia, ori un otetar
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

prisecarul

as dori si eu!
daca stie cineva pe unde se gaseste in apropiere de teleorman, as fi foarte recunoscator!
:thanks: :thanks: :thanks: :thanks:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

bucovineanu

Pentru a avea fructe de catina e novoie de cel putin 2 plante, una care face flori barbatesti si una care face flori feminine. Numai plantele de parte feminina fac fructe si asta daca sunt polenizate de polenul celor barbatesti. In plantatia pe care am vazut-o predominau plantele masculine. Plantele cu fructe in numar mai mic, erau vandalizate de cei veniti sa culega fructele.

ves.lucian

 eu as dori sa-mi spuna cineva daca are nectar sau nu !!! a reusit cineva sa culeaga ceva e la catina ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Obombo

Catina ofera albinelor polen si nectar, acesta din urma in cantitati mici. Se vorbeste de o productie de miere de circa 25 kg/ha.

mirea-daniell

Anul acesta m-a preocupat forte mult acest fruct minune. Am cumparat de pe piata o cantitate destul de insemnata si am facuto concentrat de suc, consum zilnic din ea cate un pahar sau doua, este extraordinara, nu am cuvinte sa spun cat de buna este si cat de bine ma simt dupa o cura de 4 luni de zile. In urma procesarii fructelor am obtinut seminte pe care le-am pus la incoltit si au rasarit. In primavara intentionez sa pun mai multe seminte si sa fac un gard viu in jurul stupinei, am citi ca nici iepurii nu pentreaza un astfel de gard.