Soiuri de floarea soarelui

Creat de sabin.manolache, Mai 02, 2010, 12:52:06 AM

« precedentul - următorul »

sabin.manolache

Ii rog pe cei care cunosc sa ne spuna ce soiuri de floarea soarelui, care se cultiva la noi pe plaiurile mioritice, sunt asa zisele autopolenizante si care sunt soiurile "bune" pentru apicultori.
Multumesc.

Marek

       Bunicul meu are vreo 3 ha de pamant arabil si as vrea la anu sa-l cultiv cu floarea soarelui. Cu cine trebuie sa vorbesc pt vanzarea recoltei?

tassevasi

 Cu fermierul ,cel care se ocupa de restul cetatenilor care au dat pamintul in arenda ,ma refer la faptul ca te poate indruma ori il poate achizitiona el .
  Numai bine.

viorel_v2000

Am gasit un lan de floarea soarelui soiul Pioneer LE19

Stie cineva ceva despre acest soi (din punct de vedere melifer, bineinteles- productie mica, medie sau mare)?

Sau ma puteti indruma in alta parte (alte link-uri)?
:thanks:


pharaonu75

Inseamna ca nu o sa vezi miere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Cind eram la rapita tocmai punea pe o sola  f s .
Cum gindesc eu (autofertilitate ), terenul a fost arat de toamna adinc ,au venit atunci cind eram si eu acolo cu niste masini uriase ce faceau 3 operatiuni deodata dar numai la suprafata de-l marunta asa de bine incit credeai ca pune gazon , nu folosea discuirea .
Cind s-a apucat de semanat, odata cu semintele pe sant curgea si fertilizatorul (ingrasamint ) cu uree si alte combinatii .
  A 2 zi au venit si au erbicidat f atent .
Banuesc ca nu se mai fac si alte lucrari in continuare ,(prasit ,azotat ,erbicidat  etc ) de aceia cred ca-i spune autofertilitate , am sa-l intreb pe ing  sef de ferma cu  care  am vorbit ,ce inseamna asta .

pharaonu75

Am mai citit inca o data postarea lui viorel_v2000 si am observat ca am incurcat borcanele!
El a spus "autofertilizanta" si eu am inteles "autopolenizanta".
Asa se intampla cand dormi la fara frecventa! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Se mai intimpla ,doar suntem oameni ,nu roboti . :)
  Numai bine  :hi:

Kov iulian

Am si eu o intrebare , tatal meu le are cu astea cu pomi fructiferi, cu via  , a citit multe carti , le are cu altoirile , si zice urmatoarele din ce a citi el, ca o planta se poleniza mult mai bine cu polen de la alte plante de acelasi soi , decit cu polen propriu , spune ca cele polenizate cu polen propriu fac fructe mai mici mai firave , si asa e si la oameni cred , Daca se iau neamuri intre ele creste pericolul de boli si tot felul de chestii , Eu am in localitate o familie de oameni care s-au luat si nu stiau ca sunt veri (probabil ca au fost niste infidelitati la mijloc) iar un copil de al lor are pe el ceva ca niste solzi pe piele , pe git , pe picioare , pe miini .

stefan1

  Din pacate 'autofertil' inseamna cam acelasi lucru cu 'autopolenizat'. Sunt multe specii cu aceasta proprietate. Una la indemana este graul, care in marea majoritate se autopolenizeaza. La unele specii florile nici macar nu se mai deschid, polenizarea se face in rudimentul de floare, cu polen putin. Se economisc resurse. Nu e nevoie de culori atragatoare, de parfumuri, de nectar care sa atraga polenizatorii. In plus soiurile autofertilizante sunt mai sigure, producand in fiecare an, pe cand cele care au nevoie de polenizatori, in conditii vitrege, de ploaie sau frig, raman nepolenizate. Totusi, chiar la unele soiuri autofertile, cantitatea si calitatea productiei sunt mai bune cand este si o polenizare incrucisata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

viorel_v2000

Cand am spus autofertilizant ma refeream de fapt la autopolenizante.

"Va redau mai jos raspunsul primit cu foarte mare rapiditate (le multumesc si pe aceasta cale) de la cei de la Pioneer.

Stimate domn,



Potentialul melifer al hibridului P64LE19 este de aproximativ 130 kg miere/ha.

Daca lanul are densitate buna(aprox. 50.000 plante/ha) albinele vor culege cu usurinta pentru ca sunt calatidii ("palarii") medii – cca. 22 – 24 cm diametru cu tub polinic scurt.



Cu stima,



Jean Ionescu
"

pharaonu75

Citat din: viorel_v2000 din Iunie 14, 2011, 08:41:24 PM
...
Cand am spus autofertilizant ma refeream de fapt la autopolenizante.
...

Inseamna ca, desi eram cam obosit si nu dormisem de aproape 40 de ore, am intuit bine ceea ce vroiai sa spui! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Marius Stanciu

Hai k am ras copios citind postarea colegului apicultor kare credea k dandu-i ingrasamant la semanat, atunci cultura este autofertila. :)), scz dar mi s.a parut nostim. Explikatia de mai sus este buna. Soiurile autofertile (autopolenizatoare) sunt create de cercetatori pt.  a se poleniza tot calatidiu, sa nu existe seminte seci. Un efect secundar e k glandele nectariferi au avut de suferit si nu mai secreta nectar k nu mai are de ce. Pe urma acestor interventii, culturile sunt mai bune numai k noi o sa ramanem incet dar sigur fara miere de floarea soarelui.
Familii puternice sa aveti !
ing.horti

edy_mh

Citat din: viorel_v2000 din Iunie 14, 2011, 08:41:24 PM
Cand am spus autofertilizant ma refeream de fapt la autopolenizante.

"Va redau mai jos raspunsul primit cu foarte mare rapiditate (le multumesc si pe aceasta cale) de la cei de la Pioneer.

Stimate domn,



Potentialul melifer al hibridului P64LE19 este de aproximativ 130 kg miere/ha.

Daca lanul are densitate buna(aprox. 50.000 plante/ha) albinele vor culege cu usurinta pentru ca sunt calatidii ("palarii") medii – cca. 22 – 24 cm diametru cu tub polinic scurt.



Cu stima,



Jean Ionescu
"


Abureala, abureala..... le-am dus eu la LE 19 si LE 20, au cules de au rupt si plantele :mad: :mad:, abia daca au adus 200 gr pe zi de cules. Voi fugii de acestii LE cat voi putea de acum in colo.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura