Insecticide 'ecologice'

Creat de stefan1, Mai 27, 2013, 01:10:29 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Vedem cu totii ca mereu apar fel de fel de substante cu care se trateaza plantele impotriva bolilor si daunatorilor, unele cu efecte foarte rele impotriva albinelor fie pe moment fie cu efecte cumulate in timp care duc pana la urma la slabirea sau chiar moartea a familii intregi de albine. Macar unii din daunatori ar putea fi combatuti prin mijloace mult mai blande pentru mediu, mijloace care se cunosteau dar au fost cu timpul abandonate in favoarea acestor produse puternice carora li se face o reclama agresiva.

  Despre solutia de apa cu sapun stiam ca se poate folosi impotriva paduchilor de pe florile de apartament, dar poate fi utilizata si la plante de gradina.
  Uite aici un articol:
   http://www.paradisverde.ro/tratamente/stiati-ca-sapunul-este-un-excelent-insecticid
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Eu cunosc un Domn din Slobozia care nu stiu de unde isi procura substante de astea pentru spalat, vase, haine etc organice .

Si mi-a relatat ca le foloseste in gradina pentru a trata pomi impotriva paduchilor ( afidelor ) si spune ca rezultatele sunt destul de bune, in plus substanta fiind organica si biodegradabila ( probabil ) nu polueaza mediul cum o poate face aceste sapunuri care contin cine stie ce minuni .

mgelu


popescucv

In gradina proprie folosesc de multi ani o solutie pentru combaterea insectelor, in special impotriva omizilor dar si afidelor sau altor insecte.
300gr sapun de casa, 250ml alcool tehnic (denaturat), 100gr var stins (pulbere), urzica macerata (oricata), 10 litri apa de ploaie sau apa tinuta intr-un vas cel putin 24 ore.
Se incalzeste apa si se topeste sapunul razuit dupa care se ia de pe foc si dupa ce se mai raceste, cca 60grade, se adauga varul si alcoolul denaturat. Dupa racirea compozitiei se adauga urzica zdrobita si se amesteca. Se lasa 24 ore si apoi se filtreaza si poate fi folosita la stropit plantele si pomii. Operatia se repeta dupa circa 2 saptamani deoarece intre timp apar lastari noi neprotejati de solutia data inainte.
Varul, pe langa actiunea antiseptica, va ajuta sa stiti pe unde faceti stropirea deoarece dupa uscare raman pete albe, urzica hraneste planta si opreste dezvoltarea ciupercilor pe frunze, sapunul are rol insecticid si de fixare iar alcoolul este antibactericid.
Personal am fost f.multumit de rezultat si numai aceasta solutie o folosesc. Stropirile le fac dupa lasarea serii incepand de primavara dupa aparitia primilor lastari si pana la coacerea fructelor.
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler