ajutor

Creat de dragos2006, Aprilie 10, 2009, 05:15:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

-duminica am facut stimulare cu sirop de zahar iar astazi am gasit in hranitoare cate un pumn de albine inecate, e posibil sa fi gresit eu undeva? sau asa trebue.
   -mentionez ,in zona sunt pomii in floare dar tot e frig mai ales noaptea.
                                  -va multumesc-

D006

E ceva  normal,punele  in  hranitor  niste  plutitoare asa  eviti  in  mare  parte  inecarea  albinelor.

filip

Pot fi puse si paie de grau simple.Inecatul nu are nimic cu concentratia siropului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Daca ai hranitoare mari sigur trebuie pus un material plutitor pt. ca albinele navalesc unele peste altele(se ineaca)  si mai ales  daca nu au luat siropul ziua si a venit noaptea rece si siropul devine rece  este luat foarte greu de albine . Cantitatea de sirop administrata este direct proportionala cu puterea familiei.

mezenguz

cred ca nu prea ai citit despre cresterea albinelor , daca un lucru atat de elementar ati da de furca ce vei face la ceva serios? nu din rautate ti-am spus ,dar este bine sa iei ocarte si sa studiezi si ati vei da seama ca si dupa multi ani de stuparit mai apar lucruri noi.