stimulari de primavara

Creat de dumi44, Martie 11, 2009, 03:07:36 PM

« precedentul - următorul »

dumi44

Ca principiu ,stimularea de primavara se face in cantitati mici(ma refer la sirop ).
Ce pot face insa daca nu pot merge la albine decat in week-end,stiut fiind ca stimularea cu cantitati mari la intervale mare nu face decat sa creeze socuri ?
Cum credeti ca as putea rezolva problema ?
Dupa ce se mai incalzeste ,zaharul tos ar putea fi o solutie ?

andrei_salaj

cea mai buna stimulare e descapacirea unei portiuni de miere dinbtr-o rama capacita.....asta daca dispui de asa cv. :smile: ...se poate si zahar tos..dar trebuie umectat cu apa...si eventual 2-3 picaturi de miere....dar cristalele mari o sa le care afara din stup..

crombra

Eu, am o  regula de la care nu ma abat niciodata. Pentru fiecare stup care ierneaza asigur o rezerva pentru primavara de minim 2 rame. Pot fi rame capacite total, partial, sau chiar rame cu petece de miere. Primavara descapacesc 1-1.5 dm2 din rama si o pun dupa diafragma. Asta numai cand temperaturile sunt constant peste 6-7 grade noaptea. Altfel exista riscul ca sa ramana albina dincolo de diafragma si daca temperatura scade..... :nono: . Stimularea o fac la sfarsit de saptamana in weekend. De cele mai multe ori albinele au continuat descapacirea. Stimularea o fac la toti stupii ca sa nu provoc tentative de furtisag. Astfel rezolv doua probleme: 'reciclez' mierea veche de un an si curat si ramele de resturi de miere si pastura. Metoda a dat rezultate 100% de fiecare data. Suprapus cu un cules bogat de polen din natura explozia de puiet este garantata.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

filip

Citat din: crombraEu, am o  regula de la care nu ma abat niciodata. Pentru fiecare stup care ierneaza asigur o rezerva pentru primavara de minim 2 rame. Pot fi rame capacite total, partial, sau chiar rame cu petece de miere. Primavara descapacesc 1-1.5 dm2 din rama si o pun dupa diafragma. Asta numai cand temperaturile sunt constant peste 6-7 grade noaptea. Altfel exista riscul ca sa ramana albina dincolo de diafragma si daca temperatura scade..... :nono: . Stimularea o fac la sfarsit de saptamana in weekend. De cele mai multe ori albinele au continuat descapacirea. Stimularea o fac la toti stupii ca sa nu provoc tentative de furtisag. Astfel rezolv doua probleme: 'reciclez' mierea veche de un an si curat si ramele de resturi de miere si pastura. Metoda a dat rezultate 100% de fiecare data. Suprapus cu un cules bogat de polen din natura explozia de puiet este garantata.
:nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumi44

Cred ca n-am fost inteles (poate n-am fost eu suficient de clar ): din lipsa de miere, optiunea mea este siropul.
Tema ar fi :daca administrand doar in week-end,pot obtine efecte de stimulare ?

crombra

Logica ne invata ca putin e mai bun decat nimic. Deci o stimulare cat de mica, chiar si odata pe saptamana este benefica . Atentie la locul unde se plaseaza stimulentul(siropul) . Daca se daturnat direct in faguri este bine a se pune in cuib. Daca temperatura externa permite(vezi ce am scris mai sus) plasarea dupa diafragma simuleaza un cules din natura. Se poate da si deasupra ramelor(cum face Dragos) daca ai sita.
In rest mare atentie la manipularea siropului si la momentul cand se administreaza in stupi(de preferat cand nu mai este zbor de culegatoare afara), caci riscul declansarii furtisagului este mare
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

sunt din ab (fenes)la noi este o zona cu mult salcam oare teiul ar supravietui? cum sa impaduresc? :sad:  :sad:

D006

Sunt un incepator in apicultura, si as vrea sa va rog sa imi spuneti dc. verofil-ul este bun pentru stimularea de primavara a albinelor si in special a matci. Va multumesc anticipat.

crombra

Citat din: adi malcocisunt din ab (fenes)la noi este o zona cu mult salcam oare teiul ar supravietui? cum sa impaduresc? :sad:  :sad:
Eu sunt nascut in Dobrogea, in Babadag. Orasul este inconjurat pe 2 parti de dealuri cu paduri de foioase cu mult tei. In oras erau si salcami. Deci daca plantezi tei sigur vor creste.
Amanunte despre tehnica iti poate da FlorinPng ca este silvicultor.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Adrian Roman

Ridicat coletul, merci mult! Adrian Roman :hi:  :hi:  :hi:

stefan1

Citat din: DanciuDaniel83Sunt un incepator in apicultura, si as vrea sa va rog sa imi spuneti dc. verofil-ul este bun pentru stimularea de primavara a albinelor si in special a matci. Va multumesc anticipat.
Bun venit pe forum!
Am afat tot de pe forum despre Verofil ca inlocuitor al Protofilului. Am cautat la Sibiu dar nu am gasit. La ACA stiau ca s-a fabricat anii trecuti dar doar atat. Sigur ca ei nici nu sunt interesati sa ne indrume spre Verofil in detrimentul produsului comercializat de ei.
Strict la intrebarea ta, eu am inteles ca este de fapt acelasi produs ca si Protofilul, dar facut de Hofigal si mult mai ieftin. Deci in special primavara si la nucleele de matci este indicat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Va multumesc mult d-le Stefan1

D006

Citat din: dumi44Ca principiu ,stimularea de primavara se face in cantitati mici(ma refer la sirop ).
Ce pot face insa daca nu pot merge la albine decat in week-end,stiut fiind ca stimularea cu cantitati mari la intervale mare nu face decat sa creeze socuri ?
Cum credeti ca as putea rezolva problema ?
Dupa ce se mai incalzeste ,zaharul tos ar putea fi o solutie ?
Eu hranesc tot timpul albinele cu zahar umectat,si primavara dupa ce au facut zborul de curatire si fac cel putin doua zboruri pe saptamana, au polen etc.E perfect am intrat cu 35 famili si am scos 35 bune toate.
Simplu fara furtisag ,usor de administrat .
Spor la treaba

PricopArthur

Citat din: dam04
Citat din: dumi44Ca principiu ,stimularea de primavara se face in cantitati mici(ma refer la sirop ).
Ce pot face insa daca nu pot merge la albine decat in week-end,stiut fiind ca stimularea cu cantitati mari la intervale mare nu face decat sa creeze socuri ?
Cum credeti ca as putea rezolva problema ?
Dupa ce se mai incalzeste ,zaharul tos ar putea fi o solutie ?
Eu hranesc tot timpul albinele cu zahar umectat,si primavara dupa ce au facut zborul de curatire si fac cel putin doua zboruri pe saptamana, au polen etc.E perfect am intrat cu 35 famili si am scos 35 bune toate.
Simplu fara furtisag ,usor de administrat .
Spor la treaba
Bine ati venit pe forum.
Ne puteti spune de unde sunteti?
Am mai citit despre zahar umectat, dar nu am incercat. Ne puteti da detalii?
Miere multă şi inimă curată!

D006

rame pe care le bag noi un stupi am trecut cu freze prin speteaza superioara si a rezultat un ulucel in care pun acum siropul.