varachet -vs - klartan

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 04:26:20 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

La tratamentele prin fumigatie foarte important este ca stupul sa fie foarte bine etanseizat ,iar urdinisul complet inchis,pentru ca fumul sa ramina in stup timp de 20 de minute.
Deasemenea, desi se face ultimul tratament in octombrie, nu putem fi siguri ca in unele familii nu mai exista puiet. De aceea cred ca mai bine ar fi sa descapacim acel puiet inainte de tratament. Este o munca suplimentara, dar pierdem mai mult daca il lasam. O alta idee ar fi sa scoatem ramele cu acest  putin puiet si sa le concentram in cateva familii pe care sa le tratam inca odata mai tarziu. Pe de alta parte exista pericolul sa racim acel puiet si de aceea invit si pe alti colegi sa si spuna parerea. Imi cer scuze daca am spus si lucruri foarte cunoscute de catre foarte multi colegi de pe forum.

viorel_v2000

Citat din: bucovineanuLa tratamentele prin fumigatie foarte important este ca stupul sa fie foarte bine etanseizat ,iar urdinisul complet inchis,pentru ca fumul sa ramina in stup timp de 20 de minute.
Deasemenea, desi se face ultimul tratament in octombrie, nu putem fi siguri ca in unele familii nu mai exista puiet. De aceea cred ca mai bine ar fi sa descapacim acel puiet inainte de tratament. Este o munca suplimentara, dar pierdem mai mult daca il lasam. O alta idee ar fi sa scoatem ramele cu acest  putin puiet si sa le concentram in cateva familii pe care sa le tratam inca odata mai tarziu. Pe de alta parte exista pericolul sa racim acel puiet si de aceea invit si pe alti colegi sa si spuna parerea. Imi cer scuze daca am spus si lucruri foarte cunoscute de catre foarte multi colegi de pe forum.
Cum procedez eu (mai putin in 2007):
Dupa ultimul tratament cu Varachet, trec la reducerea cuibului si pregatirea pentru iernare (in jur de 15-20 oct).
In acest moment scot ramele cu puiet (care mai sunt, de regula nu mai sunt sau cu elipse mici) si le pun in caturile in care vor ierna. Acolo puietul va muri, imi pare rau de el dar strang din ... si-l sacrific. Repet nu este prea mult.
Primavara, ramele respective le bag din nou in stupi, dar cand familiile devin ceva mai puternice (la mine de regula la inceputul lui aprilie).
VV
Craiova

andrei_salaj

am gasit la farm.vet. varatraz la 16 ron...e bun?

andrei_salaj

si la o fam pe 4 rame cu puiet..stup orizontal cate picaturi pun? :smile:

bucovineanu

Pentru tratamentul cu orice produs trebuie respectate indicatiile din prospect.

ni_nacu

Varatraz este varachet  diluat .
Varatrazul contine substanta activa 50% fata de varachet.
De exemplu varachetul are urmatoarea compozitie:
Amitraz 200 gr/l , Taufluvalinat CE 240 g/l

D006

acum cand prind doua zile cald cum sunt cu klartanu pe ele

D006

sa fie cald ca eu le trag un varachet.
o sa dau si cu BeeVital.

D006

da e bun am auzit
brevital este f bun dar cam scump pt mai multe famili

D006

eu in primavara asta le -am pus cate 1-2 benzi de Mavrirol, iar cum se face cald le mai trag 2 trat de Varachet.

bucovineanu

Florine,
Daca ai pus la toti Mavrirol, este suficient pentru primavara.Nu trebuie sa uiti ca tratamentele pentru albine sunt totusi insecticide.Nu trebuie sa exageram cu tratamentele, care trebuie facute daca este neaparat necesar.Vei face un tratament cu Varachet dupa extragerea mierii de salcam.

D006

nu le-am pus decat la cei care iam avut pana acum, am 5 stupi abia cumparati, la aceea nu am pus nimic, asa ca daca iesa soarele bag VF.

bucovineanu

Trebuia sa-l intrebi pe Dragos daca a facut tratament primavara aceasta.

D006


D006

cit credeti ca afecteaza tratamentu cu varachet la analizele mieri