varachet in iulie?

Creat de sas angelica, Iulie 05, 2009, 05:43:56 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica

albinele mele au paduchi. ma gandeam sa le tratez cu varachet. problema este ca caturile sunt pline cu miere necapacita. cum fac? dau varachet, peste 7 zile (daca capacesc suficient) recoltez si repet tratamentul? sau astept sa recoltez si abia apoi tratez? :nebun:
Carpe diem!

D006

Dupa  terminarea  culesului  de  f.soarelui si  binenteles dupa  ext  mierii  faceti  tratamentul  cu  varachet.

D006

Nu uita ce varachetul este o otrava extrem de puternica si lasa urme in stup. Dupa cum scrie si in prospect , tratamentul se face dupa extractia mierii.

D006

Eu ti-as sugera sa dai albina cu zahar de gogosi.
Daca nu ai multi stupi ar ajuta daca ai pune funduri cu plasa.
Mai bine decat toate insecticidele.

sas angelica

am 24 de familii si 2 roi facuti acum 3 zile. cam greu sa pun plasa la toti. o sa incerc varianta cu zahar de gogosi.
Carpe diem!

bucovineanu

Citat din: sas angelicaam 24 de familii si 2 roi facuti acum 3 zile. cam greu sa pun plasa la toti. o sa incerc varianta cu zahar de gogosi.
Sa nu te bazezi pe tratamentul cu zahar. Or sa cada cativa paduchi, dar majoritatea  care sunt intre inelele albinelor vor ramane acolo. Dupa extractie cel putin 2 tratamente cu Varachet, la interval de 7 zile.

milu56

Citat din: sas angelicaam 24 de familii si 2 roi facuti acum 3 zile. cam greu sa pun plasa la toti. o sa incerc varianta cu zahar de gogosi.
In aceste cazuri eu pun cate o rama claditoare langa cuib si scot faguri cu puietul de trantor cunstruiti pe aceste rame.

PricopArthur

Citat din: sas angelicaam 24 de familii si 2 roi facuti acum 3 zile. cam greu sa pun plasa la toti. o sa incerc varianta cu zahar de gogosi.
La 24 de stupi cam multe gogosi trebuie sa faci,  sa iti  ramana zahar pentru tratament, stiut fiind ca cel mai mult zahar ramane pe gogosi!
Miere multă şi inimă curată!

viorel55

Citat din: sas angelicaam 24 de familii si 2 roi facuti acum 3 zile. cam greu sa pun plasa la toti. o sa incerc varianta cu zahar de gogosi.
Cu acest numar de stupi indeplinesti conditiile  pentru accesarea Masurii 141(se va organiza o nous sesiune in sept. sau octombrie).