doi la suta

Creat de apilia, Ianuarie 17, 2010, 05:54:03 PM

« precedentul - următorul »

apilia

Buna ziua
Intrati pe http://www.apilia.ro/apicultura/ro/doi_la_suta.htm
Va rugam sa competati formularul de acolo, iar apoi, sa ne anuntati la datele de contact mentionate pe site.
Va multumim

D006

Intentia dumneavoastra este laudabila dar cine face parte din asociatie ? eu pe acel site gasesc doar un SRL .Nu prea imi convine sa dau banul la un srl/

apilia

Citat din: dragos2006Intentia dumneavoastra este laudabila dar cine face parte din asociatie ? eu pe acel site gasesc doar un SRL .Nu prea imi convine sa dau banul la un srl/
srl-ul este membru al asociatiei (asa cum multi dintre noi/voi sunt membrii ai ACA).
pe langa acest srl, mai sunt membrii persoane fizice.
mai demult acest srl (care imi apartine, intr-adevar), a fost membru atat la ACA, cat si la APIROMCOOP.
prin respectivele organizatii, s-au obtinut subventiile anuale pt medicamente...
din pacate, asa cum poate unii stiu, ACA isi ia partea destul de mare din aceste subventii (ca si intermediar), cel putin la noi in arad. acesta este motivul pt care s-a infiintat asociatia pt care va rog (nu va impun, sa nu se inteleaga gresit, mai ales ca nici nu pot) sa redirectionati impozitul pe care il platiti la stat.
daca aveti alte organizatii nonprofit la care sa-l redirectionati, nici o problema.
dar din pacate, eu stiu ca cea mai mare parte a contribuabililor nu au luat nici o decizie cu privire la acei bani.si ei s-au dus la dl. boc :smile:)

centrifuga

fishing?
orice ptr bani!
bani de la altii!

D006

Consider ca orice asociatie de producatori trebuie sprijinita pe orice cai deoarece numai asociatiile puternice si reprezentative pot ajuta stuparii.

centrifuga

vorba lui Dorel Visan:
votati-ma pe mine
ca sa imi fie bine!

sfantul spiridon

ca sa nu mai spun ca domnul dadea un pret pe miere de te durea capul si mai apoi recunostea ca insela si inseala statul
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Cit la SUTA DIN ACTIUNILE ASOCIATIEI ARE SRL DUMITALE

prisecarul

sigur ca asupra noastra nu va avea nici-o consecinta!
dar asupra dumneavoastra are?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

apilia

Citat din: costelo_56Cit la SUTA DIN ACTIUNILE ASOCIATIEI ARE SRL DUMITALE
aceasta asociatie a fost infiintata acum cca 6 luni (prin august 2009, din cate imi amintesc). la incepul societatea mea detinea 80% din capital.
in prezent, datorita venirii unui numar mai mare de apiultori, ponderea societatii a scazut la sub 10%.
vreu sa spun ca firma mea a fost si membri in APIROM, de unde am obtinut impreuna cu alti fosti colegi, subventiile respective in 2007.
in 2008, deoarece prea putina lume din APIROM parea interesata sa faca ceva, am obtinut subventiile prin ACA, in cadrul careia am fost de asemenea, membru (la fel ca multi dintre voi, probabil).
de anul trecut am vrut sa nu mai iau banii prin asociatii care sa-si ia comisioane grasa, care sa cumpere ce produse doreau ele, si la ce pret doreau ele, asa ca am facut o mica asociatie pe plan local.
datorita succesului cu subventiile, au mai venit si alti multi albinari din arad.
avantajul nostru e ca lucram pt noi, nu pt altii.
eu sunt si contabil de meserie asa ca nu platim nici un contabil.
nu avem nici o cheltuiala de administrare...
de aia exista asociatia noastra.

apilia

Citat din: prisecarulsigur ca asupra noastra nu va avea nici-o consecinta!
dar asupra dumneavoastra are?
asociatia nu poate avea nici un profit.
toti banii astfel obtinuti vor fi folositi, din cate am discutat pana acuma cu ceilalti membrii, pentru achizitii de medicamente. acestea ulterior vor fi subventionate, asa ca vom putea folosi banii respectivi pt achizitii de material biologic.
de asemenea acestea vr fi subventionate, si noi vom tot rula banii respectivi, strict pt chestii apicole.
nu am=vem chirii, nu avem salariati, asa ca nu vom "deturna" banii respectivi.

apilia

Citat din: sfantul spiridonca sa nu mai spun ca domnul dadea un pret pe miere de te durea capul si mai apoi recunostea ca insela si inseala statul
asa cum am mai spus intr-un post anterior, eu vand mierea cu 6.5 lei/kg plus ambalajul si taxele. asa ca nici nu puteam sa dau mai mult pe ea.
iar faptul ca trei sferturi din magazinele unde vand nu vor factura, nu o sa ma faca sa nu le mai vand. d-voastra ce ati face in locul meu?

apilia

Citat din: centrifugafishing?
orice ptr bani!
bani de la altii!
banuiesc ca va refereati la "phishing"
http://ro.wikipedia.org/wiki/Phishing
nu la "fishing"=pescuit
sau gresesc?
oricum, din cate am vazut, anuntul meu nu se incadreaza in nici unul din termenii de mai sus.