Tacerea albinelor

Creat de dragos2006, Noiembrie 29, 2008, 01:49:19 PM

« precedentul - următorul »

D006

Ati urmarit emisiunea de pe nationa geografic chanel sambata 29.11 ora 11:00?? Ce parere aveti??
Urmatoarea emisiune va fi joi 1 ianuarie la 22:00 pe national geografic chanel sa va uitati despe boala albinelor numita CCD. :smile:
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/lE-8QuBDkkw[/youtube]
uitati emisiunea... nu este tradusa... dar daca o voi gasi tradusa... o sa o dau...
in emisiune zicea ca in 2035 vor disparea albnele dina merica... pt ca mor foarme multe si nu se stie motivul....

PricopArthur

Pe acest forum vei gasi o serie de referiri, discutii si trimiteri la aceasta problema.
Intri PAUL cu o problema spinoasa in forum. Bine ai venit. Ar fi bine sa completezi in datele personale cate ceva. In fc de zona, albinele au un ritm de dezvoltare si multe alte aspecte.
Miere multă şi inimă curată!

Simi

Am vazut si eu acea emisiune azi la 11. Am ramas marcat pot spune de ceea ce am vazut si eu cred ca ar fi bine sa se tina seama de ceea ce se incearca sa se transmita prin media. Totusi nu inteleg dece lumea nu vede aceste probleme si nu le ia in considerare asa cum poate ar trebui. Cred ca aceasta problema ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru cei ce ne conduc tara. Dar totusi pana legea este doar pentru cei saraci, cei care sunt avari dupa bogatii pe pamant vor face orice pentru asi atinge scopul, fara a tine cont de natura, poluare, produse fara chimicale, protectia mediului inconjurator, etc.
Fratilor oare ne va mai rabda Dumnezeu mult?
Parerea mea ca o cauza a acestei boli "CCD" este chimicalele folosite in ultimi zeci de ani care au afectat foarte serios imunitatea albinei, slabind-o si ducand-o in pragul pieirii.
Multi nu stiu ca daca nu se iau masuri serioase vom ajunge rau sau poate (nu vom mai ajunge), dar ce o vrea Dumnezeu.
                                           
                                                              VA SALUT PE TOTI
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bucovineanu

Asa cum se spune si in film, factorii care cauzeaza aceast fenomen nu sunt inca descoperiti si se fac mai multe presupuneri. Se pare ca sunt mai multe cauze care impreuna duc la aceste disparitii misterioase. Sa speram ca se vor stabili pana la urma cauzele si se vor gasi si mijloace de combatere pana nu e prea tarziu.

Simi

Aveti dreptate ca la un momendat se vorbea de ceva asemanator cu SIDA la om, cica ar fi descoperit ceva celule asemanatoare cu cele responsabile cu aceasta boala in timpul cercetarilor.
Dar noi tot cu speranta ramanem, si asta ii chinuitor daca iubesti cu adevarat albina.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Daca  vreti  sa  stiti despre  apicultura  spaniola...preturi  la  utilaje.. etc  cooperari ... va  stau  la  dispozitee