Roi

Creat de bucovineanu, Octombrie 26, 2008, 08:43:49 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Credeti ca este posibil ca o familie aflata in frigurile roitului, la care s-au distrus toate botcile, are o singura regina, sa roiasca in aceeasi zi, iar regina batrana sa ramana in stup?

D006

pai roiul plecat nu are matca ?
nu am experienta, dar nu cred ca e posibil.

filip

Exista si botci ascunse care foarte greu le observi.Asta cred sa fi fost fenomenul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gudas valentin

Citat din: bucovineanuCredeti ca este posibil ca o familie aflata in frigurile roitului, la care s-au distrus toate botcile, are o singura regina, sa roiasca in aceeasi zi, iar regina batrana sa ramana in stup?
Fara regina nu pleaca roiul,e imposibil.Sunt de  aceasi parere cu domn filip.
Am luat matca unui roi primar,ulterior am scapato si a intrat in stupul mama,roiul ramas fara matca sa intors in stup, dupa ce au simtit lipsa ei,asta contrazice pe cei care zic ca roiul dupa ce iese din stupul mama uita de unde a iesit,(roiul a stat mai bine de 24 ore pe craca.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Cand am colectoarele de polen, matca nu poate trece prin placa. Se pune pe craca, si dupa o jumatate de ora, se intoarce de unde a plecat, adica in stup.
In acest timp, ce se intampla cu matca batrana? Matca din colector, este considerata intrusa, si repede va fi sufocata de catre albine. Intr-o zi am gasit 18 matci sufocate, din 18 lazi. Se intampla acum 2 ani, cand a fost un fenomen tare ciudat. Iesea cate un roi, poate scapa cu matca, si se punea peste el inca cativa roi, dar la care le lipsea matca. Am pus in lazi, albine in 3-4 corpuri. Unul de cuib, si restul de recolta. Pana in toamna, sau prapadit albinele, ca eu nu am mai urmarit matca. Scapa cate una, care era ceea mai prapadita, care putea sa treaca prin placa.
Albinele pana au aua, sau larve, roiesc, oricat am rupe noi botcile. Trebuie rezolvat si cu culegatoarele sa nu mai aiba cu se sa pleca. daca mutam periodic lazile, raman fara albine adulte, si se rezolva problema.

D006

Citat din: bucovineanuCredeti ca este posibil ca o familie aflata in frigurile roitului, la care s-au distrus toate botcile, are o singura regina, sa roiasca in aceeasi zi, iar regina batrana sa ramana in stup?
Da e posibil.In timp ce cautati botcile pt a le distruge una sau mai multe regine au eclozionat si au zburat in preajma stupului antrenand si o parte din albinele care erau intrate in frigurile roitului formand un roi mai micut.Asta ar fi o varianta,

PricopArthur

Citat din: teinegru64
Citat din: bucovineanuCredeti ca este posibil ca o familie aflata in frigurile roitului, la care s-au distrus toate botcile, are o singura regina, sa roiasca in aceeasi zi, iar regina batrana sa ramana in stup?
Da e posibil.In timp ce cautati botcile pt a le distruge una sau mai multe regine au eclozionat si au zburat in preajma stupului antrenand si o parte din albinele care erau intrate in frigurile roitului formand un roi mai micut.Asta ar fi o varianta,
Nu. Chiar daca ar fi situatia de mai sus, matca batrana ar trebui sa fie in roi. Chiar daca ulterior este omorata de alta tanara, plecata si ea.
Dar, ca oriunde sunt si exceptii, iar exceptiile confirma regula.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Atunci cand intrega stupina intra in frigurile roitului, cand roiesc mai multe familii in acelasi timp, cand in aer sunt roiuri secundare sau tertiare cu mai multe regine nu este obbligatoriu sa iasa si regina batrana pentru ca familia sa roiasca. In cazul la care ma refer lucrurile au decurs astfel:
In jurul orei 11 am taiat toate botcile. Pe la ora 14 a iesit un roi primar de la o alta familie care s-a prins pe o creanga in apropierea stupinei.Nu era bine prins roiul si  familia controlata cu trei ore inainte a inceput sa roiasca.Albinele au zburat foarte putin deasupra stupinei si s-au dus direct peste roiul de pe creanga.A durat cateva minute in care albinele ieseau puhoi din stup si zburau direct la roiul din mar. A doua zi regina batrana din stupul cu pricina, care probabil nu putea zbura, era impinsa de albine de pe scandurica de zbor.
Cand stupina intra in frigurile roitului sunt incalcate mai multe reguli.
De aceea trebuie facut totul pentru a preveni intrarea in friguri.
Rog colegii de pe forum care au intalnit situatii anormale sa le descrie.

PricopArthur

Interesant aspect. Nu prea m-am confruntat cu asa ceva.
Am vazut insa, acum cativa ani buni, la un stupar cu pavilion si stupi varsati, cred ca 20 - 30 de roiuri asezate care pe unde s-a nimerit. Insa, nu erau unel foarte mari.
Asa ceva se intampla din neglijenta stuparului.
Si alta data, in stupina proprie am prins un roi cu 2 matci nefecundate. Le-am lasat pe amandoua, si a fost o gresala. Pana a dua zi, la urdinis am gasit multa albina omorata.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: PricopArthur
Si alta data, in stupina proprie am prins un roi cu 2 matci nefecundate. Le-am lasat pe amandoua, si a fost o gresala. Pana a dua zi, la urdinis am gasit multa albina omorata.
Nu stiu daca este o lipsa sau un merit ca nu ai experienta cu roi.
Roii cu matci nefecundate nu ies cu o singura matca niciodata sau aproape niciodata. Uneori eu chiar un numar impresionant de matci. Cine sa le caute si mai cu seama de ce sa le suprimi? Roiul isi alege singur, dupa criterii numai de albine stiute, cea mai buna regina.
In cazul pe care l-ai mentionat, sigur au fost doi roi asezati la un loc, lucru destul de frecvent. Uneori se accepta fara probleme. Alteori se separa in lada si unul din roi se reintoarce in pom, eventual fara unele albine care au fost acceptate de roiul ramas. In alte cazuri, ca cel mentionat, cei doi roi se bat, isi ucid reciproc matcile si se reintorc in stupii de origine. Daca mai ramane o matca, poate fi acceptata pana la urma de albinele ramase si sa formez o familie. Albinele care nu au acceptat-o se intorc fara probleme la stupul-mama.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Citat din: stefan1
Citat din: PricopArthur
Si alta data, in stupina proprie am prins un roi cu 2 matci nefecundate. Le-am lasat pe amandoua, si a fost o gresala. Pana a dua zi, la urdinis am gasit multa albina omorata.
Nu stiu daca este o lipsa sau un merit ca nu ai experienta cu roi.
Roii cu matci nefecundate nu ies cu o singura matca niciodata sau aproape niciodata. Uneori eu chiar un numar impresionant de matci. Cine sa le caute si mai cu seama de ce sa le suprimi? Roiul isi alege singur, dupa criterii numai de albine stiute, cea mai buna regina.
In cazul pe care l-ai mentionat, sigur au fost doi roi asezati la un loc, lucru destul de frecvent. Uneori se accepta fara probleme. Alteori se separa in lada si unul din roi se reintoarce in pom, eventual fara unele albine care au fost acceptate de roiul ramas. In alte cazuri, ca cel mentionat, cei doi roi se bat, isi ucid reciproc matcile si se reintorc in stupii de origine. Daca mai ramane o matca, poate fi acceptata pana la urma de albinele ramase si sa formez o familie. Albinele care nu au acceptat-o se intorc fara probleme la stupul-mama.
Ghinionul meu ca albinele mele nu prea roiesc. Am prins si roiuri de pe la altii, da la mine vad ca le place, ca nu prea parasesc stupii de capul lor. :sad:
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

PricopArtur:"Ghinionul meu ca albinele mele nu prea roiesc."

Deea am spus ca e mai mult un merit. Conteaza mult cum se dirijeaza dezvoltarea familiei in timpul anului dar iar conteaza foarte mult zona si culesurile care trebuie sa nu permita acumularea prea mare de albina tanara neocupata cu activitatile din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Citat din: stefan1PricopArtur:"Ghinionul meu ca albinele mele nu prea roiesc."

Deea am spus ca e mai mult un merit. Conteaza mult cum se dirijeaza dezvoltarea familiei in timpul anului dar iar conteaza foarte mult zona si culesurile care trebuie sa nu permita acumularea prea mare de albina tanara neocupata cu activitatile din stup.
Albina e parte din natura. O intelegi, totul e simplu.
Din partea ta, aceasta afirmatie e pentru mine mai mult decat un compliment. Multumesc, dar nu merit.
Cand voi reusi ca voi, marii stupari sa privesc doar zborul albinei si oglinda stupului si sa stiu ce e in lada, ... dar mai e cale.
Miere multă şi inimă curată!

dan

da intradevar cand albinenele sunt in frigurile roitului nu cred ca ne putem ghida dupa anumite reguli.Eu practic stuparitul stationar pot sa va spun ca roii ai obtin numai pe cale naturala e o parere proprie dar cred ca roii naturali lucreaza si se dezvolta mult mai repede decat cei artificiali de acea am avut prilejul sa observ nu o data o familie de albine care a intrat in frigurile roitului iesind din stup o data cu  un alt roi asezandu se peste acesta.Si inca ceva am aflat scris in multe locuri spunanduse ca odata roind o familie de albine nu mai intra inapoi in acel stup.Nu sunt intru totul de acord cu asta .am observat de mai multe ori roind o familie de albine care banuiesc nu sunt ff sigur erau fara matca se inaltau in aer dar erau foarte dezorientate si reveneau ianapoi si se faceau ghem sub stupul din care au iesit ca apoi seara sa intre inapoi in stup.In concluzie cred ca mai avem cu toti cate ceva de invatat de la harnicutele noastre :nod:  :nod:

stefan1

Sigur ca sunt multe cazuri cand albinele unui roi se pot intoarce la stupul mama. Unul din ele este cel prezentat, cand la un roi cu matca batrana aceasta nu poate zbura, iese si cade mai aproape sau mai departe de stup. Daca albinele o repereaza, poate ca roiul sa se aseze chiar pe pamant unde-i matca si se poate lua de acolo. Daca matca se pierde, albinele se pot intoarce si sa intre imediat in stup sau doar seara dupa ce o vreme au stat in ghem sub urdinis sau pe fatza stupului. Se mai pot intoarce daca noi accidentam matca (tot daca e roi primar cu matca batrana), in procesul de asezare in noua lada. Intoarcerea se poate produce si a doua zi sau chiar a treia, timp in care albinele inca mai pastreza acelasi miros cu stupul-mama. O alta situatie este cand se unesc doi sau mai multi roi . Uneori acestia se pot accepta si sa pastreze mai toate albinele roilor uniti. Alteori si in lada care ii asezam se separa in doua parti, unele albine se inteapa si a doua zi unul din roi iese, se aseaza iar in pom si - daca e suficient de mare - fuge dupa un timp daca nu este luat. Uneori in roiul comun se alege o matca, iar parte din albinele celuilalt roi, care nu mai au matca proprie, se intorc la stupul lor. Daca roii uniti nu se accepta deloc, se poate ca sa-si omoare reciproc matcile (in special la 2 roi primari) si albinele din ambii roi se vor intoarce (pe rand, nu toate deodata) la stupii-mama, eventual raman cateva albine tinere, care nu au retinut vechea locatie.
Mai sunt si alte situatii posibile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)