Cine a mai intalnit o asemenea situatie?

Creat de stefan1, Iunie 21, 2009, 04:58:55 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Eu le gasesc fara matca si nu stiu de ce. Mi s-a intamplat cu mai multi. Oua nu au, botci roase sau cladite, nu. Puiet ioc (la unii doar) si nu inteleg cauza. In primavara am ajutat doua nuclee pe doua rame cu zahar si puiet. De la unul am luat 4 rame cu miere, altul are o matca sora cu cealaltanoua tare imprastiat. Azi am vaxut ca avea o anomalie la fund asa ca am aruncat-o in iarba. Sper sa isi faca alta mai buna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Citat din: oroles din Iunie 20, 2015, 03:35:01 PM
Azi am vaxut ca avea o anomalie la fund asa ca am aruncat-o in iarba. Sper sa isi faca alta mai buna.
Sigur nu era o matca tanara proaspat imperecheata?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bucovineanu

Citat din: oroles din Iunie 20, 2015, 03:35:01 PM
Azi am vaxut ca avea o anomalie la fund asa ca am aruncat-o in iarba.
Cum arata acea anomalie?

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Iunie 20, 2015, 09:24:44 PM
Citat din: oroles din Iunie 20, 2015, 03:35:01 PM
Azi am vaxut ca avea o anomalie la fund asa ca am aruncat-o in iarba.
Cum arata acea anomalie?
era ceva normal ---asa ramane dupa inperecherea cu trantorii  ))/

bratosin radu

am un roi bezmetic . inainte ,am vazut ca nu are matca pt. ca pe foita pusa cladise si potirase de botci si i-am pus o matca neimperecheata intr-o cusca ,care am astupat-o cu o foita dar, nu am strapuns-o cu un betisor ca albinele sa o poata elibera.am uitat de el si cind mi-am amintit,dupa aproximativ o saptamina am gasit matca acoperita de citeva albine pe cusca.a fost si momentul cind albinele incepusera sa oua cite 3-4 oua in celula.am gaurit foita de la cusca si am lasat-o pina a doua zi.erau intrate albine la ea dar nu au lasat-o sa iasa din cusca,stiam ca are sanse putine.ieri cind am verificat  si am vazut ca puietul capacit este intradevar de trintor depus razlet pe trei rame . am hotarit sa il scutur sa ii iau ramele si sa il desfiintez.pe una din rame pe la mijlocul leatului doua botci capacite lipite .am pus acea rama inapoi si am hotarat sa astept sa vad ce se intimpla .oare acea matca a apucat sa depuna si ea citeva oua?

crisian-nicolae

Anul trecut a fost anul roilor de craca,iar acesta celor besmetici. ))/