Amplasarea stupilor pe vatra in stationar

Creat de bucovineanu, Februarie 15, 2009, 11:09:40 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: filip
Citat din: cristi xdupa mine trebuie evitate doar:
- zonele cu curenti foarte rapizi de aer;
- soselele;
- caile farate;
- apele curgatoare;
in rest culoare, pozitia urdinisului, umbra, soare eu le cosider fara importanta.
Exista totusi o problema ;
Am vazut stupi asezati astfel incat iarna nu ajunge raza soarelui pe ei.
Accestia au o problema cu iesirea la zborul de curatenie iarna.
Deci in momentul in care stabilim o vatra de stupina trebuie sa avem in vedere si perioada de vara cat si cea de iarna.
La lucrurile esentiale spuse de Cristi as adauga sa nu avem o vatra prea umeda. Asta ar putea duce la proliferare de boli, mucegaiuri in stupi, puiet varos.
Ideea lui Valceanu este interesanta. Presupune stupi cu fund detasabil. In plus conteaza momentul cand faci rotirea. Albinele isi oranduiesc intr-un fel cuiburile pentru iernat si ar putea ca interventia noastra sa le deranjeze. In principiu si eu cred ca ar fi buna o culoare deschisa pe vara si inchisa sau chiar neagra pe iarna-primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

Eu i-am pus pe vatra in linie unul linga altul avind urdinisul la toti stupii in coltul din dreapta si sint toti standard de 12 rame facuti de mine. Acum fac caturile 1-3. Asta am vazut-o la austrieci care nu umbla decit o data pe an la baza in rest numai in caturi.La caturi umbla cu astfel,,, au un mic aspirator care sufla aer si goneste albinele din cat jos in baza dupa care schimba catul cu altul cu faguri goi si gata... simplu nu. Fica mea asa lucra si extragea sute de stupi zilnic.Cu respect bismark :hi:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

Si pe mine ma impresioneaza acei stupi-turn ai vesticilor. Presupun ca cu asa stupi nu se face pastoral. Dar daca nu se face pastoral, la noi e greu sa stapanim fara interventii fenomenul de roire, deci sa nu intervi in cuib. Ma gandesc ca ei au si un alt soi de albine si ca-si asigura baza melifera proprie in jurul vetrei stupinei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: bismarkEu i-am pus pe vatra in linie unul linga altul avind urdinisul la toti stupii in coltul din dreapta si sint toti standard de 12 rame facuti de mine. Acum fac caturile 1-3. Asta am vazut-o la austrieci care nu umbla decit o data pe an la baza in rest numai in caturi.La caturi umbla cu astfel,,, au un mic aspirator care sufla aer si goneste albinele din cat jos in baza dupa care schimba catul cu altul cu faguri goi si gata... simplu nu. Fica mea asa lucra si extragea sute de stupi zilnic.Cu respect bismark :hi:
Baleni, Galati............nu departe de Tg Bujor unde am debutat ca si inginer silvic.

bismark

Se intervine in stup in luna mai inainte de salcim cu citeva saptamini pentru a face divizari cind este cazul si a mai colecta ceva matci iasr restul se distrug. Si in luna august pe la sfirsit cind se verifica calitatea hranei si gata. Cu totr respectul si tot in sus ca asa-i place albinutei. :razz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ciprianpop

buna ziua!
am si eu o intrebare
  care ar fi cea mai convenabila sau mai bine zis cea mai recomadata vatra pt un stup ?in stationar ....
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

crombra

O amplasare buna ar fi intr-o livada (situatia mea). Astfel primavara ai asigurat polenul pentru dezvoltarea familiilor. De preferat numai in zona rurala unde este liniste mai multa si ca amplasament catre marginea satului sau comunei sa aiba acces la culturile care se seamana in zona.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

ciprianpop

:hi:
situatia mea este la fel, locuiesc la tara , am o livada , si acolo imi doresc sa amplasez stupii dar ar fi o  problema locuiesc in apropierea unei scoli. si distanta de la scoala pina in livada unde doresc sa imi stabilesc stupina ar fi de 100 de metri...ce ziceti?este legal?  nu doresc sa am probleme cu conducerea scolii....
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

bucovineanu

Legal nu  este interzis. Trebuie amplasati in asa fel stupii ca albinele sa nu aiba culoar de zbor spre caile de acces.Pentru inceput, daca nu e un nr foarte mare de stupi, nu o sa fie probleme.

ciprianpop

Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

D006

De cand am stupi am cautat ca pe timpul iernii urdinisul sa fie cat mai expus razelor soarelui dar o intimplare din aceasta iarna ma cam pus pe ganduri cu privire la avantajele si dejavantajele acestei metode.Anul trecut am construit doua lazi Layens fiecare adapostind cate doua familii pe 12 rame+cat de 8 rame, deci o familie are urdinisul spre sud iar cealanta spre nord.In toamna toate patru aveau aproximativ aceasi putere dar la controlul din 17 martie la fam. cu urdinisul spre sud a trebuit sa scot cate  o rama iar celor cu urdinisul spre nord sa le largesc cuibul cu o rama.Diferenta destul de mare avand in vedere ca anul trecut au fost favoritele mele si au intrat puternice in iarna.In urmatoarele zile urmarindu-le cu atentie am vazut ca cele expuse spre sud ieseau afara in zilele cu soare de la 6grade iar cele de pe nord zburau abia de la 11 grade.Eu consider ca de la diferenta de grade provine depopularea familiilor expuse spre sud.Anul acesta am mai construit cateva lazi Layens asa ca abia in primavara urmatoare voi sti daca e mai buna iernarea cu urdinisul spre nord.

bucovineanu

Nu se poate trage o concluzie in aceasta privinta urmarind numai doua familii si numai dupa un an. Iernile nu prea seamana intre ele. Cele cu urdinisul spre sud sunt intradevar stimulate sa iasa mai repede la zbor, dar si sa creasca mai timpuriu puiet. Aceasta primavara este intradevar atipica cu alternante intre cald si rece si de aici pierderile albinelor care ies la zbor. Dar daca reginele acestor familii sunt tinere si au rezerve suficiente s-ar putea sa recupereze.Acum ne aflam in perioada in care populatia familiilor este in scadere pana se face schimbul de generatii. Posibil ca la familia cu urdinisul spre nord schimbarea generatiilor sa nu fi inceput.
La noi, in afara de doua zile la inceputul lui februarie, cand au zburat intens, nu au mai zburat decat slab in cateva din zilele trecute. Inca nu am deschis nici un stup, in afara de trei familii la care m-am uitat intr-una din zilele calde din februarie. Sper ca la inceputul saptamanii viitoare sa pot face o revizie, dupa care nu le deranjez pana la inflorirea pomilor, cand incep sa bag faguri pentru crescut.

stefanm

Eu am stupii cu urdinisul spre sud , am pomi fructiferi in jur dar nu sunt asezati sub ei, sunt undeva in spatele lor.Pe linia lor de zbor se afla o plantatie de salcami cam la un km. iar in spatele lor sunt niste tei cam la 500m.Vreau sa stiu daca ele cauta si in afara liniei de zbor adica in zona din spatele stupilor.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

#28
Dimineata cercetasele zboara in spirala facand mai intai cercuri mici in jurul stupului cercuri care se maresc progresiv pana gasesc sursa de cules. Dupa ce au gasit sursa de nectar se intorc la stup si prin  jocurile pe care le fac pe rame indica celorlalte culegatoare directia si distanta pana la sursa de nectar.
Asa ca fii fara griji, ca or sa gaseasca pomii fructiferi si teii chiar daca sunt in spatele stupilor. :nod: :razz:
Intrebarea de mai sus imi aduce aminte de inceputurile mele in apicultura cand am pus primii roi naturali in stupi, au lucrat ramele pana la batul de jos si eu credeam ca nu vor avea  unde vor face botcile si ca urmare nu voi mai avea roi si nu le voi putea inmulti. :rotfl:

stefanm

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 28, 2010, 03:31:01 PM
Dimineata cercetasele zboara in spirala facand mai intai cercuri mici in jurul stupului cercuri care se maresc progresiv pana gasesc sursa de cules. Dupa ce au gasit sursa de nectar se intorc la stup si prin  jocurile pe care le fac pe rame indica celorlalte culegatoare directia si distanta pana la sursa de nectar.
Asa ca fii fara griji, ca or sa gaseasca pomii fructiferi si teii chiar daca sunt in spatele stupilor. :nod: :razz:
Intrebarea de mai sus imi aduce aminte de inceputurile mele in apicultura cand am pus primii roi naturali in stupi, au lucrat ramele pana la batul de jos si eu credeam ca nu vor avea  unde vor face botcile si ca urmare nu voi mai avea roi si nu le voi putea inmulti. :rotfl:
Ma gandeam sa le dirijez dimineata  catre baza melifera  :smile: Multumesc!
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate