Rapita 2008

Creat de bucovineanu, Mai 03, 2008, 01:03:52 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Vad ca nu spune nimeni nimic despre rapita. A dat ceva nectar?

bee_lover

Anul asta nu prea se lauda lumea cu rapita. De la noi putini au plecat la rapita. Cei care au plecat ziceau ca nu prea merita e cam jumate din productia de anul trecut da acum depinde si de vreme,soi,etc.

D006

prea multa si cred ca va strica toata mierea de la salcam. nu a mai fost rapita asa in baragan niciodata. daca nu-mi vindeam cei mai buni 30 stupi cred ca nu mai aveam pe unde sa o pun. acum 2 sapt cand am vandut stupii aveau un cat plin dupa 1 sapt de cules.
dar anul asta nu prea am vazut in baragan la pastoral. chiar nici un vagon pe ruta calarasi-lehliu.

D006

Sefu'!!! Iar vinzi castraveti la gradinari???
Ai scos la rapitaaaa??? Vecinii tai din Slobozia abea daca mai au mancare in stupi. Am rubedenii acolo, mai stiu si io cum sade treaba.
O poza cu stupii aia nu ne dai??
Sa vedem si noi ce-am pierdut!!!
Si poate ne arati si cui i-ai vandut!
:rotfl:

D006

Sau la mata in Calarasi zaharu e la sfert de pret?
Sau, mdeh, vo sta tuica de prune in gat???
Ahahaahaha!!!

D006

La noi Rapita este super

D006

Pacat ca a inflorit salcamul prea repede

PricopArthur

Rapita la mine a fost perfecta. Timpul nu a lasat albina sa zboare. Dar caturile sunt pline cu nectar, si au inceput sa capaceasca.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Felicitari.Coboara repede centrifuga din pod,da-i bataie si fugi la salcam.La mine e frig si ploaie aproape zilnic de 3 saptamani

D006

Ba nu!
Mai bine sariti si lauda-ti-va cu poze, fraticilor, ca sa va credem.
:nod:

D006

de ce nu credeti domnilor pt ca si eu am facut ceva miere. sunt din ph si la noi a mers foarte bine rapita, se putea si mai bine daca nu era asa mare densitatea de pavilioane pe suprafata de rapita unde am fost.dar a trebuit sa plecam la salcim.     Apropo, eu sunt foarte nou in apicultura dar nu am vazut atita rautate ca intre apicultori.ex am intrebat o parte din ei daca are floare salcimu si toti mi_au spus ca nu are ,ca e compromis.am plecat si eu in recunoastere si urmatoarea zi am mutat pavilioanele.ieri m-am uitat la o parte din ei si au caturile jumate.deci floare era! HAIDETI SA FIM MAI BUNI DOMNILOR! Miere multa :hi:

D006

"dar nu am vazut atita rautate ca intre apicultori"
trebuie sa te contrazic. este o caracteristica de neam.
sarsaila il pune pe unul din dracusori sa-i fiarba in cazanul cu zmoala pe americani. dupa o saptamana il gaseste mai mult mort decat viu. dracusorul il implora sa-l mute in alta parte.
- aici cum atipesc cum scoate unul capul si ceilalti il imping la suprafata.
sarsaila il muta la romani. dupa o saptamana il gaseste odihnit si bine dispus.
- sefu aici vreau sa raman. aici cum scoate unul capul la suprafata cum il treag vreo 10 la fund.