planuri

Creat de dragos2006, Iunie 15, 2008, 08:54:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

pentru anul 2009 vreau sa-mi construesc un minipavilion de 12 stupi verticali cu cat de 1/1 sa-l tractez cu dacia.ce parere aveti? :hi:

filip

Citat din: madpentru anul 2009 vreau sa-mi construesc un minipavilion de 12 stupi verticali cu cat de 1/1 sa-l tractez cu dacia.ce parere aveti? :hi:
O parere buna!daca ne spui cum umbli in lazi,cum procedezi cand extragi mierea,etc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filip
Citat din: madpentru anul 2009 vreau sa-mi construesc un minipavilion de 12 stupi verticali cu cat de 1/1 sa-l tractez cu dacia.ce parere aveti? :hi:
O parere buna!daca ne spui cum umbli in lazi,cum procedezi cand extragi mierea,etc
stupii de jos ai voi trage pe culoar , iar sus va fi un spatiu de 40 de cm pana la acoperis, care va permite ridicarea ramelor.Stiu ca va fi spatiu foarte putin dar atat pot tracta cu dacia.

filip

Nu stiu cat esti de priceput si ce experienta ai ,dar spatiu este foarte mic.Al doilea inconvenient e cum scuturi ramele 1/1 daca ai doar 40 cm,eventual cu cat gol de rezerva.Iei catul plin il pui alaturi apoi incepi scuturarea in catul gol pus peste cuib.Asta in cazul in care totul merge ok,in lipsa de cules se complica treaba.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipNu stiu cat esti de priceput si ce experienta ai ,dar spatiu este foarte mic.Al doilea inconvenient e cum scuturi ramele 1/1 daca ai doar 40 cm,eventual cu cat gol de rezerva.Iei catul plin il pui alaturi apoi incepi scuturarea in catul gol pus peste cuib.Asta in cazul in care totul merge ok,in lipsa de cules se complica treaba.
dar daca folosesc podisor izgonitor n-ar fi mai bine? (la cei de sus)

filip

Oricum un ram 1/1 poate ajunge la 4 kg,trebuie sa ridici magazia sa pui podisorul pana a doua zi.Dar tu sti mai bine ce vrei sa faci,daca controlezi cuibul oricum dai catul la o parte.Cat de lat va fi minipavilionul si ce echilibru va avea el in trafic ?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipOricum un ram 1/1 poate ajunge la 4 kg,trebuie sa ridici magazia sa pui podisorul pana a doua zi.Dar tu sti mai bine ce vrei sa faci,daca controlezi cuibul oricum dai catul la o parte.Cat de lat va fi minipavilionul si ce echilibru va avea el in trafic ?
latimea va fi de 1,60 m, echilibru ,zic eu ca va avea pentru ca rotile vor iesi an afara .Voi merge cu el numai pe camp unde cunosc fiecare drum.Nu-l voi anmatricula.

filip

Daca faci pastoral in zona trebuie sa fie distanta de 5 km intre locul de stationare altfel se vor imparti culegatoarele si le vei zapaci.Iti urez multa bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Din cate ami spuneti vad ca nu prea e buna ideea cu pavilionul.
As face pastoral cu stupii pe jos ,dar nu prea am timp sa stau cu ei si ami este frica de furt. Aveti vreo solutie ampotriva furtului?

filip

Cine vrea sai fure ii ia cu tot cu minipavilion,cauta ceva locatii unde pot fi cat de cat in siguranta eventual in gradina unui proprietar la sediul unei firme sau un om platit dar trebuie sa ai mai multi sa renteze.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dar va fi oare rentabila deplasarea cu 12 stupi cu cat 1/1 ?
-rapita
-salcam
-tei
-faneata
floarea soarelui
va fi primul an de pastoral .

filip

La 12 stupi nu cred,acum depinde si de cules,la pretul la combustibil si restul se vor lasa multi din meseriasi cu sute de stupi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

nu mad, nu te descuraja, dute in pastoral, invata din propriele greseli............iar la anul poti sa revii cu nr dublu de stupi.

D006

Citat din: florinpngnu mad, nu te descuraja, dute in pastoral, invata din propriele greseli............iar la anul poti sa revii cu nr dublu de stupi.
Nu ma voi descuraja niciodata.
Apropo ,cum va descurcati cu pavilionul(ca spatiu an interior, balans pe drum, albina este mai rea).
Va antreb pentru ca v-am copiat proiectul(doar pe jumatate).
Ce ma sfatuiti ,sa folosesc caturi de 1/2 ,am anteles ca sunt mai indicate pentru pastoral?
Rezerva de miere pentru iernare este suficienta cea din cuib(4 rame)? :hi:

MOTANUL

Nu am reusit sa gasesc niste planuri / proiect pt. pavilion modular.
(fara roti - pe picioare)

Nu doresc pat, zona de extractie sau ceva de genul asta. Doar stupi. Eu ma gândeam la un 4x8=32 cutii
4m lungime; 2,50 max latime.

Asa la ochi e usor de facut - eu as fi vrut un proiect (foarte important si cantitati de material); Ce profile, ce lungime sa pot stabili un pret al materialului f. usor. (gasesc online cat costa diverse profile);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0