Remorci Apicole

Creat de dragos2006, Ianuarie 06, 2009, 12:24:31 AM

« precedentul - următorul »

scorpyon 73

salut tuturor,am si eu o intrebare : din sasiul de la o rulota se accepta construire unei platforme apicole?multumesc.
MERIT ,VREAU SI POT MAI MULT.

teoalbina

Am si eu o intrebare: detin o remorca apicola inscrisa in circulatie. Mai precis este o remorca apicola cu platforma. Platforma se poate detasa. Ce ma nemultumeste este faptul ca dureaza prea mult detasarea platformei. Daca as vrea sa-i schimb modul de prindere, astfel ca detasarea platformei sa fie mai operativa, mai este nevoie de o noua omologare? Exista cumva si firme specializate in acest sens?

tassevasi

  Daca platforma e omologata si nu o vindeti ,o pastreati pt treansport stupi ,nimeni nu va intreaba ,nu va controleaza ce mod de prindere are ,asa ca puteti sa  inlocuiti prinderea ,numai sa nu esiti din gabaritul initial ori alte  modificari.
   Altceva ar fi atunci cind  o vinzi  si treb sa  treaca iarasi prin RAR pt identificare ,samd.   
Spor la  treaba .

tassevasi

Citat din: scorpyon 73 din Februarie 05, 2015, 06:34:14 PM
salut tuturor,am si eu o intrebare : din sasiul de la o rulota se accepta construire unei platforme apicole?multumesc.

  Pt constuctia  unei platforme (deci modificare ) treb sa  intrebi mai bine si sa fi sigur pe cei de la RAR ,intucit tot la ei treb sa mergi pt omologare .
  Probabil treb un proiect , mare problema  nu ar fi  daca o ai deja  identificata.

Andrian

Va salut, doresc sa achizitionez o remorca pt transportat stupi, dar nu stiu ce fel de remorca...cu rotile tandem sau axa viratoare?
Daca se poate o parere de la cineva care foloseste asa ceva. Inteleg ca cea cu axa viratoare e mai stabila, dar pe teren inclinat se poate intampla sa se rastoarne la virare. Nu la viteza mare...ma refer la ultimul salcam de exemplu, unde trebuie sa mergi pe toate dealurile. Eu trebuie sa virez de pe drumul principal pe un pod care trece peste o vale. Locul este cam ingust si nu pot face o bucla prea mare, podul urca fata de drum...si atunci cand virez o roata ar urca pe pod, iar cealalta ramane inca "neurcata". In aceasta situatie...se poate rasturna? Daca virezi la 90" (in loc) se poate rasturna? Pe acel pod nu e chiar 90", dar nici mult nu mai e...
Daca ma poate ajuta cineva....
Multumesc

Eugen B

ce tonaj vrei remorca , cati stupi vrei sa transporti, ce fel de permis ai, si poate ar fi si alte intrebari inainte sa iti raspunda cineva

bio

Citat din: Andrian din Decembrie 14, 2015, 06:02:20 PM
Va salut, doresc sa achizitionez o remorca pt transportat stupi, dar nu stiu ce fel de remorca...cu rotile tandem sau axa viratoare?
Daca se poate o parere de la cineva care foloseste asa ceva. Inteleg ca cea cu axa viratoare e mai stabila, dar pe teren inclinat se poate intampla sa se rastoarne la virare. Nu la viteza mare...ma refer la ultimul salcam de exemplu, unde trebuie sa mergi pe toate dealurile. Eu trebuie sa virez de pe drumul principal pe un pod care trece peste o vale. Locul este cam ingust si nu pot face o bucla prea mare, podul urca fata de drum...si atunci cand virez o roata ar urca pe pod, iar cealalta ramane inca "neurcata". In aceasta situatie...se poate rasturna? Daca virezi la 90" (in loc) se poate rasturna? Pe acel pod nu e chiar 90", dar nici mult nu mai e...
Daca ma poate ajuta cineva....
Multumesc


... remorcile pe axa viratoare--cred ca despre peridoc este vorba-- se rastoarna foarte usor la mersul inapoi cind protapul nu o sa mai fie pe axa remorcii . Ai reorca putin virata chioar si la 45* si daca dai inapoi ai dat-o lesne peste cap .

cipik

La mine a venit mosul mai devreme. Nu este ea remorca apicola dar îmi va fi mare folos la stupina, dar si in alte activități.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Cea mai buna solutie este mutarea caturilor cu miere.
Te duci cu ele goale, si le iei pe ale pline.
Merge de carat si butoiul cu apa sau miere, etc.
Bagi si 10 roiuri la nevoie.
E versatila.
S-o folosesti sanatos !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Multumesc, sa dea Dumnezeu sa am la ce o folosi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

E romaneasca sau e dinafara? Care a fost pretul?

Aurelian A.

Cati stupi intra in ea oare?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

cipik

Citat din: bucovineanu din Decembrie 16, 2017, 05:43:10 PM
E romaneasca sau e dinafara? Care a fost pretul?

Este poloneza, Boro, vroiam românească Repo dar era putin mai scurta si mai ingusta. Pretul 2699 de lei, adusa acasa cu carte de identitate făcută, luni mă duc la numere.

Citat din: Aurelian A. din Decembrie 16, 2017, 06:04:01 PM
Cati stupi intra in ea oare?

Are 2,04 pe 1,09 metri, cu asa ceva am dus sase jos pe podea si sase peste, plus încă vr-o 4 in masina.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

Sa-ti fie de folos! Sa te bucuri de ea multi km!

Intentionez si eu sa duc la anul in primavara cativa stupi la Snagov ca acolo e plin de pomi fructiferi. Nu e cazul de remorca - vreau sa duc 2 sau 4 stupi (adica incap in masina lejer). Sa fac si eu miere "pretentioasa".
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Porfy66

Cam cati stupi se pot transporta cu o remorca cu masa maxima de 750 kg. Avand in vedere ca masa proprie este undeva la 250 kg mai raman cam 500 kg masa utila. Asta ar insemna cam 10 stupi? E vreo problema daca se transporta mai multi. A fost cineva oprit si cantarita remorca?